Autor Wątek: Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?  (Przeczytany 58164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« dnia: 18 Marzec 2013, 12:28:29 »
Witam,
mam problem z dyferencjałem (reduktorem) przy skrzyni (prawdopodobnie), w Tucsonie.
Mianowicie w zakresie obrotów silnika ok 1500 do 2000 słychać dziwne terkotanie, jeśli zepnę napędy na 4 to jest ok.
Czy miał ktoś podobne problemy i czy może podpowiedzieć na co zwrócić uwagę? Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-03-18, 21:13 ]
wymieniłem olej na zalecany w instrukcji 80W90 nic to nie pomogło. Mechanik proponuje wlać 90W140 czy ktoś ma jakieś doświadczenia lub sugestie czy ryzykować ?

piotrkiller

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2013, 07:53:59 »
to niekoniecznie musi być dyferencjał.jak ja miałem podobne  terkotanie z okolicy skrzyni to musiałem wymienić dwumasę( chyba że była wymieniana,jaki masz przebieg od nowości?).musisz napisać więcej o tym dzwięku. czy na postoju po zapaleniu silnika zimnego coś słychać, czy drży sprzęgło?u mnie na początku było to mocno słychać potem się uspokoiło,ale wiedziałem ze coś jest nie tak. okazało się zę dwumasa pada.niekoniecznie to musi być u ciebie. przy okazji wymieniłęm całe sprzęgło bo koszt wyjęcia skrzyni dosyć drogi i przekalkulowałem ze zrobię za jednym zamachem. dwumasa LUK ( która jest oryginalnie zamontowana w tucsonie kosztuje 1150 zł).w sumie koszt bez wysprzęglika z robotą to jakieś 2400 zł.NIe wymieniaj oleju na gęstszy w dyferencjale bo podejrzewam ze to nic nie da.Na oryginalnym ma być cicho i koniec.pozdrawiam

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2013, 11:13:48 »
Ja mam silnik113km czy tam również jest dwumasa?

piotrkiller

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2013, 12:32:02 »
a tego to nie wiem.

Łukasz

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2013, 14:34:39 »
Dwumasę słyszałby również na wolnych obrotach a nie tylko w konkretnym przedziale. Po wciśnięciu sprzęgła w pewnym momencie zaczyna być głośniej i pedał sprzęgła drży?

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2013, 15:39:19 »
Na luzie i postoju  jest ok. " Terkotanie " występuje podczas zwiększania prędkości praktycznie na każdym biegu w przedziale podanych obrotów silnika, jest wyraźnie słyszalne i wydobywa się od spodu auta. Gdy osiąga 2000 to hałas milknie. Gdy zblokuję napędy przyciskiem to wtedy terkotania nie ma wcale.

Łukasz

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2013, 23:05:03 »
Z opisu do objawów zużytej dwumasy mi to nie pasuje ale możesz wrzuć jakieś nagranie - będzie łatwiej ocenić.

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marzec 2013, 21:00:26 »
Dzisiaj dzwoniłem do serwisu i sprawdzajac po nr. Vin stwierdzili ze umnie nie ma dwumasy.  Czy ktoś wymieniał  reduktor lub naprawiał- jaki był powód. Czy ktoś wie gdzie zdobyć schemat reduktora?

y4r3k

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Marzec 2013, 22:28:29 »
Ja od dawna mam pewne dziwne odglosy miedzy 1500 a 2000 obrotów. Wystepuja tylko podczas jazdy - przyspieszania i raczej na 1,2,3 biegu (najbardziej na 2), im wieksze obciazenie tym mocniej slychac. Przy delikatnym przyspieszeniu w tym przedziale obrotow halas nie wystepuje. Okreslilbym to raczej jako 'szuranie' lub grzechotke niz terkotanie... ale podejrzewam raczej jakis luzny element, ktory wpada w drgania. Nie ma jak zdiagnozowac skoro nie ma tego podczas postoju .... dalem sobie spokoj bo to nie jest uciazliwe.


stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Marzec 2013, 22:04:28 »
Witam ponownie,
dzisiaj byłem u kolejnego mechanika, po odpaleniu i jeździe testowej stwierdza , że to dwumasa!! Ja swoje, że wg. ASO u mnie jej nie ma :evil:  więc auto na podnośnik w górę i szukamy gdzie słychać to terkotanie...  Okazuje się  całkowita zmiana diagnozy- ewidentnie słychać trzaski w skrzyni biegów. Pytam co dalej i znowu stara śpiewka kupić na allegro używkę on chętnie wymieni i MOŻE bedzie ok :shock:
Czy ktoś miał podobne problemy ze skrzynią, gdzie znaleźć kogoś kto podejmie sie naprawy w okolicach Zielonej Góry?

synex

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Marzec 2013, 12:44:06 »
Cytat: "stefan811"
Okazuje się  całkowita zmiana diagnozy- ewidentnie słychać trzaski w skrzyni biegów. Pytam co dalej i znowu stara śpiewka kupić na allegro używkę on chętnie wymieni i MOŻE bedzie ok :shock:
Czy ktoś miał podobne problemy ze skrzynią, gdzie znaleźć kogoś kto podejmie sie naprawy w okolicach Zielonej Góry?


Hej,
ja mam podobny objaw, opisywałem go w tym poście:
http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2154
Jeżdżę z tym ponad 10kkm czyli odkąd kupiłem auto. Z opisu Twoich objawów wnioskuję że to to samo, przy czym ja mam benzyniaka więc teoria o dwumasie w moim przypadku na pewnie nie jest trafiona.

Jeszcze jedno: pod linkiem poniżej gość opisuje taki sam objaw. Ogólnie widać że to częsta przypadłość tucsonów.
http://www.justanswer.com/uk-car/55t83-hyundai-tucson-cdx-2005-tucson-crtd-cdx.html

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Marzec 2013, 22:42:03 »
Witaj Synex,
a czy po zablokowaniu przyciskiem napędów to występuje czy jest cicho?

[ Dodano: 2013-03-31, 22:47 ]
Z informacji jakie udało mi się uzyskać to prawdopodobnie terkotanie wywołuje tarcza sprzęgła. Ponoć można z tym jeździć i nic nie powinno się złego wydarzyć.
Dlatego na razie nie robię nic w tym temacie i zobaczymy...
Wszystkim którzy pomogli lub chcieli pomóc WIELKIE DZIĘKI !!! :-)

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Kwiecień 2013, 13:39:33 »
witam.
Kilkanaście dni temu również zakupiłem Tucsona, czytając, że jest to bezproblemowe auto jednak zdiagnozowałem taki sam problem jeśli chodzi o to "trekotanie". Słyszalne jest na biegu 2 i 3. Słychać "to" po zmianie biegu, kiedy puszczę sprzęgło i wciaskam delikatnie gaz......
Udało już się komuś ustalić przyczynę tego problemu?
Co się "kończy"?
Jak rozwiązać problem?  
Jak, co, i za ile można "to" naprawić?

ps. podczas załączonego napędu 4WD, problem nie istnieje. Proszę o pomoc. Szczególnie od kolegi z Zielonej Góry...

y4r3k

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Kwiecień 2013, 13:36:07 »
Może różne osoby maja różne dzwięki ;)  czy ktoś byłby w stanie nagrać swój dzwięk ?
Ja też mam coś podobnego, ale to 2WD. U mnie nie słychać jeśli delikatnie operuję gazem. Podejrzewałem raczej jakiś luźny element wpadajacy w drgania od silnika pracujacego na niskich obrotach. Wiele osób na zagranicznych forach opisuje niegroźne  drgania sprężynek w sprzęgle... jednak trudno opisać dzwięk. Może załaczenie 4wd po prostu zmniejsza drgania innych elementów.... (???)