Autor Wątek: Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?  (Przeczytany 58165 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Maj 2013, 13:46:42 »
Witajcie. Pisalem "na gorco" juz wszystko tlumacze. Do mechanika oddalem auto celem: wymiany pompy wspomagania (ostatecznie skonczylo sie na wymianie maglownicy), wymiany sprzegla i przy okazji dokrecenia jakiejs blachy(tak mi sie wydawalo), ktora powodowala nam znany dzwiek. Okazalo sie, ze sprzeglo bylo w fatalnym stanie, spalone, przegrzane wrecz fioletowe i lozysko oporowe bylo rowniez w tragicznym stanie. Po demontazu sprzegla mechanik pokazal mi luz na tym walku, ktory wychodzil ze skrzyni, wspomnial, ze prawdopodobna przyczyna tego trekotania nie jest zadna blacha tylko ten luz i te kiepskie lozysko oporowe. Mialem zdecydowac co dalej, montujemy ta skrzynie czy inna. Nie mialem juz srodkow na skrzynie, wiec zdecydowalem, ze montujemy stara. Mechanik powiedzial, ze zaleje ja dodatkowo innym olejem. Oczywiscie wymienil caly kpl sprzegla na nowy (valeo) no i terkotania nie ma. Nie wiem, czy pomogl olej, czy nowe sprzeglo ale faktem jest, ze trekotania, przynajmniej jak narazie nie ma. W razie dodatkowych pytan piszcie.

y4r3k

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Maj 2013, 15:56:21 »
Czy dobrze rozumiem: nie wiemy na 100% co bylo powodem?

Drugie pytanie: czy 'terkotanie' dobrze opisuje ten dzwiek ?
Ja slysze raczej szumienie/grzechotke przez moment, mialem kiedys takie cos przy starym tlumiku, tylko tym razem dzwiek jest z przodu.

Sporo czytalem i na roznych forach anglojezycznych wiekszosc halasow opisanych slowem 'rattle' byla rozwiazana przez wymiane tarczy sprzegla. Sprzegla sie nie psuly, lecz ludzie oddawali do mechanika aby pozbyc sie halasu.

stan;

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Maj 2013, 21:30:13 »
jeżeli chodzi ci o nasz temat to u nas jest terkot powtarzający się za pracą silnika wraz ze wzrostem obrotów podczas jazdy 1,2,3, bieg i 4 przy szybkości 50, 6okm w twoim bardziej rozrząd czyli rolki napinacz lub pasek napędu altka klimy i wspomagania jeżeli nie to będziemy szukać dalej ,powodzenia .

y4r3k

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Maj 2013, 13:43:59 »
Rolki, paski  :idea: nie pomyslalem o tym a moj rozrzad ma juz 60 tys. Bede myslal o wymianie.

spidigon

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Maj 2013, 21:07:00 »
Dziś mechanik wymienił mi sprzęgło oraz oczywiście olej w skrzyni biegów(na zalecany 75W90),no i chcę powiedzieć ,że terkotanie zniknęło.Jak otworzę okna to trochę jeszcze słychać,ale różnica kolosalna.Stare sprzęgło łapało mi tuż nad podłogą ,po wyjęciu okazało się,że miało duży luz na wieloklinie,a łożysko też już strasznie szumiało.Żadnych luzów na skrzyni mechanik nie zauważył.
Mam nadzieję ,że to był powód tego hałasu.Sprzęgło założyłem PHC Valeo,zobaczymy jak się będzie sprawować,na razie chodzi bardzo lekko.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Maj 2013, 21:17:35 »
Cytat: "spidigon"
(na zalecany 75W90)


Czy tylko aby nie na GL-5.

spidigon

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #36 dnia: 24 Maj 2013, 09:36:54 »
No właśnie zalałem Mobilube SHC 75W90,który jest GL-5,ale spełnia też GL-4.
Na stronie Mobila ten olej zalecają do skrzyni.
Myślicie że będzie dobry.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #37 dnia: 24 Maj 2013, 11:10:13 »
Koledzy, więc od momentu montażu nowego kpl. sprzegła, zalania skrzyni nowym olejem ciągle (odpukać) jest wszystko ok. Na tą chwilę przejechałem od tamtego momentu ok. 1300 km. i jest spoko.
ps. mi mechanik zalał skrzynię jakimś, jak się nie mylę Castrolem na takie "dolegliwości".
sprzegło Valeo spisuje się dobrze.

spidigon

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #38 dnia: 24 Maj 2013, 11:58:15 »
Też pytałem mechanika o olej na "takie dolegliwości".Powiedział,że to ostateczność - podejrzanych luzów nie stwierdził.Zresztą najłatwiej łatwiej wymienić olej.
Mi wydaje się ,że głównym winowajcą jest jednak nie najtrwalsze sprzęgło.Tym bardziej,że widziałem je po wymianie.
Inna sprawa to sposób jeżdżenia poprzedniego właściciela.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #39 dnia: 24 Maj 2013, 19:20:13 »
Cytat: "spidigon"
No właśnie zalałem Mobilube SHC 75W90,który jest GL-5,ale spełnia też GL-4


Ten olej spełnia normę GL-4/GL-5 i jest odpowiedni do skrzyni biegów.

AdamMmadA

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Czerwiec 2013, 08:14:15 »
Cytat: "Jaro74"
Witajcie. Pisalem "na gorco" juz wszystko tlumacze. Do mechanika oddalem auto celem: wymiany pompy wspomagania (ostatecznie skonczylo sie na wymianie maglownicy), wymiany sprzegla i przy okazji dokrecenia jakiejs blachy(tak mi sie wydawalo), ktora powodowala nam znany dzwiek. Okazalo sie, ze sprzeglo bylo w fatalnym stanie, spalone, przegrzane wrecz fioletowe i lozysko oporowe bylo rowniez w tragicznym stanie. Po demontazu sprzegla mechanik pokazal mi luz na tym walku, ktory wychodzil ze skrzyni, wspomnial, ze prawdopodobna przyczyna tego trekotania nie jest zadna blacha tylko ten luz i te kiepskie lozysko oporowe. Mialem zdecydowac co dalej, montujemy ta skrzynie czy inna. Nie mialem juz srodkow na skrzynie, wiec zdecydowalem, ze montujemy stara. Mechanik powiedzial, ze zaleje ja dodatkowo innym olejem. Oczywiscie wymienil caly kpl sprzegla na nowy (valeo) no i terkotania nie ma. Nie wiem, czy pomogl olej, czy nowe sprzeglo ale faktem jest, ze trekotania, przynajmniej jak narazie nie ma. W razie dodatkowych pytan piszcie.


Kolego a wiesz może jak trudna jest taka wymiana maglownicy tam jest strasznie mało miejsca.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Czerwiec 2013, 08:32:35 »
Witaj. No mój mechanik dał sobie bez problemów radę, no ale tak jak piszesz, myślał, że będzie prościej. Z tego co się orientuję to troszkę się nagimnastykował , no ale radę dał :) jak będziesz chciał się tego sam podjąć do mogę CI wysłać nr tel.do mojego mechanika, to może udzieli CI kilka cennych rad. Oczywiście po maglownicy musisz ustawić zbieżność.

AdamMmadA

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Czerwiec 2013, 09:18:56 »
A masz może fotki od spodu z kanału jaki tam powinien mieć silnik odstep od ściany grodziowej bo mój miał dzwona i nie wiem czy się tam za ciasno nie zrobiło czy tak ma być.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Czerwiec 2013, 11:12:16 »
Niestety nie mam. Mogę ewentualnie w weekend coś pstryknąć, choć to przy złożonym aucie chyba niewiele da, bo zderzak będzie wszystko zasłaniać.

wald

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Czerwiec 2013, 14:04:17 »
Te dziwne odgłosy to:
1. luz na frezach w tarczy sprzęgłowej.
2. uszkodzona dwumasa.
Żadne wynalazki olejowe nie pomogą.  Objawy dwumasy to: szarpnięcie silnikiem po zgaszeniu, drżenie silnika podczas jego pracy (jak jest dobrze to woda z pełnej szklanki się nie wylej), przenoszenie drgań na kierownicę podczas postoju, przy gwałtownym naciśnięciu i puszczeniu gazu (kilka razy) metaliczne uderzenie. To są pierwsze oznaki.