Autor Wątek: Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?  (Przeczytany 58167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wladekx

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Kwiecień 2013, 09:05:07 »
Cześć! W moim samochodzie są podobne objawy, na poczatku myślałem że to dwumasa (ale w tym roczniku nie ma), sprzegło ale ono jest sprawne. Tak jak kolega wyżej pisał po włączeniu przełacznikiem na desce napedu na stałe 4x4 terkotanie cichnie. Byłem na serwisie autoryzowanym w Rzeszowie mechanicy nic nie znaleźli ale akurat wówczas wszystko było dobrze i ani raz nie "zaterkotał". Według mnie to problem konstrukcyjny skrzyni może reduktora? Ktoś pisal na forum że to przeciwwaga sprzegła ale to rownież był zły kierunek (zdjąłem ją i broblemy nie ustały). Kilkukrotnie pisano o tym na forum ale jedynym na razie podpowiadanym rozwiązaniem jest wymiana skrzyni i reduktora na używkę z małym przebiegiem.

Pozdrawiam!
Władysław

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Kwiecień 2013, 08:39:29 »
Kolega, mechanik powiedział mi, że to prawdopodobnie mechanizm różnicowy w skrzyni biegów........ więc chyba pozostaje tylko wymiana skrzyni biegów... :( Chyba, że ktoś wie, czy idzie ów mechanizm jakoś naprawić....

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Kwiecień 2013, 00:14:01 »
Witam,
tak jak opisałem wcześniej to terkotanie to prawdopodobnie wina sprzęgła. Piszę prawdopodobnie bo w Zielonej Górze nie znalazłem nikogo kto by spotkał się z takim przypadkiem a wersje były różne: reduktor, skrzynia (patrz opis tematu)
Z informacji jakie wyszukałem to ponoć częsty przypadek i winne jest sprzęgło, nie wymieniam na razie bo nie ma poślizgu czy innych niedogodności.
Gdybyś był w okolicy Z-G to możemy się spotkać i porównać dzwięki.
Pozdrawiam

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Kwiecień 2013, 07:19:11 »
Okazuje się, że to jednak nie jest wina sprzęgła. Jest to jakiś luz w skrzyni, wczoraj ostatecznie stwierdził to mechanik. Luz robi się gdzieś w skrzyni (na wałku atakującym) i powoduje takie lekkie stukanie.
Teraz mam dylemat kupić nową używaną skrzynię, czy dać do regeneracji...

Wie ktoś ile może kosztować regeneracja?????

synex

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Kwiecień 2013, 07:51:51 »
Cytat: "Jaro74"
Okazuje się, że to jednak nie jest wina sprzęgła. Jest to jakiś luz w skrzyni, wczoraj ostatecznie stwierdził to mechanik. Luz robi się gdzieś w skrzyni (na wałku atakującym) i powoduje takie lekkie stukanie.


A czy mówił coś czy jedynym objawem jest ten hałas czy może jest szansa że w skrzynia się rozsypie? Ja z takim terkotaniem jeźdżę od 15tyś km, nauczyłem się operować sprzęgłem w taki sposób że prawie tego nie ma ale jeśli uda się komuś (np. Tobie) na 100% wyczaić co to jest to też wezmę się za naprawę.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Kwiecień 2013, 09:21:48 »
Niby z czasem to stukanie będzie poprostu coraz głośniejsze....  Zaobserwowałeś to u siebie? Jest głośniej od czasu kiedy zacząłeś słyszeć ten terkot?
Podobno, nic innego wydarzyć się nie może, biegi będą działać normalnie.....tylko hałas będzie większy....

synex

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Kwiecień 2013, 09:44:30 »
Cytat: "Jaro74"
Niby z czasem to stukanie będzie poprostu coraz głośniejsze....  Zaobserwowałeś to u siebie? Jest głośniej od czasu kiedy zacząłeś słyszeć ten terkot?
Podobno, nic innego wydarzyć się nie może, biegi będą działać normalnie.....tylko hałas będzie większy....


Jakoś niespecjalnie głośniej jest po tym przebiegu. Tylko wiem, że z takim "ficzerem" będzie ciężko sprzedać auto, bo jak ktoś takie coś usłyszy a nie będzie w temacie (tzn. nie będzie wiedział że ten typ tak ma) to ucieknie gdzie pieprz rośnie.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Kwiecień 2013, 09:53:30 »
no ale ja nie będę go sprzedawać, bo dopiero co go kupiłem....... i nie wiem, czy dobrze zrobiłem......

synex

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Kwiecień 2013, 11:51:42 »
Cytat: "Jaro74"
no ale ja nie będę go sprzedawać, bo dopiero co go kupiłem....... i nie wiem, czy dobrze zrobiłem......


Ja narazie również ale kiedyś trzeba to będzie zrobić. W przyszłym miesiącu spróbuję zorientować się u mechanika co on na to. Nie wiem jaki jest koszt regeneracji skrzyni, pewnie niemały ale z drugiej strony kupowanie całej używanej skrzyni to ryzyko że też będzie grzechotała.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Kwiecień 2013, 11:39:56 »
Naprawa "tematu" terkotania w skrzyni, to ok. 300-400zł.netto + części i tu się robi próżnia.......najczęściej jest to kwota ok. 1200-1500zł. Więc całość to ok. 1500-2000zł. w zależności od usterki albo od ..... ;)

ps. podobno to częsta przypadłość Tucsonów....

Bez problemów naprawisz w :

http://naprawaskrzyn.pl/

http://skrzyniebiegow.org/

synex

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Kwiecień 2013, 15:06:58 »
Cytat: "Jaro74"
Naprawa "tematu" terkotania w skrzyni, to ok. 300-400zł.netto + części i tu się robi próżnia.......najczęściej jest to kwota ok. 1200-1500zł. Więc całość to ok. 1500-2000zł. w zależności od usterki albo od ..... ;)
/


I co, robisz to? Daj proszę znać potem jakie efekty.

stefan811

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Kwiecień 2013, 23:20:39 »
Jaro74 powiedz proszę jak ten mechanik zdiagnozował, że to napewno jest skrzynia?
Ponoć jest to bardzo trudne bez rozbierania, a gdy problem jest po stronie sprzęgła to hałas przenosi się właśńie na skrzynie. Gdy szukałem info na ten temat to spodkałem się z użytkownikiem który wymienił reduktor, później skrzynie i nic, dopiero zmiana sprzęgła załatwiła sprawę. Gdybyś podjął jakieś kroki w kierunku naprawy informuj nas na gorąco.
Pozdrawiam

spidigon

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Kwiecień 2013, 10:37:51 »
Mam dokładnie ten sam problem z terkotaniem.Też podejrzewam sprzęgło,bo zaczyna łapać tuż nad podłogą,ale nie wiem czy to tylko to.Przebieg na liczniku ok.145 tyś. km(raczej prawdopodobny).
 Zastanawia mnie też,czy to mogłoby przenosić się od sprzęgła przy tylnym dyfrze,bo po zablokowaniu napędu tego nie ma,a wszyscy mamy napęd 4WD(z wyjątkiem kolegi y4r3k).
 Przejeździłem z tym całą zimę,więc wypadałoby się za to zabrać.

Jaro74

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Kwiecień 2013, 10:32:46 »
No więc odebrałem auto od mechanika i jest git!!! Wymienił sprzęgło na nowe (VALEO kpl.:docisk+tarcz + łożysko oporowe= 440zł.) i skrzynie zalał nowym olejem (jakimś innym, na tego typu dolegliwości) i jest git!. Żadnego stuku, "naszego trekotania". Zrobiłem od soboty ok.100km. i odpukać ale jest naprawdę dobrze.

Moje auto ogólnie ma przejechanie, 154tys., udokumentowane, z polskiego serwisu.
Podam Wam wkrótce nazwę tego oleju.

stan;

  • Gość
Dziwne terkotanie czy to dyferencjał ?
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Maj 2013, 11:58:36 »
Kolego Jaro  pisałeś wcześniej że to skrzynia ,okazała się tarcza sprzęgła napisz coś więcej czy widziałeś starą tarczę po wyjęciu i czy była rozsypana ,piszesz że olej wymieniłeś nie wiemy na jaki ,chodzi o to czy był potrzebny gęściejszy olej do skrzyni czy sprzęgło by pozbyć się tego terkotania ,które jest naprawdę wkurzające z góry dzięki za napisanie czegoś więcej.