Autor Wątek: [Santa Fe SM] Wybór auta  (Przeczytany 47185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

grzesiekalf

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« dnia: 28 Grudzień 2012, 17:17:14 »
Witam właśnie przymierzam się do zakupu santa fe w benzynie rocznik  tak do 2003 i mam pytanko:
na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie?
jakie silniki polecacie,a  jakie raczej omijać ?
dodam że gazu raczej nie chcę.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2012, 08:35:14 »
dobry wybór....:)
zanim kupisz z jakiegoś ogłoszenia to daj nam linki to ocenimy... poczytaj trochę, na forum jest o Santkach i nieudolnych składakach w komisach.... napiszę to jeszcze raz... Santek to rzadki wóz i mało, który handlarzyna zna się na niuansach jego konstrukcji więc często wsadzają części jak leci i dla kogoś kto zna się na Santkach (a my użytkownicy raczej się znamy) jest to wręcz rażące.
Jeżeli chodzi o benzynę to polecam silnik 2.7 ... mniejszych nie polecam ze względu na trochę zbyt małą moc... 3.5 to rzadkość u nas bo był produkowany na rynek USA więc nie opłaca się go sprowadzać a to co jest u nas to złom kupiony za grosze i sklejany na taśmę klejącą (sprowadzenie dobrego samochodu z silnikiem 3.5 jest nieopłacalne).
Zakładaj gaz.... taniej wychodzi a silnik 2.7 ładnie to znosi:) Samochód pali jakieś 11-13 benzyny i prawie tyle samo gazu więc nie opłaca się nie przerabiać:)... chyba, że będziesz jeździł 100 km w miesiącu.

Silnik 2.7 tylko w automacie (odpada dwumas:)) wymiana płynów w skrzyni i w mostach (za jednym razem) wynosi mnie ok 800-1000zł raz na 60-80 tyś więc tragedii nie ma.

Jak byś miał pytania to śmiało:)

grzesiekalf

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2012, 12:44:33 »
A co powiecie o silniku 2,0 i 2,4?
jeżeli pojadę na kanał przed kupnem na co od spodu zwrócić uwagę?

zeeb

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudzień 2012, 15:07:06 »
A ja myślę że spokojnie możesz tez kupić dieselka :)
Silniki dość ekonomiczne i trwałe, jeśli ktoś nie lał berbeluchy niewiadomego pochodzenia to będziesz śmigał bez problemów. Przed kupnem popatrz na wszelkiego rodzaju wycieki, posprawdzaj oleje i przede wszystkim napędy. Zobacz na jakich kapciach stoi, jeśli ma inne z przodu niż z tyłu to możesz sobie na dzień dobry takie auto podarować.

grzesiekalf

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudzień 2012, 18:29:47 »
To musisz napisać jak sprawdzić napędy ? i oleje?

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Styczeń 2013, 12:45:25 »
Cytat: "zeeb"
Zobacz na jakich kapciach stoi, jeśli ma inne z przodu niż z tyłu to możesz sobie na dzień dobry takie auto podarować.


A to dlaczego? Sam mam 2 różne komplety (tymczasowo, bardziej z przypadku niż z zamierzonego działania) i jest ok.
Do tych wycieków itp to mam inne podejście... samochód 10-cio letni, który ich nie ma i wygląda jakby wyjechał z fabryki (a jest kilka takich na aukcjach) dla mnie jest bardziej podejrzany niż taki sam z lekkim przetarciem parkingowym i ogólnym widocznym używaniem na co dzień(oczywiście oby dwa w podobnej cenie).

grzesiekalf, jak sprawdzić oleje to powinieneś wiedzieć...bagnet na broń..yyyyy tzn w dłoń.... co do napędów to one mają to do siebie, że albo działają (o ile występują) albo nie.... jak działają to raczej nie sprawdzisz czy działają super poprawnie w warunkach domowych (kanał). Masz 2 wyjścia... pojechać na kanał i zobaczyć z grubsza jak sytuacja wygląda i kupić bo myślisz, że jest ok i fajnie się prowadzi albo pojechać do serwisu i tam Ci powiedzą czy to co stoi jest samochodem czy tylko tak wygląda...
W pierwszej opcji nie wiem ile kosztuje kanał ale w drugiej to koszt ok 200 zł.

zeeb

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Styczeń 2013, 14:41:08 »
temat różnych opon był już poruszany na tym jak i na innych forach 4x4 i jak mawiają fachowcy:

Wysokość bieżnika opon zamontowanych na obu osiach nie powinna znacząco się różnić. Zbyt duże różnice w wysokości bieżnika mogą powodować przyspieszone zużycie elementów układu napędowego i w najgorszych przypadkach prowadzić nawet do urwania wału napędowego lub rozsypania się np. przekładni planetarnej. Z kolei montaż szerszych opon na tyle podyktowany chęcią lepszego wyglądu auta terenowego może sprawić, iż jazda stanie się udręką ze względu na szarpanie tyłem pojazdu. Większe naprężenia, wynikające z większych oporów toczenia tylnych kół, mogą doprowadzić do uszkodzenia układu napędowego pojazdu.
Dla wszystkich samochodów ze zintegrowanym napędem (na 4 koła), zaleca się wymianę 4 opon jednocześnie, aby zachować ten sam obwód toczny wszystkich opon. Zbyt duża różnica pomiędzy oponami zamontowanymi na dwóch osiach może w dłuższej perspektywie uszkodzić skrzynkę rozdzielczą. W przypadku aut ze stałym napędem na obie osie, zły dobór opon w sytuacji ekstremalnej może zakończyć się zniszczeniem sprzęgła – poprzez przegrzewanie mechanizmu różnicowego.

A biorąc pod uwagę fakt że nasze pojazdy mają już swoje lata to może to nastąpić wcześniej niż później ;)

Co do wszelakich wycieków nie zgodzę się z moim przedmówcą że nie mają znaczenia. Więc nie bagatelizuj ich. Wycieki ze skrzyni, „wiskozy” czy też olej w turbinie narażą Cię na spore koszty. I bynajmniej nie mam na myśli pocenia się pod uszczelką zaworowa :)

Druga sprawa to działanie napędów – nie jest tak że działa albo nie działa. (Jest założony temat w tej kwestii)

na tym filmiku widać jak fajnie działa tył (dla wrażliwych wyłączyć dźwięk :P


tu już trochę gorzej ale ciągle widać jak chwilami tył pcha przód


poszperasz w necie to sam zobaczysz różnice pomiędzy tymi które działają dobrze i gorzej. Również nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem miejsca na test. Śnieg, piach, szutry, mokra trawa, trochę błota itd. - wybór należy do ciebie i lepiej to zrobić w terenie niż na podnośniku na którym nie uzyskasz obciążeń układu napędowego. Tu kolega ma całkowitą rację, po sprawdzeniu na kanale może Ci się tylko wydawać ze jest ok.

wma

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Styczeń 2013, 20:00:19 »
Podłączę się pod temat. Chciałbym zakupić santa fe. Nie będę ukrywał, że wybór podyktowany jest tym, że bardzo mi się podoba.
Jestem zainteresowany rocznikiem 2007. I pytania:
1. Diesel czy benzyna (jeśli benzyna to zakładałbym LPG)? Mały wybór benzyniaków na rynku.
2. Automat czy manual (jak to jest z tą dwumasą)?
3. A może jednak tucson? Sporo jeżdżę po mieście.
4. Powiedźcie gdzie zajrzeć przez kupnem jakieś newralgiczne punkty, co sprawdzić. Oczywiście będę chciał pojechać do ASO czy też przynajmniej na jakąś stację. Czy da się jakoś sprawdzić przebieg. Czy praktykował ktoś np. maila, albo telefony do ASO zagranicznych? A może da się komputerem jakoś odczytać przebieg?
Pozdrawiam

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Styczeń 2013, 08:58:13 »
1. mały wybór benzyniaków bo mało kto chce je sprzedawać:)
2. Żaden automat nie ma dwumasu ze względów konstrukcyjnych
3. A jak będziesz chciał wyjechać gdzieś dalej?
4. zajrzeć wszędzie.... pojechać do ASO.... tylko dobrego, najlepiej takiego gdzie sprzedali kilka sztuk takiego Santa i go serwisują.

grzesiekalf

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Styczeń 2013, 16:24:20 »
Witam  w sobotę mam zamiar pojechać i pooglądać ewentualnie kupić któryś z ty samochodów:
http://otomoto.pl/hyundai-santa-fe-2-0-crdi-klima-skora-serwis-C27664957.html

http://otomoto.pl/hyundai-santa-fe-4x4-klimatyzacja-af-zamiana-C27147267.html

 Proszę was o wypowiedzenie się na ich temat:

BMsw

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Styczeń 2013, 20:40:07 »
Tak ze zdjęcia to każdy ślicznie wygląda , może ktoś z forum ma blisko to by podskoczył i wstępnie obejrzał .
A tak na marginesie kupuj mojego 2003 r 170 tys przebieg 2 . 0 crdi rok w kraju pełny serwis belgijski i założona nowa książka serwisowa w Polsce .

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Styczeń 2013, 20:58:06 »
Cytat: "grzesiekalf"
Witam  w sobotę mam zamiar pojechać i pooglądać ewentualnie kupić któryś z ty samochodów:
http://otomoto.pl/hyundai-santa-fe-2-0-crdi-klima-skora-serwis-C27664957.html

http://otomoto.pl/hyundai-santa-fe-4x4-klimatyzacja-af-zamiana-C27147267.html

 Proszę was o wypowiedzenie się na ich temat:



Pierwszy to 2WD i do tego ma dość dziwne zestawienie - praktycznie jest to golas (manualna klima), ale skąd w nim się wzięła skórzana tapicerka? Skóra na kierownicy na pewno nie jest oryginalna. Zwróć też uwagę na rozmiar kół - są tu koła 15" - IMHO Santek wygląda na nich trochę jak jamnik na krótkich łapkach ;) Pachnie mi to auto VAN-em przerobionym na osobówkę.

Drugi to taka dość nietypowa wersja - bez plastikowych nakładek na progach i drzwiach - to oznaka całkowitego niemalże braku wyposażenia - chociaż jest tu klima (manualna). Plusem jest napęd 4x4, minusem fakt, że auto jest niby niepłacone (więc dojdą Ci opłaty) a na zdjęciach ma jakieś tablice LZA. Co do tej "ciężarówki" - owszem - rejestruje się je jako ciężarowe, ale nie spełniają wymogów VAT-1, więc odliczenie VAT od zakupu i paliwa jest jak dla osobówki (tj. limit procentowo - kwotowy przy zakupie i brak odliczenia VAT od paliwa) - to tak przy okazji, bo nie wiem, czy interesuje Cię zakup do firmy, czy prywatny.

ROTHMANS

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Styczeń 2013, 00:26:42 »
Mam identyczna i jestem bardzo zadowolony
http://otomoto.pl/hyundai-santa-fe-4x4-klimatyzacja-af-zamiana-C27147267.html

W pierwszym momencie pomyślałem że to moja powaga   :mrgreen:

[ Dodano: 2013-01-23, 00:28 ]
Cytat: "volcan"
Drugi to taka dość nietypowa wersja - bez plastikowych nakładek na progach i drzwiach - to oznaka całkowitego niemalże braku wyposażenia


Zle mówisz to była wersja na Włochy i sie by zgadzało

grzesiekalf

  • Gość
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Styczeń 2013, 16:31:04 »
Czyli co ten czarny jest jakiś zły coś z nim nie tak? ktoś specjalnie wsadził do niego skórę tylko po co ? z tego co wiem jest z Belgi

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Wybór auta
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Styczeń 2013, 23:26:53 »
Cytat: "volcan"
Drugi to taka dość nietypowa wersja - bez plastikowych nakładek na progach i drzwiach - to oznaka całkowitego niemalże braku wyposażenia


Zle mówisz to była wersja na Włochy i sie by zgadzało[/quote]

Nie wszystkie włoskie są "odplasticzone" - no ale nie widziałem ani jednego bez nakładek i z dobrym wyposażeniem. Wszystkie miały manualną skrzynię, manualną klimę i szmaciane fotele, do tego czarne klamki i najczęściej koła 15" (jeden miał 16" i miał śliczny, złoty kolor, ale co z tego... wszystko do roboty...)

Włoskie lepiej wyposażone wersje są już "normalne" - tzn. z plastikiem na dole drzwi i progach.

[ Dodano: 2013-01-23, 23:28 ]
Cytat: "grzesiekalf"
Czyli co ten czarny jest jakiś zły coś z nim nie tak? ktoś specjalnie wsadził do niego skórę tylko po co ? z tego co wiem jest z Belgi


W krajach Beneluksu są popularne auta typu SUV, duże kombi itp. z kratką za przednimi siedzeniami - przepisy traktują je jak ciężarówki. Widziałem kilka aut, które miały już normalne wnętrze, ale "z pochodzenia" były van-ami - po wymianie prawie kompletnego wnętrza.