Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę  (Przeczytany 84247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę
« dnia: 17 Kwiecień 2012, 11:08:38 »
Chyba na nowym forum ten temat nie został poruszony (wydaje mi się, że na starym coś o tym było), ale Wasze autka też zdecydowanie więcej palą niż deklaruje to producent ? Tak, wiem, że to marketing itd. ale osobiście trochę czuję się oszukany, bo spodziewałem się nieco wyższego spalania niż w katalogu, ale nie aż o tyle. Nie mam pojęcia na jakiej trasie i jak trzeba by jechać, aby mieć to 4,3 litra na trasie, ale ok... przy bardzo spokojnej jeździe przy prędkości około 90-100 km/h da się zejść do około 5 litrów. Jednak te 6,5 w mieście to jakaś zupełna fikcja - w jakim mieście ? Jestem z Katowic i jak nie stoję w korkach to w okolicach 7 litów przy odrobinie szczęście i bardzo delikatnej jeździe dałoby się osiągnąć, ale jestem ciekawe jakie spalanie mają np. Warszawiacy i nie zdziwiłbym się jakby po 10 dochodzili.

Generalnie trochę mnie dziwi, że np. w USA (bo u nas raczej by to nie przeszło), jeszcze nikt nie złożył jakieś pozwu zbiorowego w sprawie katalogowego spalania samochodów. Ja rozumiem, że to jest liczone według jakiś norm, standardów itd. ale chyba wypadałoby, aby te normy przynajmniej trochę miały wspólnego z rzeczywistością. No dobra, w sumie trochę się wyżaliłem, ale po prostu wkurza mnie to.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:58:54 przez Brt »

Matison

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwiecień 2012, 13:37:09 »
Przeważnie jak producent podaje wyniki pomiaru spalania to robią to na hamowniach i tam nie uwzględniają czegoś takiego jak oporu powietrza.
Również trzeba patrzeć na to że pomiary nie są robione na polskim paliwie które nigdy nie wiadomo co ma co może mieć wpływ na spalanie.

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Kwiecień 2012, 18:30:55 »
Do 4.3 da się zejść - ale droga musi być prosta jak stół, zero wiatru i prędkość około 70 km  - dla sportu kiedys tak zrobiłem 30 km - niestety jest to wyjątkowo nudne i męczące zajęcie - w normalnej eksploatacji można o takim spalaniu zapomnieć.

Przy spokojnej jeżdzie 90-100 w trasie spalam 4.8 - 5.1. Jadać dynamicznie - 5.5/

W normalnej miejskiej eksploatacji z umiarkowanymi korkami;) - około 6.0-6.5 (korki na maksa około 7.2)

Jeżdząc bardzo dynamicznie w mieście i po autostradzie maksymalnie dochodzę do 7,7.

Czy czuję sie oszukany - raczej nie - po prostu od razu dodałem po litrze do danych producenta;)

Choć biorac pod uwagę cene benyzny i tak bardzo mocno rozważam montaż gazu.

cangi

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwiecień 2012, 21:10:02 »
Witam. Ja założyłem gaz i jestem zadowolony ze spalania w zimie wyszło mi około 6,3 l gazu i 1,2 litra benzyny na 100km a teraz gazu podobne ilości tylko mniej benzyny. Jazda urozmaicona krótkie trasy,po mieście, wyjazdy paro kilometrowe i raczej bez stania w korkach.
Pozdrawiam.

Offline angal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwiecień 2012, 07:12:34 »
Cytat: "cangi"
Witam. Ja założyłem gaz


Mógłbyś napisać jaką masz instalację gazową?
Zakładałeś w ASO czy u innych gazowników?
I jeśli to nie tajemnica jaki był koszt?
Dzięki za odpowiedzi  :-)

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Kwiecień 2012, 08:12:20 »
Cytat: "el capitan"
Przy spokojnej jeżdzie 90-100 w trasie spalam 4.8 - 5.1. Jadać dynamicznie - 5.5/

W normalnej miejskiej eksploatacji z umiarkowanymi korkami;) - około 6.0-6.5 (korki na maksa około 7.2)


Przyznam, że nie wiem jak to robisz - chętnie bym zobaczył jak jeździsz. O ile na trasie te okolice 5 mogę sobie jeszcze wyobrazić, ale i tak trasa musi być w stylu autostrady lub drogi bez korków i innych przeszkadzajek oraz prędkość maksymalnie pewnie jakieś 90-110. To te 7.2 z korkami na maksa to jakoś jest poza moim wyobrażeniem, a około 6 to żona robi, ale ma taką trasę, że bardziej przypomina mieszaną niż miejską.

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Kwiecień 2012, 12:41:38 »
Tak pali ten mój silnik - i nie chce więcej. Chyba, ze rozmawiamy o zimie to juz inna para kaloszy. Dane co do trasy to drogi - Poznań  Częstochowa, Poznań - Warszawa..Po mieście naprawdę ten silnik ma umiarkowany apetyt na paliwo. Leję do niego 98 Verwę na Orlenie ale wątpię by miało to znaczący wpływ na spalanie.

Co do gazu, niektóre aso idą na układ;) - biorac na swe barki odpowiedzialnośc za silnik. Cena instalacji to jakies 3500 zł.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Kwiecień 2012, 13:09:14 »
Cytat: "el capitan"
Tak pali ten mój silnik - i nie chce więcej.

Kurcze, chyba na pierwszym przeglądzie będę musiał powiedzieć, aby sprawdzili, czy coś tam nie mam źle ustawione, no chyba, że jednak masz jakąś super technikę jazdy. A tak dla pewności to są dane z komputera, czy rzeczywiste - bo jak z komputera to jest to bardziej realne, gdyż mój komputer standardowo zaniża o około 0,5 litra. No i ja jeżdżę na zwykłej 95, więc może jakiś drobny wpływ to też ma.

ZacnyRycerz

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwiecień 2012, 13:16:02 »
Dwa tygodnie temu w czwartek zrobiłem 500km w trasie.
Jak bym nie liczył i drapał się w głowę 8,5l / 100km  :!:

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Kwiecień 2012, 13:45:17 »
Podaje dane rzeczywiste - komputer oszukuje u mnie od 0,2 nawet do 1 litra na 100 km w zależności od warunków jazdy. Mam też nieco inny silnik bo 1.4 - wedle danych producenta pali on więcej od 1.2 - chociaż nieoficjalne dane "mówią co innego".

Po przesiadce z zimówek spalanie również spadło - o jakieś 0,3 litra.

Nie mam jakiejś specjalnej techniki jazdy - ale stosuję zasady "ekologicznego" prowadzenia pojazdu - nie przyspieszam bez potrzeby, nie scigam się od swiateł itp..


Zacny rycerzu - co Ty robisz ze swoją i20?:)? 1 - odcięcie, 2 odcięcie, 3 odcięcie, 4 odcięcie, 5 odcięcie?;)?????

ZacnyRycerz

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Kwiecień 2012, 13:54:24 »
Wlasnie dziwny ten silnik, bo takowej odcinki nie ma, nad czym ubolewam.
Poprostu przestaje się dalej kręcić. U Was jest tak samo ?
Poza tym do odcinki to nie ma sensu, staram się tak zmieniać biegi, by każdy następny zaczynał się równo od 4tyś obr.

BTW Nie moją, ale właścicielka robi podobnie  ;-)
Aczkolwiek jak jezdzimy razem to ja drajweruje zawsze, no i czasami samotne przeloty na odmulenie Henryka odwiertem pokonuje.
Ja do konca zycia wierny prościutkiej H zostanę, nie przekrzywionej  ;-)

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Kwiecień 2012, 14:04:49 »
Nie wchodziłem na czerwone pole - więc nie mogę powiedzieć jak mój silnik się zachowuje;).

Z ciekawości spróbuję Twojej techniki przy okazji następnej trasy i zobaczymy jak będzie u mnie to wyglądać:) - ale góra 50 km - na wiecej szkoda będzie mi kasy;)

ZacnyRycerz

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Kwiecień 2012, 14:15:16 »
Teoretycznie w tym zakresie obrotów powinien palić najmniej, wg producenta:
118,6 Nm przy 4000 obr/min i 78 KM przy 6000 obr/min.
Stąd moje zdziwienie od zawsze idiotycznym poradnikiem wyboru przełożenia na wyświetlaczu, to jakiś absurd. :shock:
Wystarczy głupi wskaźnik vacum założyć, by udowodnić, że postępując zgodnie ze wskazaniem na wyświetlaczu to spalanie nam kosmicznie duże wyjdzie.

el capitan Twoje 1,4 trzymaj między 4200 a 5500 - wd danych producenta.

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Kwiecień 2012, 14:24:06 »
Najmniej spalam w zakresie około 2 - 2.5 tys. obrotów. Jeżdżąc wg. wskazań "komputera" faktycznie ciężko zaoszczędzić;). Natomiast podane przez Ciebie wartości sprzyjają dynamicznej ale nie ekonomicznej jeździe.

ZacnyRycerz

  • Gość
[i20 PB] Spalanie - czy tylko ja się czuję nabity w butelkę ?
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Kwiecień 2012, 14:33:55 »
Szczerze mówiąc, to mam ochotę dmuchnąć czymś w kolektor dolotowy, tylko nie bardzo jeszcze wiem od czego zacząć.
To jest hyundaia silnik, czy ktoś inny go wyprodukował? Bo nie mogę nigdzie info znaleźć.
Filtr powietrza gdy wymieniałem miał napis TOYOTA  :shock:

BTW W opisie samochodu na forum, widać poniżej, jestem zmuszony wybrac opcję 1.2 16V R4 CVVT.
   
Why ? Przecież 1,2 w i20 nie ma CVVT  :!: