Autor Wątek: [i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30  (Przeczytany 27414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« dnia: 15 Kwiecień 2016, 07:45:36 »
Witam,
Pacjent: Hyundai i30, rok 2014, silnik 1,6/120KM
Czy ktoś ma również problem ze ślizgającym sprzęgłem w i30? Mam w tym momencie 30kkm. Kilka razy przy mocniejszym ruszaniu na drugim i trzecim biegu przy obrotach około od 3000 - 5000 sprzęgło mi śliznęlo, silnik wchodził w obroty. Teraz jest jeszcze większy problem bo na autostradzie przy prędkości ponad 100km/h gdy chcę przyspieszyć/wyprzedzić, ślizga sprzęgło. Czy w tym aucie jest aż takie słabe sprzęgło? Normalnie auta nie katuję, ale wiadomo, są czasem sytuacje, że trzeba przycisnąć.  (służbowe, diesel, czasem dostanie po garach i choć ma prawie 100kkm, to nic takiego się nie dzieje).

karol0773

  • Gość
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwiecień 2016, 15:31:56 »
Ja w życiu swojego auta zmieniałem 3 razy sprzęgło (2 spalilem ) prawie dwa lata jeżdżę juz na valeo i nie mogę narzekać, a scigam się regularnie

Offline Dider

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień 2016, 17:55:34 »
a może jest źle ustawione - linka za bardzo naciągnięta. Powinno być tak,  że naciskając na pedał sprzęgła powinien być minimalny luz zanim poczujemy opór jaki stawia cały układ sterowania sprzęgła.

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwiecień 2016, 08:09:57 »
Sprzęgło jest sterowane hydraulicznie. Jakby była linka, to nawet bym tego tematu nie zakładał. A może ktoś wie jakiej firmy jest fabryczne sprzęgło? Bo nie chciałbym kupić tego samego dziadostwa.

Offline Dider

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwiecień 2016, 13:10:10 »
a sprawdzałeś czy nie masz za mało płynu hamulcowego?  on jest też do sprzęgła.

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Kwiecień 2016, 07:14:25 »
Kupiłem sprzęgło Aisin, polecane przez sklep Euro Japan Cars w którym zaopatruje się od lat. Kiedyś wrzuciłem (żonie) tej marki sprzęgło do suzuki swift i śmiga aż miło od lat.
Mam jeszcze jeden problem. Ktoś wie jaki jest rozmiar uszczelniacza wałka skrzyni? Albo jaki jest numer fabryczny, bo nigdzie nie mogę znaleźć. U mnie okazało się, że sprzęgło całe zostało zalane przez olej, dlatego jak wymienię uszczelniacz, to dopiero wymienię sprzęgło.
Nawiasem w sprzęgło w moim i30 jest Seco, a łożysko oporowe Valeo PHC, które totalnie padło.
(I30, 1,6/120KM, rok 2014)

Offline bartwiatr

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Gwarancja
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwiecień 2016, 13:53:39 »
Witam

Czy problem ze ślizgającym się sprzęgłem w wyniku zalania olejem z winy uszczelniacza wałka skrzyni nie powinień by zgłoszony i naprawiony na gwarancji w ASO skoro auto ma 2 lata i 30 kkm?

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwiecień 2016, 14:17:12 »
Nie chce miec do czynienia z aso. A to czy powinien czy nie to zależy od kupującego. Chodzi mi dlatego o rozmiar tego simeringu, bo oryginalny to syf, tak samo jak łożysko docisku, które się notorycznie sypie. Założę simering polski albo japoński, sprzęgło wyższej półki i więcej tam zaglądał nie bede. A w aso zakładają to co każe producent i bede sie bujał za dwa rok znowu. Znam przypadek kolegi, któremu dwa razy to robili, w końcu zrobił sam na innej marki częściach i jeździ zadowolony od chyba trzech lat. :)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Kwiecień 2016, 20:47:54 »

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Kwiecień 2016, 08:49:12 »
Tak, ja mam metalową obudowę łożyska. Tak czy inaczej szumi jakby miało pół wieku. Tak czy inaczej będzie nowe.

[ Dodano: 2016-04-25, 07:41 ]
Dzięki Kosmos2011 za zainteresowanie tematem. :) Ale ty podałeś numer uszczelniacza półosi jak dobrze to zlokalizowałem. Natomiast mi chodzi o uszczelniacz wałka atakującego (ten pod łożyskiem oporowym) Jak udało mi się dotrzeć do informacji na sieci to numer 43143-4A001. Czy mógłbyś to potwierdzić czy się nie mylę?

[ Dodano: 2016-06-01, 08:13 ]
Dla przyszłych pokoleń:
Uszczelniacz skrzyni biegów się "skończył". Wyjąłem skrzynię, oddałem do serwisu skrzyń biegów, koszt wymiany uszczelniacza 250zł. Samemu bez specjalnego ściągacza łożysk się nie obejdzie. Uszczelniacz jest od środka skrzyni i trzeba całą rozbierać. Wymieniłem kompletne sprzęgło na Aisin. Docisk ogólnie kiepski (jak 30kkm) łożysko dociskowe Valeo PHC szumiało jak by w wodzie było od lat.
Aso chciało mnie upolować na tą usterkę i krzyknęli 1700zł. Sam to zrobiłem za 250zł wymiana uszczelniacza i kompletne sprzęgło 400zł plus olej 70zł. Gwarancja obejmuje tylko obudowę skrzyni!!! Więc spytałem, czy mam ją rozwalić młotem, żeby mi to zrobili w ramach gwarancji. Ogólnie paranoja. Dlatego nie jeżdzę do Aso.

Offline bartwiatr

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Naprawa na gwarancji w ASO
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Czerwiec 2016, 07:31:14 »
Witam

Miałem ten sam problem ze śizgającym się z sprzegłem, problem pojawił się na 6 buiegu na trasię podczas dodawania gazu - auto wchodziło na obroty i rownież miałem zastrzeżenie do pracy sprzęgła ( wysokie" branie" również szarpanie na 2 i 3 biegu, Zgłosiłem sie do ASO w Pozaniu _ uznany dealer i ASO w Pozaniu ( prowadzi kilka marek min. VOLVO, HONDA, wcześniej przeczytałem ten temat.
Panowie w ASO próbowali uznać winę użytkownika auta z tytuły zyżycia sprzęgła ( auto ma 26 tys. 1,5 roku użytkowane) kategorycznie odmówiłem żadając naprawy na gwarancji informując ich że znam ten problem. Po diagnozie potwierdzili wyciek i na gwarancji wymienili uszczelniach skrzyni oraz tarcze sprzęgła. Przy " okazji" stwierdzili że są użyte tylne tuleje metalowo- gumowe i jest to element eksplotacyjny i nie podlega gwarancji. Ponowie z ASO w Poznaniu nie znali zapisów gwarancji ponieważ punkt 2.7 ( gwarancja na elementy układu zawieszenia) mówi że min na tuleje jest 2 lata gwarancji więc poprosiłem o naprawę na gwarancji. Generalnie naprawy w ASO na gwarancji to przeprawa przez mękę i to jest duży minus i  wielka ściema ze strony Hyundai _ 5 letnia gwarancji jeśli ewidente usterki - wady nie chcą naprawiać na gwarancji - tylko próbują zrobić winnę kierowcy

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Czerwiec 2016, 08:01:37 »
Czyli wychodzi na to, że uszczelniacze skrzyni to chyba słaba strona naszych hultajów. Na nieszczęście założyłem (sam robiłem) oryginalny, bo nie mogłem zlokalizować zamiennika, być może lepszej klasy. Ale teraz gdy mam go "w ręce" to jesli pojawi się to ponownie, to założę już inny. Na razie zrobiłem na nim 3 kkm i spokój. Ale sądząc po wytrzymałości (okolice 30kkm) to obawiam się, że oryginał który założyłem wytrzyma pewnie tyle samo. Na razie co jakiś czas zaglądam pod samochód czy coś nie zaczyna się lać. Nawet już myślałem kupić kamerę na przewodzie (około 50zł) i co jakiś czas przez zaślepkę przy kole zamachowym, albo przez osłonę łapy sprzęgła diagnozować, bo szkoda mi sprzęgła, które założyłem - dużo lepsze niż oryginalnie wkładają.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Czerwiec 2016, 18:27:24 »
Cytat: "dario_79"
Ale ty podałeś numer uszczelniacza półosi jak dobrze to zlokalizowałem.


No tak przepraszam za błąd źle spojrzałem na schemat.

Z tym uszczelniaczem to głębszy problem bo od 18.06.2014 zmieniono uszczelniacz z 43134-39011 na 43134-39012 i żeby było jeszcze ciekawiej to wyciek był spowodowany wytarciem wałka, a nie wadą uszczelniacza.

W odróżnienia od Hyundai w Kia był wydany biuletyn na wymianę na gwarancji uszczelniacza i wałka.

https://docviewer.yandex.com/?url=ya-disk-public%3A%2F%2FOsS%2FsDuV0A4N%2BBN6ZZCmmSz6kD4krxsfbK2gNPNGNrc%3D&name=KGR16-51-V010-2.zip&c=577546891d41

http://kia-ceed.net/showthread.php?t=1145

https://www.drive2.ru/l/8090646/

https://www.drive2.ru/l/9397650/

Darek jeśli Twój post jest ostatnim w temacie to co dodajesz do niego w następnych dniach nie powoduje że post ma status nieprzeczytany i nikt nie wie że coś dopisałeś. Tym sposobem nie mogłem odpowiedzieć wcześniej.

Żeby było ok trzeba po dopisaniu w następnym dniu wejść w Edytuj z prawej strony zaznaczyć treść postu potem kopiuj i dalej krzyżykiem koło Edytuj trzeba usunąć post  i kliknąć ponownie Odpowiedź wklejając zaznaczoną treść postu. Trochę nie po polsku ale ...

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Czerwiec 2016, 18:34:44 »
Dziwne, bo tak właśnie wtedy robiłem, bo juz kiedyś zwróciłeś mi uwagę. Widocznie coś nie wyszło ;)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 GD] Ślizgające sprzęgło i30
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Czerwiec 2016, 18:37:30 »
Sprawdziłeś czy na wałku nie było wytartego śladu?