Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Śmierdząca klima  (Przeczytany 4932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

matejo

  • Gość
[i20 PB] Śmierdząca klima
« dnia: 09 Sierpień 2015, 06:39:28 »
z nawiewu przy odpalaniu samochodu śmierdzi takim jakby octem. Samochód przeszedł ozonowanie, wymianę filtra kabinowego/przeciwpyłkowego, kolejne ozonowanie, potem pianka do "domowego" odgrzybiania firmy K2 KLIMA DOKTOR bodajże, ozonowanie, potem pianka z PLAKa i zwykły odświeżacz K2.

Smród delikatnie zneutralizony, ale jak samochód postoi 2 dni i odpalam go, a automatycznie z tym klima, to najpierw smród octu, a po wywianiu go już jest ok..

jakieś rady????
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:09:06 przez Brt »

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Śmierdząca klima
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpień 2015, 19:18:21 »
W kwestii użytkowania klimatyzacji zauważyłem pewną prawidłowość. Choć też może to być i subiektywne odczucie.  Zawsze, kiedy po użytkowaniu klimatyzacji wyłączałem ją tuż przed zgaszeniem silnika jak i nadmuchów, to zawsze przy ponownym użytkowaniu klimatyzacji, pomimo wcześniejszych zabiegów polegających na dbaniu o czystość układu klimatyzacji, czyli odgrzybianiu itp., zawsze buchnęło  smrodem, co było dużym zaskoczeniem dla mnie.  Obecnie klimatyzację wyłączam na jakieś 1-2 minuty przed zakończeniem jazdy  i wyłączeniem nadmuchów. Im wcześniej, tym lepiej. Oczywiście o ile mam taką możliwość. Stosując tą zasadę zauważyłem, że jakikolwiek smród pojawia się na chwilkę i sporadycznie. Jeśli  pojawia się, to najczęściej w momentach częstego uruchamiania i gaszenia klimatyzacji w krótkich odcinkach czasu, czyli podczas częstych i krótkich podjazdów z użyciem klimatyzacji. Być może pracujący nadmuch przez jakiś czas po wyłączeniu klimatyzacji osusza parownik, przez co brak wilgoci, lub jej ograniczona ilość, ogranicza rozwój wszelkich bakterii,  które w konsekwencji są sprawcą wszelakich niepożądanych zapachów.

Dodamy tylko, że wspomniane powyżej przeze mnie osuszanie parownika jest tylko i wyłącznie moim domysłem wynikającym z analizy sposobu działania klimatyzacji (parownik jest najczęściej umiejscowiony tuż przy wiatraku/wentylatorze, a wilgoć wiadomo jakie ma konsekwencje) i nie jest poparte żadnymi badaniami lub zaleceniami potwierdzającymi skuteczność tej metody. Sam stosuje tą metodę od bieżącego okresu letniego i chyba, podkreślam chyba się sprawdza.  Reasumując, można spróbować . Nic to nie kosztuje. Jak pomoże, to będę miał radochę   :mrgreen:

P.S.
Podobno częste używanie klimatyzacji stwarza niekorzystne warunki do rozwoju wszelkich bakterii, które głównie rozwijają się na parowniku, także …

Offline GRZECH

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 204
[i20 PB] Śmierdząca klima
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpień 2015, 21:25:58 »
Potwierdzam, iż stosując rady Kudłaty_1975, które sam od kilku lat również stosuję, nie nawiedza mnie dotkliwy zapach z nawiewów.
Oczywiście ozonowanie i zmiana filtra 2x w roku to dla mnie również elementarz.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Śmierdząca klima
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sierpień 2015, 09:14:03 »
W sumie trochę się pocieszyłem, bo widzę, że to nie tylko u mnie i ten model chyba tak ma :-)

Klima czyszczona w ASO, filtr wymieniony, było też niezależne ozonowanie i użycie specjalnego środka (jakiś z Lidla), niestety problem pozostał i się poddałem. Generalnie zauważyłem, że smród pojawia się na krótko w momencie przełączania na klimę lub odwrotnie. Czyli bez klimy nie śmierdzi, na klimie nie śmierdzi, ale w chwili przełączania śmierdzi - może tam jakaś zapadka się rusza, czy coś i to cholerstwo gdzieś tam siedzi.

Teraz spróbuję jeszcze ten sposobu od kolegi Kudłaty_1975 i może to coś jeszcze pomoże.

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Śmierdząca klima
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sierpień 2015, 20:28:14 »
Skoro o klimie w i20 mowa.
Gdy moja działa słychać cichy dzwiek, taki jakby minimalny swist, gwizd. Macie moze taka przypadlosc? Oczywiscie najwyrazniej to slychac na nadmuchu 1, bo im większy 2 czy 3 albo 4 to nadmuch zagłusza, sama jazda tez zaglusza, na postoju slychac

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Śmierdząca klima
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpień 2015, 08:29:41 »
W przypadku mojego auta przy uruchamianiu klimatyzacji  wyraźnie słychać załączenie sprzęgła klimatyzacji, czyli charakterystyczne kliknięcie oraz może nie świst, gwizd, ale delikatny szum. Może inaczej, wyraźnie słychać pracę kompresora.

Jedno co mnie czasami niepokoi, to głośna praca , wręcz buczenie całego (tak się domyślam) układu klimatyzacji lub kompresora oraz dodatkowo drgania i wibracje przenoszone na kierownicę i budę auta. Dzieje się tak tylko w momencie spełnienia w tym samym czasie poniższych warunków, tzn.:
1)   upalny dzień ,
2)   postój, np. przejazd kolejowy i oczekiwanie na przejazd pociągu lub korki,
3)   auto jest dobrze rozgrzane,
4)   jednocześnie załączy się wentylator chłodnicy.

Przypuszczam, że całe to buczenie i wibracje spowodowane są, że tak napisze „ przeciążeniem termicznym” i pracą całego układu na granicy swoich możliwości. Czasami szczególnie w korkach z obawy o usterkę wyłączam klimatyzację i uruchamiam ją ponownie gdy można już choć trochę jechać. Nie wiem jak jest w Waszych autach i czy spotkaliście się już z taką przypadłością. Osobiście uważam, że tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca, tzn. korzystanie z dobrodziejstwa jakim jest klimatyzacja, nie powinno być ograniczone ze względu na pewne w moim przypadku ww. czynniki.

matejo

  • Gość
[i20 PB] Śmierdząca klima
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpień 2015, 20:38:30 »
u mnie po ponownym przeozonowaniu i plakowaniu nawiewu smród zniknał, ale na jak długo nie wiem.. ale obawiam się, że wina jest w tym wężyku dopowadzającym skroplaną wodę, bo ostatneczniie wypływa ona po porannym odpaleniu samochodu, bo po wyjechaniu z garażu mam mały ślad wody na ziemi. Zapewne to tam gnije i śmierdzi, ale póki co zwalczone.

Jedyne co wiem, to hyundaia więcej nie kupię, bo za dużo pierdół i problemów z nim mam.