Autor Wątek: [i30 FD] Pompka spryskiwaczy  (Przeczytany 18858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bartek723

  • Gość
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« dnia: 03 Styczeń 2015, 15:21:46 »
Cześć wszystkim zakupiłem nie dawno swojego pierwszego hyundaia i30 i mam problem ze spryskiwaczami. Jak wciskam sprysk na szybę przednią leci najpierw na tył potem na przód słabo, a jak wcisnę na tył tak samo. Poczytałem forum że to problem silniczka i zakupiłem nową pompkę  wg katalogu w intercars mi dobrali i nie pasuje. Spryskuje tylko tylną szybę przedniej nie coś buczy i nic. Okazało się również że była założona inna pompka może też ktoś ją wymieniał.
Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej pompki.  
Hyundai i30 1,6 CRDI 2008r
VIN - KMHDB51TP8U085853

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169

bartek723

  • Gość
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2015, 10:42:12 »
Cześć właśnie taką mi sprzedali w intercars zamawiali ori z serwisu i ona nie działa. Miałem zamontowaną taką zdjęcie przykładowe bo pamiętam tylko że nr różnił się literą na tej co podałeś jest 2L100 tam była inna litera chyba P lub 1C100 są też inne z oznaczeniem 98510-3E000 więc nie wiem o co tu chodzi ???


[ Dodano: 2015-01-13, 19:06 ]
;-) Kupiłem podróbkę za 35 zł i działa bez zarzutów. Ori zareklamowałem. Pozdrawiam

Offline wolodi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
[i30 FD] Problem ze spryskiwaczami przód
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Styczeń 2016, 12:58:18 »
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w problemie. Wygląda następująco:
po pociągnięciu do siebie dźwigni od spryskiwaczy włączają się jedynie wycieraczki do przetarcia szyby, brak reakcji spryskiwaczy, nie słychać pompki. Co dziwne spryskiwacze tył działają normalnie! Wyjąłem przednią lampę dla lepszego dostępu jednak z tego co widzę to żeby dostać się do pompki trzeba chyba zdjąć koło i nadkole?(w warunkach zimowych utrudnione) Dlatego próbowałem coś robić bez zdejmowania koła.

Czyściłem to miejcie zaznaczone na czerwono na to chyba "masa"


Patrzyłem na kable, bezpiecznik (FR WIPER - przekaźnik wycieraczki przedniej szyby, bo to chyba on odpowiada za spryskiwacze?), według mnie jest OK. Mam pytanie do czego jest ta wtyczka zaznaczona na zdjęciu na czerwono i czy ten cały element nie jest jakoś krzywo?


Dmuchałem w wężyki od spryskiwaczy słychać było bulgotanie w zbiorniku, więc drożne raczej są.

Jeśli chodzi o dźwignie działa normalnie włącza wszystkie biegi wycieraczki itd.

Bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś ma jakiś pomysł. Czy zostaje tylko wyciągniecie pompki i sprawdzenie wtyczki czy podaje prąd do pompki? a jeśli to oznaczało by, że problem jest z wiązką albo z dźwignią przy kierownicy?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Re: [i30 FD] Problem ze spryskiwaczami przód
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń 2016, 14:06:21 »
Cytat: "wolodi"
Wyjąłem przednią lampę dla lepszego dostępu jednak z tego co widzę to żeby dostać się do pompki trzeba chyba zdjąć koło i nadkole?


Powinna wyjść górą bo do zbiornika jest zamocowana poprzez wciśnięcie poprzez uszczelkę gumową.



Cytat: "wolodi"
do czego jest ta wtyczka zaznaczona na zdjęciu na czerwono




Cytat: "wolodi"
Czy zostaje tylko wyciągniecie pompki i sprawdzenie wtyczki czy podaje prąd do pompki?


Zostaje zdjęcie wtyczki i sprawdzenie czy po wciśnięciu manetki na pinie 2 wtyczki CGG48 jest napięcie.



Jeśli jest napięcie to http://allegro.pl/pompka-spryskiwacza-hyundai-i-30-i20-98510-2l100-i5869522512.html

Żeby zamiast linków pokazywały się od razu zdjęcia.








Offline wolodi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń 2016, 14:11:27 »
Dzięki za szybką pomoc. Nie bardzo rozumiej jak wyjść góra? według mnie trzeba zdjąć nadkole i w ten sposób? po zdjęciu koła nie ma miejsca żeby tam rękę włożyć. A nie jest dziwne, że działa tylny spryskiwacz (pompka się normalnie włącza)? A z tą wtyczką zaznaczoną na czerwono?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń 2016, 15:35:01 »
Na pierwszym zdjęciu (po zdjęciu lampy) widać że dałoby się włożyć dłoń i wypiąć pompkę jeśli nie to trzeba zdjąć koło i odpiąć przednią część nadkola z tworzywa.

Pompka ma podwójne działanie i w środku jest "mechanizm" który przestawia kierunek przepływu płynu. W środku pompki tworzy się szlam i blokuje "mechanizm" i dlatego nie działa.  

Cytat: "wolodi"
A z tą wtyczką zaznaczoną na czerwono?


Przecież zamieściłem zdjęcie kobieta+ryba=syrena . Syrena od oryginalnego alarmu .

Offline wolodi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Styczeń 2016, 15:54:00 »
Dzięki, nie no od góry nie da rady według mnie, chyba, że faktycznie udało CI się? a z syreną to sorry nie zrozumiałem :)

marceli123123

  • Gość
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Marzec 2016, 13:00:19 »
Podepnę się pod temat.

U mnie również wystąpił problem ze spryskiwaczami (przód i tył).
Jednak sprawa wyglądała w ten sposób, iż kończył mi się płyn do spryskiwaczy, wykorzystałem go do końca po czym po kilku godzinach dolałem nowego (oczywiście zimowego) i tutaj problem, nie działa spryskiwacz.
Sprawdziłem bezpieczniki, wyglądają na sprawne, wycieraczki działają normalnie a płyn nie leci i nie słychać pompki.
Możliwe aby pompka uległa uszkodzeniu?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Marzec 2016, 19:19:39 »
Zdemontuj pompkę i sprawdź czy się nie zablokowała szlamem.

karol0773

  • Gość
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Marzec 2016, 19:33:36 »
W dysze dmuchałeś?

marceli123123

  • Gość
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Marzec 2016, 23:18:00 »
Nie znam się na tym i nie posiadam zdolności manualnych, w serwisie wymienili pompkę na zupełnie nową i działa bez problemu.

Dziękuję za pomoc ;-)  ;-)

Offline kevin.c

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Grudzień 2017, 21:33:19 »
Witam,
Czy w instalacji spryskiwaczy znajduje się gdzieś zaworek zwrotny zapobiegający odpływowi płynu do zbiornika? Z przednimi spryskiwaczami zrobił mi się efekt, że po dłuższym "niesikaniu", po pociągnięciu wajhy na przemycie szyby, wycieraczki wykonają z 1/3 - 1/2 ruchu na sucho zanim siknie płyn. Tył działa poprawnie, nic  nie spływa i najpierw sika, a potem rusza wycierakiem.
Ogólnie siła i jakość sikania jest dobra.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Grudzień 2017, 19:06:38 »
Nie ma zaworka, można zainstalować.

Pisz w dziale i30GD.

Offline VitalR

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 50
[i30 FD] Pompka spryskiwaczy
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Marzec 2018, 16:35:11 »
Może się przyda, więc dodaje post o pompce.

U mnie pojawił się taki problem, że brakło płynu w zbiorniku, przyszły srogie mrozy, a następnie siadły bezpieczniki 25A (po wymianie płyn lało tylko na tylna szybe) i 15A (tył wycieraczki nie działał, po wymianie działał) od wycieraczek. Pozostało sprawdzić pompkę spryskiwaczy.

Demontaż od lampy nie jest możliwy. Lepiej od razy zabrać się za zdjęcie przedniego koła od strony pasażera, następnie zdjąć 6 spinek (3 od dołu i 3 na ściance nadkola - mogą być usyfione i trzeba je po prostu wyrwać, więc od razu można się zaopatrzyć w nowe spinki).

Należy odłączyć zasilanie od góry, odpiąć dwa wężyki po bokach, a następnie podważyć od gory płytkę z miejscem na zatrzask. Pompkę wyciągamy w bok od zbiornika (patrząc w kierunku jazdy samochodu).  
Najlepiej włożyć jakiś śrubokręt czy coś podobnego pomiędzy pompkę, a zbiornik i podważać z czuciem, bo wyciągnięcie pompki może być utrudnione.

U mnie przeczyszczenie pompki nic nie dało, musiałem zakupić nową. Już miałem dość zabawy z demontowaniem koła itd. (nie mam swojego garażu), więc kupiłem na miejscu dostępną - oryginalna pompka 98510 2V100, również pasuje do tego modelu. Zamontowanie w analogiczny sposób do demontażu. Teraz wszystko działa bez zarzutu.