Autor Wątek: [Getz] [Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania  (Przeczytany 37771 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jenot

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« dnia: 27 Październik 2013, 10:37:41 »
Mam taki problem z Getzem. Po kilkugodzinnym postoju na zimnym silniku podczas ruszania często (nie zawsze) dławi się, obroty spadają i gaśnie nie reagując na gaz lub odzyskuje normalne obroty. Na ciepłym silniku ten problem nie występuje. Silnik to benzyna 1,1 l (67KM) bez gazu, przebieg 89000 km. W ostatnim czasie wymienione:
- świece,
- KWN,
- filtr paliwa,
- filtr powietrza,
- olej silnikowy + filtr.

Komputer przy skanowaniu nie pokazuje żadnych błędów. Podczas jazdy z silnikiem nie ma żadnych problemów. Obroty są stabilne (brak falowania). Mechanik sugeruje usterkę czujnika temperatury płynu chłodzącego. Posiadam jednak wtyk diagnostyczny OBD II na bluetooth oraz smartfona z aplikacją Torque. Podczas uruchamiania silnika aplikacja ta pokazuje prawidłowe odczyty z czujnika temperatury płynu chłodzącego. Temperatura rośnie liniowo, brak skoków wartości. Zauważyłem jednak, że tuż po ruszeniu auta z pewnym opóźnieniem aplikacja podaje odczyty wartości dla czujnika położenia przepustnicy (TPS) pomimo naciskania pedału gazu. Odczyt z czujnika temperatury pojawia się od razu po połączeniu aplikacji z ECU, natomiast dopiero po ok. 10 sekundach od ruszenia pojawia się pierwszy odczyt z TPS. Później odczyty z TPS pojawiają się już jednak na bieżąco bez opóźnień.

Czy spotkał się ktoś z Was z podobnym zachowaniem tego silnika? Czy takie objawy mogą być spowodowane usterką TPS, brudną przepustnicą, uszkodzoną sondą lambda czy szukać przyczyny jeszcze w czymś innym?
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 21:54:27 przez Brt »

Offline albert

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1815
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Październik 2013, 12:46:26 »
Mam trochę inny silnik, ale objawy miałem bardzo podobne. Pomogło czyszczenie przepustnicy.

Arnold

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Październik 2013, 19:43:23 »
Mozesz tez sprobowac przegonic swojego getza na wysokich obrotach
czasem pomaga 1-2-3 bieg do odciecia i pozostac na tym 3 biegu przy ok 4500-5000obr/min jakies 2-3 km i zobaczysz co bedzie sie dzielo na drogi dzien po przestoju nocnym

toporek

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopad 2013, 23:42:54 »
Również mam ten problem, ok. 5000 km też czyściłem przepustnicę i ustaławał (bo też się tak raz na jakiś czas działo).


Robiłem próby na zasadzie wyłączenia instalacji gazowej przed zgaszeniem auta na noc, bo myslałem że to wina gazu. LPG nie jest jednak powodem tego zdarzenia.

Zastanawia mnie czujnik przepustnicy. Takie objawy mam przy silniku zimnym i przy dużej wilgotności powietrza.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopad 2013, 07:38:19 »
Mam podobnie, jak jest zimno i wilgotno i odpalam silnik po długim postoju to po gwałtownym naciśnięciu gazu zaczyna się dławic (mniej lub bardziej, zależy, chociaż też nie zawsze). Jak silnik chwilę popracuje na luzie, wszystko wraca do normy. Tak się dzieje od paru lat  i występuje tylko w okresie jesienno-zimowym.

Jenot

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lipiec 2014, 10:21:58 »
Informacja dla osób zmagających się z podobnym problemem jak ja.

Okazało się, że przyczyną dławienia się silnika tuż po odpaleniu był kończący się alternator, który po dłuższym postoju auta przestał się obracać po odpaleniu silnika i spowodował zerwanie paska z alternatora. Po wymianie alternatora problem ustąpił :-D

Stary alternator to Valeo. Wytrzymał 93000 km.
Teraz jest Bosch.

Matison

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lipiec 2014, 01:40:52 »
No nie wiem czy tu tylko alternator jest winny. Ja miałem podobny problem że przy ruszaniu lub dodaniu gazu na mniejszej prędkości (zwolnienie z 90km/h do 40km/h i gaz) powodowało też dławienie się i jakoś porządne wyczyszczenie przepustnicy od strony filtra powietrza pomogło i póki co działa jak nowa a alternator wciąż się obraca.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lipiec 2014, 11:46:10 »
Akurat to dziwne by alternator a pewnie łożyska w nim padły przy 93tys bo nawet 2 razy tyle wytrzymywał alternator w starym maluchu.
Tak samo blokowanie się tak że pasek zrywało świadczylo pewnie o zbyt mocnym naciągu paska i pewnie przez to padły łozyska. Bowiem nawet jak zatni się alternator prędziej powinien pasek się ślizgać i mamy dym spod maski niż sie zerwać.

Offline marrgoss

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 102
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Wrzesień 2015, 13:08:02 »
Odświeżę temat.
Wraz z chłodniejszymi nocami i wilgotniejszym powietrzem właśnie pojawił mi się problem taki jak opisujecie - dławienie się na zimnym silniku.
Przeczyściłem przepustnicę bez jej zdejmowania - otwierałem ją naciskając sprężynę linki gazu i i czyściłem szmatą. Szmata była czarna, czyściłem aż do momentu aż nie było na niej śladu sadzy.
Niestety nie za bardzo pomogło - dziś problem się powtórzył.
Mam zatem dwa pytania:
Czy zdejmowaliście przepustnicę do czyszczenia?
Ktoś poradził sobie z tym problemem skutecznie -  może to nie była przepustnica ale coś innego?

Offline lizi0

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Wrzesień 2015, 13:15:45 »
Masz Gaz?

Jeżeli masz to zrób mały test mianowicie przed odpaleniem auta rano odepnij akumulator na chwilę żeby komputer zgubił ostatnio zapisane wartości mieszanki.

Jeżeli auto ruszy normalnie to jedz do gaziarza i niech ci sprawdzi wtryskiwacze lub w lepszym wypadku wyreguluję ponownie instalację.

U mnie dwa tryski gazu padły przez co komputer gazowy źle przesterowywał benzynę i auto dławiło się. Po wymianie listwy gazowej auto wróciło do normy.

Offline marrgoss

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 102
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Wrzesień 2015, 15:35:32 »
Gaz mam ale był nie tak dawno serwisowany, listwa wymieniona.
Problem jest tylko na zimnym silniku, więc silnik chodzi wtedy na Pb.
Na ciepłym problemu nie ma,  zarówno na Pb jak i gazie chodzi równo, zero wypadających zapłonów na LPG czy coś.
Obstawiam, że to zimne i wilgotne powietrze gdzieś coś kaszani. Pytanie tylko co i gdzie? Może czujnik przepustnicy?

Offline lizi0

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Wrzesień 2015, 15:53:15 »
Masz racje że na zimnym silnik pracuje na pb ale przed wyłączeniem auta pracował na LPG a co za tym idzie dawka paliwa była liczona wg innych przeliczników i po włączeniu auta masz nieprawidłowe wartości dla pb i zalewasz auto.

Sprawdź tak jak pisałem i zobaczysz. Taki test kosztuje tylko 10 min czasu.

Aha po takim zabiegu jak okaże się że auto normalnie jeździ to nie odpalaj instalacji gazowej przez jeden dzień. Rano znowu odpal auto i dla potwierdzenia zobacz czy jeździ na benzynie. Jak jeździ wrzuć LPG i zobaczysz na kolejny dzień. Jak zacznie szarpać to znaczy że instalacja.

Nastar

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Październik 2015, 18:02:46 »
Mam podobne problemy z wolnymi po odpaleniu. W następny weekend wyczyszczę przepustnicę.
Czy na coś szczególnego trzeba uważać ? Czy demontaż jest prosty ?
Mam jeszcze jedno pytanie: czy zwiększone spalanie oraz niższa moc to też może być jej wina ?
Sprawdzone już było prawie wszystko: wymiana kabli i świec, regulacja zaworów, wymiana czujnika temp. cieczy, pomiar ciśnień na cylindrach sprawdzenie sondy lambda ...
Może ta przepustnica coś krzaczy ze spalaniem i mocą ?

Offline marrgoss

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 102
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Październik 2015, 11:43:29 »
Czyszczenie przepustki jest proste - odkręcasz opaskę i zdejmujesz rurę doprowadzająca powietrze. Ja odpinałem od razu zapinki pokrywy filtra powietrza i odkładałem wszystko na bok, bo jest jeszcze mały wężyk, bodajże odpowietrzający korbowód, a nie chciałem męczyć się z jego ściąganiem.
Potem możesz odkręcić całą przepustnicę (jakieś 4 śruby z kiepskim dostępem od strony wnętrza auta) albo bez odkręcania naciągasz linkę gazu i otwiera ci się i w ten sposób czyścisz od środka. Jest specjalny spray Liqui Moly do czyszczenia przepustnic, z tego co wygrzebałem w necie zbiera dobre recenzje. Na pewno plusem jest to, że przeczyści wszystko po drodze -  od przepustki do listwy wtryskowej. Ja go nie używałem, bo dowiedziałem się o jego istnieniu już po fakcie.

Ja swój problem z szarpaniem na zimnym już rozwiązałem :D
Po podpięciu komputera okazało się, że  wypadały zapłony na 1. cylindrze przez szwankującą cewkę.
Po wymianie cewki (i obowiązkowo świec - tak mi doradził znajomy mechanik) a przy okazji także kabli WN wszystko - tfu, tfu - działa jak należy.

new

  • Gość
[Getz] Zimny silnik 1,1 dławi się podczas ruszania
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Październik 2015, 14:32:30 »
Witajcie.
Mam dokładnie te same objawy teraz... silnik 1.4 + LPG.
Odłączyłem LPG i zaslepilem instalację śrubą. Przejechałem 2 zbiorniki benzyny i widzę słabsze objawy ale odczuwalne. Na zimnym silniku jak wyjeżdżam pod górę to czuję delikatny brak mocy oraz nie płynne przyspieszanie. Na LPG było tak, że po odpaleniu silnika obroty wzrastały i opadając dlawił się i ponownie wzrastały. Na LPG wypadal mi zaplon w 3 cylindrze. Teraz nie ma takiego objawu.  Po odpaleniu wzrastają obroty i stopniowo maleją.
Nie znam przyczyny ale widzę, że na LPG objawy są nasilone.  
Postaram się wyczyścić przepustnice i może wymienię cewke.



P.S.
Czy w korku jak podjeżdżacie wzrastają Wam obroty samoczynnie?

P.S.2
Czy cykajace albo cykajacy zawór może mieć wpływ również?

Przepraszam za brak PL znaków ale piszę z telefonu.
Pozdrawiam!