Autor Wątek: KUPNO - Sonata  (Przeczytany 146320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« dnia: 04 Maj 2012, 11:21:22 »
Witam,

od pewnego czasu szukam kolejnego auta i jestem prawie zdecydowany na Audi a6 w wersji C5 z 2004 roku. Ale większość ogłoszeń audi to niestety przekręty i po weryfikacji VINu wychodzą różne "kwiatki".
Dlatego właśnie chciałem poprosić Was o przekonanie mnie do Sonaty :)

Znalazłem coś tego typu:
http://otomoto.pl/hyundai-sonata-C24087256.html

poczytałem trochę opinii i mam sporo pytań. Nie odsyłajcie ze wszystkimi do google, bo trochę już poggoglowałem w ostatnie 2 dni:

1) czy automatyczne skrzynie w Sonacie są trwałe i czy ew. naprawa jest kosztowna? Mówię o modelach z roku 2007/2008
2) jaka jest blacharka w sonacie - czy jest to podwójny ocynk i będzie tak trwała jak Audi A6?
3) czy jest to auto, w którym naprawy są drogie, a części trudno znaleźć? Jeśli chodzi o audi, to myślałem o silniki 1.9 - bardzo popularnym. Tutaj jest CRDi, czy nie będzie trzeba szukać specjalisty, których jest np. mało, żeby dobrze naprawił?
4) czy ktoś może porównać komfort jazdy A6 C5 z Sonatą z rocznika 2007/2008?
5) Czy są jakieś roczniki Sonat, których należy unikać?
6) czy na forum jest ktoś, kto na podstawie VINu sprawdzi historię w ASO?
7) czemu tak mało sonat widać na ulicach? :) Wygląda na fajne autko - znajomy mechanik polecał, a widuje się to bardzo sporadycznie.
8) czy sonata ma coś takiego, że jak się popsuje, to trzeba wydać kupe kasy na naprawę?
9) w raportach spalania w internecie wyczytałem, że średnie spalanie dla 140 i 150 koni to 6.5 litra. Ile spala na trasie (130-150 km/h)?

pozdr

Edycja tytułu. tekla

Offline IgoReCzeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 631
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2012, 12:09:51 »
Ad. 1 - są trwałe przy użytkowaniu zgodnie z instrukcją, naprawa nieopłacalna - wymienia się na używaną w dobrym stanie. Za nowy model, by były dane na temat awaryjności skrzyń. Poruszam się wersją EU4 i w internecie też będzie Ci trudno odszukać wzmianek o awaryjności ASB w Sonatach.
Ad. 2 - nie wydaje mnie się by Hyundai stosował gdziekolwiek podwójny ocynk, no chyba, że w modelach po 2010 roku. Jeżeli auto jest bezwypadkowe to 12 lat gwarantuję bez pryszcza, no chyba, że mieszkasz nad morzem.  ;-)
Ad. 3 - nie jest to popularny samochód i niektóre części trzeba sprowadzać z magazynu głównego w Belgii (tak mi coś świta), czas oczekiwania od 2 do 3 tygodni, ale wiele rzeczy (szczególnie zawieszenie) jest dostępne od reki, również w zamiennikach. CRDi są mało awaryjne w Hyundaiu, ale jak się coś stanie, to koszty są wysokie - jak przy każdym dieslu.
Ad. 4 - A6 nie jest klasą średnią, do której zalicza się Sonate, a mimo to komfort jazdy jest porównywalny pod względem twardości zawieszenia jak i głośności w kabinie. Bezapelacyjnie Sonata wygrywa w porównaniu z A4.
Ad. 5 - jak do tej pory nikt na forum nie dopatrzył się takiej zależności. Model przeszedł FL po 2008 roku i zmienił się trochę wystój wewnętrzny, producent dorzucił po parę kW do każdej wersji silnikowej zachowując ich dotychczasową "ekonomiczność".
Ad. 6 - nie wiem.
Ad. 7 - jest to marka niszowa w europie, a Sonata, Grandeur (Azera) czy Genesis są promowane w USA (Europa lubi mniejsze autka i silnikami od kosiarek). Nowa Sonata kosztuje ponad 100 tyś. PLN w Polsce - kogo stać na wydanie tylu pieniędzy na nieznany samochód?
Ad. 8 - na pewno wtryskiwacze, pompa, koło dwumasowe, myślę że są to te same części co w innych samochodach z dieslem.
Ad. 9 - nie wiem (nie mam warunków, by tak szybko jeździć i korzystam z LPG).

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2012, 12:33:08 »
Dzięki za wyczerpujące informacje - będę musiał poszukać czegoś na śląsku i zobaczyć auto na żywo.

Ad 1) ASB - jak w ogóle działa ta skrzynia? Czy to jest coś klasy DSG czy raczej odpowiednik mulitronika/tiptronika?
Ad 4) jesli dobrze Cię zrozumiałem, to Sonata jest czymś pomiędzy A4 i A6, tak?
Ad 5) w roczniku 2008 można spotkać wersje przed FL czy wszystko 2008+ to już FL?
Szukam znowu autka na 5 lat i raczej bym szukał wersji po FL :)
Ad 8) to masz rację - to wszystko to samo, wszędzie drogo.

pozdr

Offline IgoReCzeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 631
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2012, 12:55:40 »
Kurczę ja mam Weitec -40mm i uważam że to mało i chce więcej :-P Macie jakieś sensowne pomysły na obniżkę 50mm(żadne cięcie gięcie sprężyn nie wchodzi w gre)??

Offline Mike82

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 61
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2012, 20:22:06 »
Zapraszam tu: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1519
Może znajdziesz informacje, które pomogą w podjęciu decyzji.

Jestem posiadaczem Sonaty 2008 (FL) tyle że w benzynie i ze skrzynią maunalną. Marzyła mi się wersja w dieslu z automatem (ech... 8-)) ale kosztowała sporo więcej, więc wybrałem coś w granicach budżetu.

Powiem szczerze, nie zamieniłbym tego samochodu na starsze Audi A6. Sonata jest przestronna i duuuuża, wymiary obu samochodów są bardzo zbliżone do siebie (różnice sięgają dosłownie centymetrów), miejsca tyle co u konkurenta. Za te same pieniądze kupisz młodszego i potencjalnie mniej wyeksploatowanego Hyundaia. A6 lubi wszystkich kierowców, także tych z ciężką nogą, Sonata trafia raczej w gusta osób preferujących umiarkowany typ jazdy. A to przecież ma znaczenie jeżeli kupujesz używany samochód i chcesz trafić na egzmplarz zadbany albo przynajmniej normalny, a nie zajechany.

Polecam również Sonatę ze względu na niewielką popularność, która moim zdaniem jest atutem a nie wadą. Nie kusi złodziei w przeciwieństwie do marek niemieckich a jednocześnie zwraca uwagę przypadkowych osób przez swoją nietuzinkowość. Samochód jest idealny na trasy, bardzo wygodny, nabijasz nim kilkometry, wychodzisz i naprawdę nic nie boli.

Nie wiem jak z dostępnością części. U mnie nic się nie psuje 8-) choć dla uczciwości przypomnę że jeżdżę wolnossącym benzyniakiem. Z tego co wiem Sonaty ogólnie jako samochody charakteryzują się bardzo niską awaryjnością, m.in. ze względu na brak zaawansownych rozwiązań technologicznych które potrafią rujnować portfel. Mój kolega posiada Audi S8 z 2002 r. i tam również rzadko coś się psuje, ale jak już "walnie" to idzie fortuna na naprawy. Myślę że części do koreańca będą tańsze niż do niemieckiego premium, no chyba że bazujesz wyłącznie na zamiennikach.

Polecam Sonatę.

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2012, 21:20:53 »
hej,

dzięki za opis, wygląda, że to niezłe autko, a wcześniej jakoś mało o nim słyszałem i mimo przeglądania ogłoszeń od 2-3 miesięcy, jakoś nie wpadło mi w oko.

Ja mam teraz starszego citroena i problem mam jak coś się popsuje z hydraulika, bo w okolicy brakuje mechaników od tego mechanizmu  :-)

Koniecznie muszę poszukać czegoś w okolicy, żeby zobaczyć. Kusi mnie to, że za 30-35k można dostać model z 2008/2009 roku z przebiegiem wynoszącym 30% tego, co mają Audi w tej cenie...

Na razie prawie nic nie znalazłem o automacie - ciekawy jestem czy jest płynny :)

pozdrawiam

NieAmator

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maj 2012, 22:35:18 »
TDI śmierdzi nie powiem czym, u mnei na warsztacie same TDi praktycznie i ludzie się żalą na nowe do tej pory jedyny Hyundai jaki u mnie zagościł to mój ;p

Offline Mike82

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 61
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2012, 22:57:14 »
Opinie o automacie w Sonatach 2005-2008 (kolejność przypadkowa i losowa):

link 1

link 2

link 3

link 4

Choć tyle jestem w stanie pomóc ;-)

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maj 2012, 11:52:46 »
hej,

mam jeszcze pytanie czym się różni wersja po liftingu?
Myslalem, ze 2009 będzie wyglądał nieco inaczej - ale widzę sprzeczności.
Popatrzcie na te 2 ogłoszenia z 2009 - w środku jest inaczej:

http://otomoto.pl/hyundai-sonata-C24087256.html
z mobile . de

zupełnie inna deska.
Czyżby ta polska oferta to nie był 2009?[/list]

Offline Mike82

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 61
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maj 2012, 12:14:26 »
Hej,
Aukcja polska przedstawia samochód po FL. W środku autka widnieje inna deska rozdzielcza, jest mniej "plasikowa", widać to m.in. w okolicach pokręteł oraz radia. Ponadto zwróć uwagę na przedni grill (poziome żeberka) oraz nieco inny wygląd świateł przednich. Różnice między na wersją przed i po FL najlepiej widać na tym filmie.

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Maj 2012, 13:07:23 »
aha, teraz widzę :)

Trochę dziwnie tanie jest to auto jak na rok 2009 - nie sądzicie?
Jak patrzałem na zachodnich portalach, gdzie ofert sonaty jest więcej, to pojawia się rocznik 2009 za ok. 10 ty EUR, a tu cena 32 tys... podejrzane? Do tego tak mały przebieg?

Offline IgoReCzeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 631
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Maj 2012, 14:33:26 »
Wersja po FL jest jest łatwo rozpoznawalna przez  miłośników tej marki. Przedłużony w dół grill to zabieg kosmetyczny, natomiast to, co się stało z kokpitem, to już nie ma porównania do starszej wersji (bez porównania nawiązuje do Azery z wyższej półki). Celuj w model po FL jeśli fundusze pozwalają (można trafić wersję z fajną nawigacją).  ;-) Pozdrawiam Igor.

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Maj 2012, 18:13:30 »
mam kolejne pytanka:

1) załóżmy, że znajdę interesujący mnie egzemplarz - czy na podstawie VIN da się sprawdzić historię w ASO? U mnie w mieście jest ASO KIA mają te firmy jakiś związek (tak jak VW i Audi)?
2) jak wygląda sprawa podłączenia własnego kompa do Sonaty?
W Audi jest tak, ze kupuje się kabel za 30zł + program VAG z internetu i można samemu diagnozować błędy komputera - czy tutaj też jest tak samo łatwo?
3) gdzie można szukać ogłoszeń - bo w polskich serwisach jest bardzo mały wybór...?
4) do jakiego segmentu zalicza się Sonatę? C/D? Czy jest to model bliski Lagunie czy coś wyższego jakościowo?

pozdr

Offline Mike82

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 61
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Maj 2012, 20:12:59 »
ad. 1)
Podejrzewam, że można sprawdzić historię samochodu w ASO Hyundai, aczkolwiek nie wiem czy możesz zrobić to sam u dealera, czy wyłącznie z dotychczasowym właścicielem. Kia raczej nie ma dostępu bo te firmy nie współpracują do tego stopnia. Czasem numer VIN pomaga, czasem nie. Na własnym przykładzie powiem, że po zakupie samochodu, w ASO byłem tylko na pierwszym przeglądzie. Potem zdecydowałem się serwisować samochód poza ASO ze względu na wysokie ceny i podejrzenia co do fachowości obsługi (oczywiście automatycznie straciłem gwarancję ale podjąłem świadome ryzyko i nie żałuję). Czy moje auto jest przez to gorsze? Może, ale nieskromnie przyznam, że kilku chętnych na mój egzmplarz jest :mrgreen:

ad. 2)
Niestety nie mam wiedzy w tej kwestii. Tu może ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

ad. 3)
Na to pytanie już odpowiedziałeś ;-)
Cytat: "bimki"
Jak patrzałem na zachodnich portalach, gdzie ofert sonaty jest więcej
Tak jak pisał Igoreczek, to nie jest popularny samochód w Europie, która promuje głównie europejskie marki. A w Polsce to już w ogóle, liczą się niemal wyłącznie niemieckie modele, dlatego łatwo trafić na egzemplarz powypadkowy, "poprawiany", z kręconym licznikiem, w myśl zasady że popyt rodzi podaż :-D Powiem szczerze - będzie Ci ciężko znaleźć Audi A6 w dobrym stanie, z oryginalnym przebiegiem z tego rocznika. To są często sprowadzane samochody, a jak wiadomo, handlarz nie ściąga "igiełki" czy "perełki", tylko woli sprowadzić jakieś padło za grosze i wyremontować własnym sumptem a potem sprzedać jak najdrożej i zarobić na różnicy.

ad. 4)
Sonata to segment D czyli klasa średnia, podobnie jak Audi A4, Laguna, Passat, C5 itd. Natomiast jeżeli chodzi o gabatyty pojazdu i przestronność, to spokojnie odpowiada to modelowi A6.

bimki

  • Gość
KUPNO - Sonata
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Maj 2012, 21:21:07 »
jeśli chodzi o serwisowanie w ASO to masz rację, że jest to kosztowne. Ale czasami jest tam informacja, że auto było rozbite lub np. info, że kiedyś było na wymianie oleju i miało wtedy X przejechanych kilometrów - dzięki temu można oszacować ile km rocznie jeździł poprzednik i pozwala to zweryfikować to, czy licznik ma prawdziwy stan, czy kręcony.

Jeśli chodzi o historie z kręconymi Audi, to masz rację - obserwuje ogłoszenia od dłuższego czasu i sporo się na ten temat dowiedziałem. Dlatego zacząłem się rozglądać po innych markach - rynek Audi wydaje się nie budzić zaufania co do bezwypadkowości i co do stanu licznika.

Szukam czegoś za około 30k (ew. 30k + VAT) i chciałem mieć autko na około 5 lat.
Citroena C5 odrzucam, bo jakoś mi się nie podoba - mimo, że to następca mojej Xantii. Laguna mi się nawet podoba - ale jest jedna w rodzinie, więc chciałem coś innego.

Przez pewien czas rozglądałem się za Passatem - ale tutaj jest sporo narzekań na awarie, a poza tym nowszy egzemplarz na silniku CR to koszt 45k+.

Trochę kusi mnie ta Sonata, muszę koniecznie zobaczyć na żywo - tylko obawiam się, że przez kolejne miesiące nie będą się pojawiały żadne ogłoszenia, bo niestety jest tych samochodów mało... będę szukał wersji po FL, bo jak już kupować, to lepiej dołożyć te 5k na nowszy rocznik i wersję odmłodzoną :)

pozdr