Autor Wątek: [Santa Fe SM] wymiana sprzęgła  (Przeczytany 75125 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jarek_64

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« dnia: 01 Styczeń 2012, 17:57:22 »
Powoli przymierzam się do wymiany sprzęgła. Jeśli ktoś już to robił osobiście , będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie. Czy mam się spodziewać jakichś niespodzianek i czy do wymiany wystarczy kanał. Z góry dziękuję .

NieAmator

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Styczeń 2012, 18:00:07 »
robił to ktoś w lantrze J2 ale niestety nie wiem kto. Niestety takiego wariata odważnego co by w santafe wymieniał do tej pory nie było

czeien

  • Gość
Re: wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń 2012, 10:43:02 »
Cytat: "Jarek_64"
Powoli przymierzam się do wymiany sprzęgła. Jeśli ktoś już to robił osobiście , będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie. Czy mam się spodziewać jakichś niespodzianek i czy do wymiany wystarczy kanał. Z góry dziękuję .
Witam!Jestem właśnie po tej operacji.Da się zrobić z kanału.Miałem ten sam problem co Ty bo nie ma instrukcji naprawy w j.polskim.Po kolei:odłącz iwyjmij akumulator,półkę akumulatora-wyjmij filtr powietrza-rozłącz wtyczki-odkręć wysprzęglik i odchyl na bok-rozłącz linki zmiany biegów-podeprzyj przód -odkręć koła-odkręć nakrętki półosi-rozłącz układ kierowniczy -odkręć dolny sworzeń zwrotnicy-podwieś piasty na kolumnach M.Persona-wyjmij półosie-rozmontuj uklad wydechowy-odłącz wał napędowy(jażeli masz napęd na 4x4to odkręć sprzęgło wiskotyczne,bo inaczej nie odkręcisz skrzyni biegów jedna śruba jest schowana za sprzęgłem inie ma dojścia żeby ją odkręcic-sprzęgło wis. jest na 2 kołkach więc trzeba ostrożnie i równo oddzielać )Zagalopowałem się -przed sprzęgłem wis.odkręć ramę pomocniczą tzw ,,sanki"potrzebna pomoc bo są dość ciężkie-podeprzyj silnik-odkręć 3mocowania silnika przód ,tył i lewa strona,silnik trzyma się tylko na prawej poduszce-przedtem wyjmij rozrusznik-odkręć i odejmij skrzynię biegów,ptrzebna pomoc bo ciężka.Jesteś w domu.Ja zamówiłem komplet sprzęgło docisk łożysko na Allegro Valeo-430zł na miejsce.Powodzenia.

Jarek_64

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Styczeń 2012, 17:48:16 »
czeien Wielkie Dzięki, z powodu nadciągającej zimy  operację przełożę ( nieogrzewany garaż). ale w trakcie porobię zdjęcia . może się komuś n przydadzą.
Ale po Twoim opisie to już można z zamkniętymi oczami.

darekk_2005

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Luty 2012, 19:59:50 »
Przepraszam ze bez poslkich znakow - problemy sprzetowe :(
Witam, niestety padlo mi sprzegielko w Santa Fe 2.0 CRDI 4x4, otoz dzieje sie tak ze glownie na 4 i 5 biegu powyzej 3 tys obrotow slizga strasznie (rozpedza sie jakby byl automatik, czuc smrod tarczy a aucie). Mam pytanie ile mniej wiecej moge na tym sprzegle jeszcze zrobic kilometrow? Czeka mnie trasa 800 km autostrada i nie wiem czy ryzykowac czy robic sprzeglo w miejscu gdzie teraz jestem (Niemcy = drogo).  Czy w razie kiedy sprzeglo calkiem padnie moge uszkodzic cos jeszcze (np. skrzynie, kolo dwumasowe itp) czy tylko sprzeglo padnie i autko poprostu przestanie "ciagnac" ?
Czy dam rade pokonac ta trase 800 km, na zasadzie wbijam 5 bieg i spokojnie sobie smigam do domku??
Pozdrawiam i licze na odpowiedz

Jarek_64

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Luty 2012, 20:25:07 »
Moim zdaniem jadąc delikatnie i ostrożnie można zaryzykować zjazd do Polski. Jakby co, to mam kolegę z lawetą . Poza zdarciem tarczy nie powinno się nic więcej stać. Staraj się jechać jak z jajkiem.

czeien

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Marzec 2012, 08:31:30 »
Jestem tego samego zdania co Kolega Jarek,musisz sam ocenić czy się dotoczysz do Polski.Ja z takim sprzęgłem przyjechałem 2500km.bo nie chciałem ryzykować naprawy w Norwegii.Uślizgiwało mi się na 5 biegu jak nieumiejętnie dodałem gazu,padło dopiero w Polsce po 2 miesiącach rozsypało się łożysko i  :-) zablokowało docisk,że nie mogłem wcisnąć ani wrzucić biegu.Powodzenia.

spry

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Marzec 2012, 09:39:52 »
Cytat: "darekk_2005"

Czy dam rade pokonac ta trase 800 km, na zasadzie wbijam 5 bieg i spokojnie sobie smigam do domku??
......

Wyobraź sobie ,ze trafiasz  na korek ,co w Niemczech jest prawie pewne.Sprzegło szwankuje całkowicie.Tarasujesz ruch.Natychmiast przejeżdża niemieckie autoholowanie wezwane przez policję.Odwozi auto na najbliższy parking.Nie masz auta,jesteś na zadupiu niemieckim.Już popłynąłeś kilkaset euro i jesteś w ciemnej dupie.Oczywiście tak się nie musi stać ,ale może.Ja bym nie ryzykował  :shock:  tych kłopotów o kosztach nie wspominając.

felkner

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Marzec 2012, 09:43:55 »

Jarek_64

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2012, 17:07:41 »
I po wymianie. Sanek nie odkręcałem, a skrzynie tylko przesunołem na bok. Dojście do sprzęgła było wystarczające. Regeneracja dwumasy i zestaw 1600pln. 7 miesięcy gwarancji, mam nadzieję że trochę wytrzyma. Do tej wersji nie ma zamiennników, a nowa dwumasa to ok 2500.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marzec 2012, 20:48:12 »
Cytat: "Jarek_64"
. Do tej wersji nie ma zamiennników, a nowa dwumasa to ok 2500.


Nie wiem jak to jest przy wersji 125KM (może być kwestia mocy) ale w słabszych 113KM to nawet Hyundai poleca wymianę dwumasy na zwykłe - tyle wyczytałem na starym forum - ja na szczęście nie mam tego problemu  :-D

wojtek

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Marzec 2012, 14:00:29 »
wersja 125 km potrzebuje dwumasy. ja założyłem zwykłe koło i ślizgało, dopiero wzmocnienie docisku pomogło (dla ścisłości - miałem silnik 83kw a teraz mam założony 92kw)

ROTHMANS

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marzec 2012, 20:28:52 »
No to jak to jest w końcu ?
Santa fe ma dmumase czy nie ?  Bo słyszałem różne opinie mam silnik 113KM

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Marzec 2012, 10:14:24 »
O ile wiem to silnik 113KM nawet jeśli miał dwumasę to została ona wymieniona na zwykłe - zalecenie HYUNDAI'a  u mnie w Santku jest zwykłe ale czy tak było od nowości nie wiem, nie mam książki serwisowej

wojtek

  • Gość
[Santa Fe SM] wymiana sprzęgła
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Marzec 2012, 20:30:14 »
Przy okazji wymiany sprzęgła wymieniłem uszczelniacz na wale w silniku oraz na wałku skrzyni, może warto o tym pamiętać.  Piszę o tym ponieważ ostatnio wymieniałem rozrząd i niestety zapomniałem wymienić oringu.