Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?  (Przeczytany 30223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

badzio1977

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« dnia: 29 Czerwiec 2012, 22:37:42 »
Witam,
Gdzie się znajduje osuszacz klimy? przed chłodnicą?
Bo w sklepie dostałem coś takiego
http://www.arwit.pl/TDZamow.aspx?a=8FT+351+198-701&b=0105&e=000007073&k=00183,04688,15951&g=00851&p=0100243,0100357&n=0100357&t=1&towkod=&tab=1

Myślałem że to będzie raczej coś takiego

http://allegro.pl/elantra-lantra-96-02r-filtr-czujnik-osuszacz-i2443054154.html.

[ Dodano: 2012-07-01, 17:51 ]
chyba mam z boku skraplacza, mam taką wersję.

Inne pytanie jaka powinna być temp. przy wylotach na szybę gdy samochód jest na 'wolnych obrotach'. Wczoraj przy 30 na zewnątrz temp. falowała od 6 do nawet 10.
Podczas jazdy gdy obroty były w okolicach 2 do 2.5 tys temp. była 4.3 stopnia.
I raczej tendencja była w dół. Klima była nabijana i na maszynie własnie też zauważyli że na wolnych coś nie tak z ciśnieniem. (pytanie było kiedy wymieniany był osuszacz).

ja mam taki skraplacz
http://moto.allegro.pl/skraplacz-limatyzacji-do-hyundai-getz-i2432533929.html
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 18:15:42 przez Brt »

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec 2012, 01:42:13 »
Tak osuszacz to cylindryczny filtr przy chłodnicy klimatyzacji do którego dochodzą przewody od klimy. Nie widzę możliwości wymiany tego samemu - trzeba opróżnić układ z czynnika a poza tym jest tam niezłe ciśnienie - 12 barów to nie żarty !!!
A wymiana tego jest super - najprawdopodobniej trzeba demontować zderzak :( Też mnie to czeka ale chyba muszę najpierw halogeny zdemontować i zderzak i przyjechać do niech w takim stanie :(((
Ciekawe czy ktoś to już robił w lantrze.
Osuszacz to koszt 50zł nowy - niewiele.

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lipiec 2012, 10:54:46 »
Cytat: "Złośnik"
najprawdopodobniej trzeba demontować zderzak

Ja to robiłem przy okazji wymiany chłodnicy klimy. Zderzaka nie musiałem ściągać.
Największym problemem jest odkręcenie i rozdzielenie rurek klimatyzacji. Alu+alu=masakra. nie polecam wymiany tego ustrojstwa. Ale może źle się do tego zabierałem. Może kolega esox będzie coś więcej wiedział.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lipiec 2012, 11:54:08 »
Ja wiem że bez zdejmowania zderzaka jest przerąbane. Jest zaraz za grilem na dole po prawej stronie i nie ma jak tego odkręcić. Wogóle zalecają wymianę tego co 2 lata. Ale co 2 lata zdejmować zderzak ? To już lepiej chyba jeździć bez.

badzio1977

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipiec 2012, 00:18:32 »
Cytat: "Złośnik"
Tak osuszacz to cylindryczny filtr przy chłodnicy klimatyzacji do którego dochodzą przewody od klimy.
Osuszacz to koszt 50zł nowy - niewiele.


ja mam ten filtr połączony na stałe z skraplaczem, dałem za sam wkład 65 zeta.
U mnie raczej trzeba wyjąć cały zestaw chłodnic.
mój skraplacz patrząc od przodu samochodu - z lewej wejście przewodów a po prawej taka rura połączona na stałe z chłodnicą klim. Prawdopodobnie od dołu można ten filtr rozebrać.
Z strony hmaservice znalazłem właśnie że mój rocznik nie ma osobnego filtra.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipiec 2012, 10:26:08 »
No u mnie to tak wygląda. I ciężko będzie to wyjąć bez wyjmowania chłodnicy lub zderzaka chyba że dojdzie się tam po zdjęciu plastikowej nakładki pod maską między zderzakiem a pasem przednim.

NieAmator

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lipiec 2012, 10:17:41 »
filtr łatwo jest wymienić zast6anów się nad nową chłodnicą bo jak bardzo zajeździłeś filtr to możesz sprężarkę zatrzeć sprawdź jaki olej ma kolor po ściągnięciu gazu. Jeżeli ma czarnawy to czeka cię płukanie układu żeby nie zabić sprężarki, w razie co opisz to w tym temacie a ja napisze Ci krok po kroku jak to zrobić. nie podważaj przewodów śrubokrętem

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lipiec 2012, 10:32:43 »
W poprzedniej wypowiedzi chodziło mi o kolegę NieAmator, a nie kolegę esox  :oops:

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lipiec 2012, 12:08:57 »
Kolego NieAmator. Ja również będę działał z klimą na dniach. Na pewno trzeba by podjechać na spuszczenie czynnika i ciśnienia  zakładu. Filtr łatwo zdemontować ? Ale bez demontażu chłodnicy ? Jest tam na tyle miejsca żeby zdjąć obejmę i odkręcić dwa przewody ? Jaki koszt byłby u ciebie takiej operacji ???

tekla edit: ort

badzio1977

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lipiec 2012, 15:24:10 »
No ja się dowiedziałem że moja sprężarka kończy właśnie żywot, jeszcze działa ale to już jej koniec, będę musiał kupić nową(regenerowaną)

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lipiec 2012, 16:17:53 »
Ale co wyje ? Zapiekła się ? Układ na niej się rozszczelnił ?

badzio1977

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lipiec 2012, 17:49:43 »
Głośno chodzi, słyszę ją w środku (chrobotanie-to nie jak łożysko które wyje ciągle) no i na wolnych obrotach już nie podaje takiego ciśnienia jak powinna.

NieAmator

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Lipiec 2012, 07:31:39 »
w zakładzie to około 300 400 zł ściagnij czynnik wyciągnij chłodnice ale uważaj żeby nie pourywać gwintów od osuszacza. Najlepiej podeślij mi zdjęcie jak to wygląda. Najlepiej wziąć zimne piwo i powolutku działać. Bodzio przekręć samym sprzęgłem nie kołem pasowym. Jesli jest gaz musi stawiac lekki opór a to ze chrobota to moze być łożysko na kole pasowym, albo napinacz paska jak miałem przy santa fe;)

badzio1977

  • Gość
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lipiec 2012, 11:32:11 »
jestem po wymianie rozrządu własnie (w listopadzie zeszłego roku i przejechałem 1000km), pojadę jeszcze sprawdzić czy czasem nie mam rozszczelnienia układu.
Lubię takie niby awarie, wiesz że coś się dzieje ale jak jedziesz do warsztatu to patrzą na ciebie jak byś był z innej planety. Na koniec gadają że ten typ tak ma.
Jak kupiłem wóz to jedynym objawem włączenia klimy był niewielki skok obrotów, teraz jak mówię że słyszę sprężarkę to gadają że tak ma być ;)

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Gdzie znajduje się osuszacz klimatyzacji ?
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lipiec 2012, 13:50:50 »
W zakładzie ściągną mi czynnik z układu żebym mógł sam wymienić sobie osuszacz ? Bo właśnie możliwe bardzo że muszę do tego zderzak zdjąć niestety a boję się żeby mi ktoś go nie zdjął tak że potem będą z niego strzępy lub nie będzie grama lakieru na nim. Z drugiej strony czy zakład opróżnia sam układ i tak może zostawić ? Nie będzie potem problemów z napełnieniem ? Bo do napełnienia trzeba uruchomić silnik i włączyć klimę a bez czynnika chyba raczej jej chodzić nie wolno.