Autor Wątek: Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole  (Przeczytany 27919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zawach

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« dnia: 20 Czerwiec 2018, 08:59:23 »
witam  mam hyundai  I40  1.7 crdi  115 KM czyli  bez dwumasy tak? autko  2013 rok ma przejechane  180 tys  i autko  wysprzegla  przy samym  końcu wcisnietego sprzęgła czy można  coś zrobić i co mnie  czeka?

I jeszcze  chciałem  sie zapytać  jak się  wymienia  filtr  paliwa?  
bo widać  ze jest  pod podszybiem za komputerem

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Czerwiec 2018, 09:15:07 »
Niekoniecznie. Po pierwsze do co dwumasy to trudno powiedzieć. Cześć 115 KM ma dwumase cześć nie. Głównie wersja LOW nie ma. Musisz sprawdzić po VIN. Co do problemu który opisujesz to wstrzymaj się tydzień a będziemy wiedzieli. Mam dokładnie te same objawy. W ASO Citroena mechanik odrazu powiedział że kończy się sprzęgło. Pojechałem do ASO Hyundaja gdzie jest taki kumaty mechanik i mówi ze to nie to. To jego zdaniem wyrobiona pompa sprzęgła. Tak jest taki piźzibuł przez który przechodzi czepień łączący pompę z pedałem itd .To przechodzi przez taka okrągła dziurkę która z czasem się wyciera i owalizuje się, robi się luz po prostu i przenosi się to na  pedał.  Kupiłem to valeo nowe za chyba niecałe 150 PLN i we wtorek mam umówiony montaż. Zobaczymy czy to potwierdzi diagnozę mechanika z Hyundaja. To ma sens ale pewności brak wiec trzeba poczekać te kilka dni.Póki co nie histeryzuj. Generalne gdyby to było sprzęgło byś to słyszał  i czuł. Samo branie nisko nie musi oznaczać uszkodzenia -złuzycia sprzęgła.

Offline Zawach

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Czerwiec 2018, 13:59:22 »
Dzięki  kolego  za podpowiedź  bo już  dzisaj  byłem  się  rozglądać  za cenami  Valeo  tarcza  z dociskiem 500 zł   a z dwumasa 2 500  zł...  żebym  miał  tą część  to bym sam wymienił  z sąsiadem bo bawimy  sie w takie  rzeczy  i duzo mniej roboty  by było  ściągnąłem  już  ta plastikowa osłonę  pod silnikiem  i jest to tam na wieszku pompa  sprzęgła  czy inaczej  wysprzeglik  na ramieniu  myślałem  ze jest  tam jakaś regulacja (jak w ciezarowkach)  ale nie  ma tylko zasilający  przewód  hydrauliczny takze uzbrajam sie w cierpliwość  i czekam  na podzielenie sie efektami wymiany  :-)

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:39:15 »
Podobno do pompy dostajesz się wyjmując akumulator i ten moduł co tam jest .Dam znać we wtorek lub w środę jak to wyszło i czy to to. Pozdrawiam

Offline kisiek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Czerwiec 2018, 16:16:34 »
Do wymiany filtra musisz wyjąć akumulator i odsunąć moduł.

[ Dodano: 2018-06-20, 16:17 ]
Ja mam też 2013r 115km i nie ma dwumasy.

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwiec 2018, 07:41:22 »
masz LOW ?

Offline kisiek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwiec 2018, 21:30:28 »
Tak LOW.

[ Dodano: 2018-06-21, 21:48 ]
Dzisiaj przytrzymałem ten trzpień i poruszałem pedałem.Mam skok około 1cm za czym ruszy padał  trzpień wysprzęglika.Sprawdzał może ktoś to u siebie?

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Czerwiec 2018, 07:24:20 »
skoro LOW to możesz nie mieć dwumasy .Ja mam tez LOW a podobno dumase mam .
Ja nie sprawdzałem bo nie mam czasu . czuje po pedale ze mam jałowy skok i tyle .  W firmie tez używam służbowej i40 i jest różnica. We wtorek wymiana wysprzeglika na nowy zanim mi jeszcze biegi wchodzą :-)

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Czerwiec 2018, 07:25:30 »
OK, jestem po wymianie "wysprzęglika" czy jak to tam się nazywa. Zaznaczam że i przed wymianą nie miałem problemu ani z biegami ani z ogólną pracą sprzęgła  .Po wyjęciu starego  faktycznie otwór o którym pisałem był zowalizowany i przypominał kształtem jajko. Nie wiem czy to jakieś oznaczenia technologiczne czy oznaczona granica zużycia jednak w moim przypadku to wyrobienie wychodziło już poza skale . Na elemencie jest to  jakieś 3-4 mm jednak wymiana spowodowała ze sprzęgło bierze wcześniej ,wyżej i jest to odczuwalne . Nie jest to jakaś zmiana dramatyczna ale jest ewidentnie odczuwalna.Pozostaje  jakiś skok jałowy na pedale ale to chyba normalne i musi być na każdym pedale sprzęgła .Reasumując ja sie  dwu masy nie dotykam  i stwierdzam ze u mnie  problemem było zużycie wysprzeglika .

Offline pudzian3

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 81
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Czerwiec 2018, 14:42:56 »
Venom a gdzie wymieniales?? w servisie hyundaia czy u jakiegos znajomego mechanika??

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Czerwiec 2018, 07:26:38 »
wymieniałem to w ASO Citroena. To ASO mojego kolegi a do tego jest na przeciwko miejsca gdzie pracuje. Najbliższe ASO Hyundaia jest odemnie 50 km. Po skończeniu gwarancji robię wszystko w citroenie .

Offline Zawach

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Czerwiec 2018, 08:51:46 »
kod  vin  mojego  auta  to: KMHLC41UADU022211
czy jest  ktoś  w stanie  mi sprawdzić  czy  te autko  ma dwumase?  najlepiej  jakiś  link  :)
I jak wymienia  sie ten  wysprzeglik może  ktoś  wie od dołu  czy od kabiny ?  jeżeli  kosztuje  nowy  ok 100 zł  bym  go wykręcił ocenił  zużycie  i prawdopodobnie  wymienił :)

[ Dodano: 2018-06-28, 08:55 ]
Rozmawiałem  z 2 kolegami  mechanikami umówili  mi ze w dzisiejszych  autach  najczęściej  pada  docisk  sprzęgła tarcza jest  zazwyczaj  do połowy  zużyta a docisk te blaszki  sa już  wyrobione podtarte i dogiente robi  sie mały skok  docisku (tzw twardy  pedał sprzwgła)  dlatego  w coraz częściej  nie  można  kupić  samej  tarczy  tylko  komplet

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Czerwiec 2018, 09:20:01 »
wysprzeglik wymienia sie od kabiny . Wyjmujesz aku i ten pierdolnik co to  steruje wszystkim .Kolega( jest na tym forum )  rok temu miał identyczne objawy , wymienił to gówno i jeździ do dziś bez dotykania reszty bebechów. Pytanie jest takie czy sprzęgło działa ci źle, hałasuje, coś się dzieje czy tylko nisko bierze .Jeśli nic się nie dzieje to wysprzeglik .

Offline pudzian3

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 81
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Czerwiec 2018, 10:08:13 »
Venom a ile dales za wymiane tego wysprzeglika? Zastanawiam sie czy by tego nie zrobic jak bede w PL.

Offline Venom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Końcówka sprzęgła zbiera na samym dole
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Czerwiec 2018, 10:10:09 »
kurde , chyba 110 zeta .A sam wysprzęglik kupiłem za 122 PLN na allegro. Nowy z valeo .
ten stary tez mam . Jak się zmobilizuje to zrobię foto i zapodam tutaj żebyście wiedzieli o co chodzi z tym wyrobieniem elementu .