Autor Wątek: [Getz] [Getz] Getz - duży apetyt na benzynę  (Przeczytany 2027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
[Getz] Getz - duży apetyt na benzynę
« dnia: 16 Czerwiec 2016, 09:34:55 »
Cześć.

Wyszedł mi temat dużego spalania benzyny mojego Getza 1.3, 2004 rocznik. Na co dzień jeżdżę na LPG, ale z racji tego, że butli gazowej skończyła się 10-letnia legalizacja, to musiałem ją wymontować i oddać do ponownej homologacji. W tym czasie jeździłem  na benzynie no i kazało się, że apetyt Getza na benzynę jest jakiś kosmiczny, jakby silnik miał ze 3 litry pojemności. Nie liczyłem dokładnie, ale wychodzi jakieś 12 litrów benzyny na trasie, przy powiedzmy 100 km/h. Gazu w tych samych warunkach spalałby mi 8, max. 9 litrów. W mieście strzałka wskaźnika spada wręcz w oczach. Ponieważ taka sytuacja jest oczywiście nie zaakceptowania więc moje pytanie jest następujące: co może być najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego apetytu na benzynę? Jakieś sugestie?
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 20:19:36 przez Brt »

Rusek

  • Gość
[Getz] Getz - duży apetyt na benzynę
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwiec 2016, 12:23:14 »
Witam, podpinam się pod temat. Mam podobny problem jednak posiadam Getza 1.1 rok 2003 w którym nigdy nie było LPG. Mieszkam w małym mieście i w godzinach szczytu raczej prawie nigdy nie jeżdżę, w korkach też nie stoję. Spalanie w mieście mam około 12 litrów gdzie w drugim autku (Łada Kalina 1.4 90KM) spalanie nie przekracza 9-10 litrów. Co do jazdy w trasie spalanie przy 70km/h wyliczyłem że mam około 10 litrów (2500-3000 obrotów) a przy 90km/h już nie ma sensu jechać gdyż obroty dochodzą czasem do 4000... Nawet nie sprawdzałem spalania. Jakie masz obroty przy 70km/h i 90km/h?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1475
[Getz] Getz - duży apetyt na benzynę
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwiec 2016, 20:14:47 »
Z ciekawości zapytam ile kosztuje ponowna legalizacja butli. Bo sam wymieniałem ostatnio i polska butla wyszła mnie niecałe 250zł za polcoma z homologacją do 2026r.
Co do spalania dziwne by tyle palił skoro u mnie bez jazdy oszczędnej pali 7,7-8,5L gazu i zawsze tankuję na orlenie bo tam mają wg mnie najlepszy gaz.
Bym proponował sprawdzić sondę lambda bo jeśli ona siadła od jazdy na gazie to wtedy będzie kosmiczne spalanie.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
[Getz] Getz - duży apetyt na benzynę
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwiec 2016, 13:51:25 »
Ponowna legalizacja kosztowała 200zł (włącznie z robocizną wymontowania i zamontowania). Na kolejne 10 lat.

Rusek - przy 70km/h nie jeżdże na piątym biegu, bo obroty są wtedy poniżej 2k, przy 90 km/h mam, o ile pamiętam, powyżej 2.5k. Ale ja mam inny silnik. Jak Ci zależy na dokładniejszej informacji mogę bardziej się przyjrzeć.

Robaszek - ja tankuję na Shellu i uważam, że też maja dobry gaz (z Orlena nie widzę różnicy), na pewno jest też sensownie czysty, bo widzę po filtrach. Ale nie o gaz tu chodzi, bo tu spalanie mam jak zawsze, ale o benzynę. W mieście przy dynamicznej jeździe dochodzi mi do 15 litrów, co przyznasz przy 1.3l silniku to jakaś katastrofa.

Czy uwalona sonda lambda nie powinna również mieć wpływu na zużycie gazu?

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 91
[Getz] Getz - duży apetyt na benzynę
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwiec 2016, 14:08:44 »
Cześć, ja też jeżdżę 1.3 (rocznik 2005, LPG) i nie mam aż takich zużyć. A stoję codziennie w korkach.  Przy jeździe na samej benzynie faktycznie trochę pije, ale nie powiedziałbym, że jakoś przesadnie :)

Co do obrotów, Panowie, 4000 to do zrobienia na każdym biegu jeśli ma się ciężką stopę :D
Ale u mnie przy normalnej jeździe, blisko 4k mam dopiero przy 140km/h w trasie (ale wtedy wiadomo, że jazda przestaje być ekonomiczna). Jeśli nie przekraczam 120km/h, to nigdy nie sięgają 4k. Jednak 1.1, a 1.3 to różnica, więc nie chcę wyrokować :)

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1475
[Getz] Getz - duży apetyt na benzynę
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwiec 2016, 00:07:56 »
15L to kosmos ze spalaniem. Jeśli gaz to sekwencja to i powinien więcej gazu palić bo tak samo sonda ma wpływ. Bratu palił jak smok w seacie ibizie a tylko benzyna służyła do odpalania. Powinno być także  widać na świecach, że mieszanka jest za bogata.