Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?  (Przeczytany 45014 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MarcinN

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« dnia: 10 Luty 2012, 13:40:39 »
Szykuje mi się wymiana paska rozrządu.

Czy wymienia się sam pasek, czy jakieś dodatkowe elementy? Na jaki koszt się nastawić? Widziałem oferty: pasek BOSH za około 70 zł. Pytanie, czy jest jeszcze coś, o czym nie wiem?
« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2020, 12:56:22 przez Brt »

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Luty 2012, 14:58:42 »
Wymienia się cały komplet - ZAWSZE. PAsek + rolki i pompa wodna jeśli jest napędzana rozrządem. Omijaj z daleka paski Bosch`a - tylko GATES.

MarcinN

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Luty 2012, 18:18:04 »
Napisz, dlaczego trzeba wymieniać wszystko, skoro to pasek jest "wąskim gardłem" i to on naraża na poważne uszkodzenie silnika.

Mam wymieniać pompę wody i rolki co 70 tys km?

Offline valdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 132
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Luty 2012, 19:14:33 »
Pompy wody wymieniać nie musisz, jest ona napędzana paskiem wielorowkowym, razem z alternatorem.
Co do rozrządu, ja za komplet Contitech (pasek i dwie rolki, napinająca i prowadząca) zapłaciłem, jak pamiętam nie więcej niż dwie stówy+sto zł wymiana, tak,  że wymień komplet, jak widzisz to nieduży wydatek.
Co prawda ja mam 1.6 a Ty 2.0 ale części są chyba te same.
Contitech polecam, w Ponym wymieniałem rozrząd  trzy razy i wszystko zawsze grało. O paskach Gates też nie słyszałem nic złego.

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2012, 21:35:41 »
Cytat: "MarcinN"
dlaczego trzeba wymieniać wszystko, skoro to pasek jest "wąskim gardłem" i to on naraża na poważne uszkodzenie silnika.

A jak sądzisz co się stanie z paskiem gdy rolka się zatrze?

marsmi84

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Luty 2012, 11:01:33 »
jak koledzy wspomnieli jeśli rozrząd to tylko komplet...ja też używam tylko gatesa ;) zawsze dwie rolki tańsze niż remont ;) pzdr

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Luty 2012, 22:10:58 »
No i nie zapominajmy o pompie wodnej. Może jest osobno napędzana ale do jej demontażu w razie awarii trzeba ściągać rozrząd - czyli za wymianę pompy zapłącisz jak za wymianę rozrządu - a zdjętego rozrządu się nie zakłąda spowrotem.

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Marzec 2012, 21:17:36 »
To w końcu wymieniać tę pompę wody czy nie? Moję lantrę 2.0 139KM też czeka wymiana rozrządu i niby mechanik stwierdził,że pompy wody nie ma co wymieniać,bo nie jest napędzana rozrządem...ale kolega twierdzi że jak pompa padnie potem to rozrząd trzeba wymieniać znowu,sam juz nie wiem.

Może ktoś wie gdzie kupić tani rozrząd,najlepiej komplet z paskiem Gatesa,ew wszystko osobno,żeby tanio wyszło...mam na myśli alternatywne źródła w stosunku do allegro,bo tam za wielkiego wyboru nie widzę do swojego modelu.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Marzec 2012, 21:47:21 »
Powiem tak. Wymieniłem rozrząd. Pompę zostawiłem. (Nie wiedziałem - mechanik mi poradził - już do niego nie jeżdżę :( )Po 5 tys. km od wymiany rozrządu - wydaniu 400zł na rozrząd i 280zł za wymianę musiałem zdejmować znowu rozrząd i wymieniać pompę wodną czyli dołożyłem 100zł za pompę i kolejne 280za robotę - bo to tyle samo co za wymianę rozrządu.
Chytry - dwa razy płaci - nie warto jak widać. Pompa prędzej czy później się skończy - nie warto ryzykować bo jak się skończy to albo zablokuje się i pourywa paski klinowe - to w przypadku akurat szczęśliwym. A w innym przypadku może być tak że się wysypie - nie będzie pompować wody, koło będzie się kręcić a czujnik temperatury będzie pokazywał temperaturę wody stojącej a nie przepływającej przez blok - i pomimo wskazań jeszcze dopuszczalnych łatwo "przegrzać" silnik i go skończyć.

gacus2004

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec 2012, 07:41:34 »
Kolega Złośnik ma całkowitą rację,kiedyś użytkując Audi A4 wymieniłem tylko rozrząd,a pompę zostawiłem starą bo wydawała się dobra.Pompa wody była osobno napędzana tak jak w naszych autach.Jakieś parę tys km póżniej w pompie urwał się wirnik i zrobił małą dziurę w obudowie, płyn uciekł a ja przegrzałem silnik i uszczelka pod głowicą padła. Tak więc lepiej wydac troche więcej i mieć spokój. Paski polecam Gates lub Mitsuboshi ,rolki SKF lub INA, pompa GMB. Akurat te komponenty używałem i nigdy problemu niemiałem z nimi. O innych firmach trudno mi się wypowiedzieć bo nieużywałem.

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec 2012, 14:24:48 »

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec 2012, 14:41:40 »
Chyba ok ale jak masz wątpliwości dzwoń do nich lub pisz i niech spiszą ci z niej numer katalogowy z naklejki z hologramem. Pisą że fabryczna więc chyba oryginał. Ewentualnie podaj im numer nadwozia i niech napiszą czy pasuje. Wygląda na taką właśnie. Nie bierz czasem żadnej firmy JC Auto !!!

Numer katalogowy pompy: 25100-23002
Ewentualnie pytaj tu:
http://fox.rzeszow.pl/POMPA-WODY-THERMOTEC(4,,252299).aspx
Sprawdzony sklep :) Polecam.

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec 2012, 15:10:17 »
Wspomniana pompa jest firmy NTY,sprzedawca twierdzi że koreńskiej,dobrej firmy z 2 letnia gwarancją.


Co do rozrządu to znalazłem w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym:
NAPINACZ 100 GMB
PASEK 90 MITSUBOSHI lub Gates(jedna cena)
ROLKA 75 GMB
ŁAŃCUCH SPINAJĄCY WAŁKI 100 HYUNDAI
SUMA = 365 - RABAT = 295ZL

Tylko własnie nie wiem czy ten łańcuch spinający też wymieniać...cena bez niego to 215zł więc różnica prawie 100zł jest.


Z kolei w innym sklepie sprzedawca stwierdził że paski Gatesa są 2 do wyboru i różnią się rzekomo szerokością,możliwe to jest?

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Marzec 2012, 16:16:16 »
Cytat: "radeek23"
możliwe to jest?

Nie. Pasek Gates 5457XS 80zł to max

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Marzec 2012, 16:22:09 »
Cytat: "BartBartez"
Cytat: "radeek23"
możliwe to jest?

Nie. Pasek Gates 5457XS 80zł to max


a co z tym łańcuchem..wymieniać?