Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?  (Przeczytany 45017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Marzec 2012, 16:39:41 »
Wymieniać. I proponuję zdemontować górny ślizg - tracisz tylko - klekot łańcucha. Jak dla mnie to plus.

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Marzec 2012, 16:50:12 »
Kurcze,a na forum zawsze piszecie żeby wymieniać pasek i 2 rolki,nikt nigdy o żadnym łańcuchu nie wspomionał...czyli rozrząd będzie mnie kosztował stówkę więcej ehhh.

co do pompy wody-z tanszych mam do wyboru THERMOTEC(120zł,podobno produkt intercarsu) i NTY (90zł-sprzedawca twierdzi że produkt koreański)...mam jeszcze możliwość orginalnej hyundaia 180zł

---------------------------------------

[ Komentarz dodany przez: BartBartez: 2012-08-27, 10:03 ]
Usunięto część wypowiedzi. To jest forum motoryzacyjne, a nie polityczne.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Marzec 2012, 17:05:26 »
Tak. Thermotec OK. Co do rozrządu - pieję nie od dziś że tylko z łańcuchem. Niektórzy to zostawiają ale jak zaczyna porządnie klepać to trzeba wymienić a do tego tak jak do pompy wody - trzeba ściągać rozrząd - bo trzeba wyjąć oba wałki :(
Ja za robotę zapłaciłem tyle samo co jakbym nei wymieniał łańcucha - przy tym trzeba spojrzeć na uszczelniacz wałka wydechowego od strony koła pasowego - jak cieknie - wymienić przy wymianie rozrządu- to już grosze za uszczelniacz więc spojrzyj tam lub kup zapobiegawczo.

gacus2004

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Marzec 2012, 08:50:26 »
Łańcuch powinno się wymieniać co drugą wymianę rozrządu, jeśli niewiadomo kiedy był wymieniony to radzę założyć nowy.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Marzec 2012, 09:33:33 »
Niektórzy mówią że jak brzęczy i daje klekot - ale uwaga - w tych silnikach zawsze on klekocze więc tym nie ma się co sugerować zwłaszcza gdy nie słyszało się jak wcześniej pracował jako świeży. Niewiem czy to wina górnego ślizgu czy samej technologii ale tak jest zawsze.

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Marzec 2012, 23:27:26 »
A ja chyba nie będę wymieniał tego łańcucha-raz że kosztuje 100zł,to jeszcze mechanior stwierdził,że podroży to koszt wymiany rozrządu.Lipa

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Marzec 2012, 00:03:30 »
What ??? O ile podroży ??? O uszczelkę pod pokrywę zaworów - zwariował.

radeek23

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Marzec 2012, 00:10:51 »
Stwierdził że roboty więcej będzie miał więc musi mnie więcej skasować,ot co :cry:

[ Dodano: 2012-05-17, 16:33 ]
Cytat: "BartBartez"
Cytat: "radeek23"
możliwe to jest?

Nie. Pasek Gates 5457XS 80zł to max


Dopiero teraz biorę się za mój rozrząd,postanowiłem,że jednak wymienię również wspomniany łańcuch.BartBartez z tego co widzę jesteś obeznany w nr seryjnych części hyundaiowskich-wiesz może jaki jest nr seryjny owego łańcucha rozrządu?Bo w sklepie mają problem.Pozdr


złośnik-uszczelka o której pisałeś nosi nazwę pierścień uszczelniający wału?Jest to oring i kosztuje ok 11zł?Nr seryjny SIMMERING 35X56X9/14,8
19016578

zrobiłem zrzut ekranowy mojego zamówienia w sklepie z częściami,chyba będzie prościej-czy wszystkie części które zamówiłem będą ok?

Daniel0

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Sierpień 2012, 22:53:49 »
Odgrzewam kotleta.  :-)

Za ok 10 tys bede musial wymienic rozrzad, ale dosc glosno slychac lancuch,
tzn w garazu przy otwartej masce wyraznie bylo slychac jak stalem przy przednich drzwiach (kierowcy).

Teraz wyczytalem, ze to jest normalne inie wiem, czy na biegu wymieniac rozrzad, czy jeszcze ta chwile pojezdzi?  :-)

Drugie pytanie: Mam do kupienia kompletny rozrzad nie wiem dokladnie jakiej fimy, ale sa to graty z pierwszego montazu.

Pieniadze nie sa duze, bo 180 zl za kpl, tylko czy to pojezdzi?  :-)

Offline pedro224

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Sierpień 2017, 13:17:31 »
Temat wymiany rozrządu w żaden sposób nie wyjaśnia jak go wymienić , tylko co wymienić, proszę podać jak to zrobić a nie jakie części potrzebne są do tego potrzebne. Na przykład jak zablokować skutecznie wał korbowy w celu odkręcenia śruby koła pasowego w motorze  1.6 benz. 105KM z 2004r.


Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Sierpień 2017, 20:44:50 »
Jak nie ma blokad to jak chcesz zablokować???
Nie rozumiem w czym problem.
Masz znaki to trzeba tak robić żeby nic nie przestawić i tyle.

Mercuros

  • Gość
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Sierpień 2017, 12:36:16 »
Nie ma blokady. Ponieważ wymieniasz tylko pasek a wałki są spięte łańcuchem nic nie blokujesz. Przy zakładaniu paska tylko musisz ustawić koła na znaki.

Ja odkręcałem koło pneumatycznym kluczem, ew można się bawić w klucz i młotek, ale się umordujesz tylko.

Wymienia się pasek, rolkę prowadzącą i rolkę napinającą. Polecam też wymienić sprężyne od napinacza (w ASO kosztuje 15 zł netto).

Elka ma łatwy rozrząd, ciężko się pomylić.

I uważaj przy zakładaniu sprężyny, żeby nie rozwalić gwintu w bloku silnika. Mi się udało, o tyle miałem szczęście że dało się włożyć dłuższą śrubę. Bo innaczej demontaż silnika i robienia nowego gwintu.

Offline kijak79

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Listopad 2018, 09:46:36 »
Podepnę się pod temat samej rolki. Widze, że koledzy rozbierali to może ktoś mi doradzi, czy tak mogę zrobić. Mianowicie w Sportage (numer silnika D4FDCZ085873) troche piszczy mi rolka posrednia - ta co jest na górze numer części to chyba jest 25287u. Nie jest to takie uciążliwe, ale pisk jest. Smarowałem ją troche. Przestaje na chwile, ale pisk powraca.
Pasek jest ok, dobrze naciągniety.
Czy mogę wymienić samą rolkę odkręcając ją z góry? Byłoby to najszybciej, ale nie wiem czy śrube da się poźniej wkrecić równo z nową rolką? Czy muszę zrobić to w taki sposób, że najpierw napinacz popuścić?
Następna sprawa, czy mogę wymienić samą rolkę, czy paskek też trzeba? Jak wspomniałem jest w dobraj kondycji, a samochód ma przejechane 52.5K
Może rolka podlega gwarancji to na nastepnym serwisie bym o tym wspomniał?

Offline kijak79

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Elantra XD] Wymiana paska rozrządu - co i jak ?
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Listopad 2018, 22:57:24 »
Dzisiaj zajrzałem jeszcze raz pod maskę i smiem stwierdzić, że rolke górną mógłbym wymienić bez odkręcania/popuszczania napinacza.
Po naciśnieciu na pasek palcami, mogę swobodnie pokręcić rolką, więc chyba odkręcenie i założenie nowej nie powinno stwarzać problemu?

Jedyne co się zastanawiam to czy jednak pasek jest dobrze naciagnięty? Jaki musi być luz? U mnie po naciśnieciu palcami to tak może do 5-6mm będzie. Czy to jest właściwie?

Nagrałem krótkie video: Moja rolka i naciskanie na pasek


Proszę kolegów o rady zanim zaczne coś dalej wymieniać :)
Dzięki