Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki  (Przeczytany 8427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki
« dnia: 11 Październik 2015, 14:32:28 »
Stwierdziłem ostatnio, że nie odbija mi hamulec ręczny w tylnym prawym kole. Jak lekko kopnę w koło lub ruszę to się odblokowuje, aczkolwiek nie wiem czy całkowicie, czy trochę, bo podejrzanie luźno chodzi dźwignia hamulca.
W jednym warsztacie (nie ASO) stwierdzili, że może to być:
- tylko kwestia przesmarowania go (jak będę miał szczęście),
- wymiana (jak będę miał pecha).
Auto jest ostatni rok na gwarancji, w ASO pewnie skasują jak za zboże, bo to chyba nie podlega gwarancji, a może się mylę ? Czy ktoś może przerabiał podobny przypadek i czy orientuje się jak ma się do tego gwarancja ?
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:07:25 przez Brt »

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik 2015, 20:22:34 »
W 1,2 z tyłu są bębny czyli czas zajrzeć i sprawdzić czy linka się nie blokuje, jaki jest stan sprężynek przy szczękach i przesmarować to i owo.

MarcoAntonio

  • Gość
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Październik 2015, 11:28:26 »
No np. Ja mam i20stkę z silnikiem 1.2 w benzynie z 2014 roku ( kupiona w salonie jako nowa) i mam z tyłu już też tarcze. Dzisiaj akurat byłem na przeglądzie po roku. Pan, który mi robił przegląd, dał mi wskazówkę, żeby co jakiś czas, a szczególnie po myciu zrobić następujący manewr: Przy jeździe już z małą prędkością, przy dochamowywaniu, np przed skrzyżowaniem delikatnie zaciągnąć ręcznym, nie żeby się blokowały koła, ale delikatnie. Ma co na celu oczyszczenie się tam z tego pyłu ;-)
Nie musi być to częsty zabieg, ale co jakiś czas, a szczególnie po myciu myjką ;-)

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Styczeń 2016, 22:04:46 »
Odświeżam temat, bo wczoraj zostawiłem auto w ASO i diagnoza jest taka, że szczęki/okładziny (te w bębnie od ręcznego) do wymiany, a przy okazji mają wymienić też kocki... niestety mimo gwarancji to wszystko odpłatnie - koszt około 600 zł. Natomiast w ramach gwarancji, coś tam z linką mają zrobić (wymienić lub przeczyścić).

I teraz osobiście mam dwie wątpliwości:
- nie do końca wiem co spowodowało te problemy, ale teoretycznie jeśli np. zablokowała się linka (która objęta jest gwarancją) to w moim odczuciu powinno wszystko iść na gwarancji. Jednak podejrzewam, że to mogłoby być trochę jak kopanie się z koniem, bo musiałbym jakoś udowodnić ten fakt.
- niby na każdym przeglądzie mają sprawdzić stan hamulców w tym postojowego, do tego według mojej instrukcji ostatnim mój przegląd (czyli czwarty) obejmował coś takiego: "hamulce bębnowe i okładziny hamulców (opcja)" (tylko nie wiem jak rozumieć ten dopisek "opcja", gdy posiadam tarczo-bębny). Przegląd był w czerwcu, mój problem pojawił się na pewno już w październiku (a możliwe, że nawet ponad rok wcześniej, bo pamiętam, że miałem wrażenie, że ręczny jakoś lekko się zaciąga, ale niestety trochę to zignorowałem) i nie chce mi się wierzyć, że gdyby rzetelnie sprawdzili ten hamulec to by tego nie wykryli.

Tak więc, jakby ktoś miał coś podobnego u siebie, to zgłaszajcie to przy przeglądach, bo oni je chyba trochę po łebkach robią.

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń 2016, 23:33:41 »
Mi cos puka przy hamowaniu w tylnym prawym kole, w końcu musze tam zajrzeć, jak się z dużej prędkości hamuje to nie, ale powiedzmy ledwo toczymy się po drodze 20 czy 30 na godzine i delikatnie wciskam hamulec to następuje stukanie-pukanie, takie równomierne jakby w jednym punkcie bębna ...

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2016, 07:26:05 »
Cytat: "Jacaw"
(tylko nie wiem jak rozumieć ten dopisek "opcja", gdy posiadam tarczo-bębny).

Może tu chodzi o opcję wyposażenia??? Tzn. czy z tyłu są tarcze i klocki, czy bębny i szczęki.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń 2016, 08:40:01 »
Cytat: "Kudłaty_1975"
Może tu chodzi o opcję wyposażenia??? Tzn. czy z tyłu są tarcze i klocki, czy bębny i szczęki.

Też tak podejrzewam, że dotyczy to tylko modeli (o ile takie w ogóle są) z samymi bębnami z tyłu. Generalnie już odebrałem samochód, cała "przyjemność" kosztowała mnie 606 zł, przy czym wymienili też po uzgodnieniu klocki (ponoć były starte do połowy, ale się niby sypały - jak zwykle zapomniałem powiedzieć, aby mi je pokazali). A generalnie posypały się szczęki i coś tam się od korozji zacięło.

Oczywiście wspomniałem o moich wątpliwościach dotyczących 4 przeglądu i tego, że moim zdaniem mechanik wtedy powinien już coś zauważyć. Obecnie widzę sporą różnicę w działaniu dźwigni ręcznego i sam jestem na siebie zły, że wcześniej nie przywiązałem do tego większej wagi.

No i cały czas się zastanawiam, czy jeszcze nie pisać do Hyundai'a, bo nie podoba mi się, że 4,5 rocznym aucie korodują i zacinają się szczęki (a raczej często używałem ręcznego, czyli to nie efekt braku jego używania), a do tego oryginalne klocki się sypią mimo, że jeszcze sporo ich zostało. Pewnie mnie oleją, ale w sumie co szkodzi napisać.

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Styczeń 2016, 18:07:15 »
Mi od początku w nowym i20 2009 zapiekały się zaciski z przodu tzn. po myciu auta, po mrozie prawy przód łapał i cięzko było ruszyć, w końcu to rozebrałem, klocek był gdzieś starty do połowy ale co z tego jak okładzina odpadła od całości, a wszystko praktycznie się nie ruszało, wyczyściłem, przesmarowałem i zalozylem ATE, na razie w porzadku. Jak widac hamluce tez nie sa mocna strona i20 starego czy nowego modelu

Offline bedik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 50
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Luty 2016, 12:43:13 »
Również przerabiam problem blokowania się hamulców.
W moim przypadku jest to tył lewa strona. W moim aucie występują tak zwane tarczo bębny, ręczny na szczękach a zwykły na tarczach.
Nie mogę znaleźć przyczyny, nie wiem czy trzyma ręczny, czy blokuje się tłoczek w zacisku. Jak rozbieram to wszystko chodzi płynnie tłoczek daje się wcisnąć bez najmniejszych problemów a ręczny niby tez chodzi linka się nie zacina wszystko ładnie przesmaruje a problem co jakiś czas się powtarza.
 Po jakimś czasie koło się grzeje i jest bardzo gorące jak ostygnie problem znika i jakiś czas jest ok. Co do klocków to potwierdzam problem odpadających w oryginale okładzin ciernych , hyundai się nie popisał.  
Postanowiłem jakiś czas nie zaciągać ręcznego aby zobaczyć co trzyma jak problem grzania koła się nie powtórzy będę wiedział ze winny jest ręczny.

[ Dodano: 2016-02-14, 19:32 ]
Moja próba z nie zaciaganiem ręcznego pokazała że problemem nie jest ręczny a zacisk. Po demontażu tloczka znalazłem na nim wrzery. Wymieniłem tloczek wraz z kompletem uszczelek 50 zł i jak na razie problem się nie powtórzył i mam nadzieje ze tak zostanie.

avtoxity

  • Gość
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Luty 2016, 22:27:56 »
Ja miałem bardzo podobny problem - też tarczo bębny z tyłu. O tyle było ciężkie do zdiagnozowania że tłoczek odbijał ale co jakiś czas tylne koła (i lewe i prawe) się nagrzewały. Linka ręcznego też ok, była nawet regulowana. Poszukałem na zagranicznych forach i jest to dość powszechny problem i20 (tak jak te nieszczęsne klamki z którymi ciągle walcze, już teraz na swój koszt - 2 razy malowali drzwi na gwarancji i niby coś tam majstrowali z klamkami ale nic to nie dało i jak tarły tak trą dalej o lakier). Przyczyna była identyczna jak u Pana wyżej. Także spróbujcie sam tłoczek najpierw wymienić.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Luty 2016, 19:39:32 »
Bedik napisz numery części tłoczek+uszczelnienia i gdzie zakupiłeś.

Offline bedik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 50
[i20 PB] Blokujący się hamulec ręczny - przerabiał ktoś taki problem ?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Luty 2016, 02:21:33 »
Numeru części nie jestem w stanie podać bo nie znam. Kupiłem w sklepie w motoryzacyjnym w Wałbrzychu, był to zestaw naprawczy do zacisku mando o średnicy 30mm. Tloczek, dwie uszczelki tloczka, cztery gumki zacisku i odpowietrznik, ale wszystko w komplecie z cenę 50zl jak znajdę pudełko w co wątpię to podam firmę części.