Autor Wątek: [Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans  (Przeczytany 32905 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Probably

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« dnia: 06 Luty 2012, 18:30:54 »
Witam kolegów...
jak w temacie przy około 2100 do 2200 obr. santek wpada w rezonans.. nie jest to zbytnio uciążliwe ale mimo wszystko irytuje..
Czy ktoś z was tak ma? ... jaka może być przyczyna ?

NieAmator

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Luty 2012, 18:54:56 »
jaki rezonans możesz to przełumaczyć na język polski parcha kaszle pierdzi klekocze co to rezonans?

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Luty 2012, 19:44:24 »
Rezonans – zjawisko fizyczne zachodzące dla drgań wymuszonych, objawiające się pochłanianiem energii poprzez wykonywanie drgań o dużej amplitudzie przez układ drgający dla określonych częstotliwości drgań. A po polskiemu to wpada w tym przedziale obrotów w drgania/telepawkę które wkurzają :)
Gdyby parchał, kaszlał, pierdził czy klekotał to Kolega by pewnie napisał.

Probably

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Luty 2012, 22:44:32 »
Hulltay ... dziekuję za pomoc w uświadomieniu kolegi i przełożenie z polskiego na nasze ;)

Cytat: "Hulltay"
. A po polskiemu to wpada w tym przedziale obrotów w drgania/telepawkę które wkurzają :)

 dokładnie tak.... ale widzę, że nikt się jeszcze nie spotkał z tym problemem :(

Grzech61

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Luty 2012, 22:53:09 »
Kolega ma w Seacie podobny problem.Jutro wraca z urlopu więc się dopytam jaką diagnozę postawili u niego.Dam znać

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Luty 2012, 23:18:15 »
Niestety i na szczęście:) mnie to jeszcze nie dopadło także nie wskaże Ci możliwości rozwiązania tego problemu, ale też jestem z tych którym spokoju nie dają wszelkie stukostrachy i tym podobne w samochodzie.
Tak na moje oko to może być któraś z poduch pod silnikiem ewentualnie skrzynią biegów. Tak mi się przypomniało, miałem podobny objaw w escorcie przy wybitej poduszce pod skrzynią.

Może tutaj (pokrewny temat, choć nie to samo) coś podpowie: http://hyundaiklub.pl/archiwum/printview.php?t=947&start=0&sid=d2bde958e7600cd7b6abb0a342b8774a

NieAmator

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Luty 2012, 07:48:18 »
sądze że to poduszki silnika przenosza drgania zobacz że w tym przedziale obrotów zaczyna turbina pracowac w sumie od 2k

chudy607

  • Gość
Re: przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Luty 2012, 15:26:28 »
Cytat: "Probably"
jak w temacie przy około 2100 do 2200 obr. santek wpada w rezonans..


tylko przy przyspieszaniu, tylko przy zwalnianiu (odpuszczonym gazie) czy w obu tych przypadkach?

Grzech61

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Luty 2012, 16:59:14 »
No i ja nie pomogę.Kolega sprawdzał - poduszki silnika,pompę,wymienił filtr paliwa i powietrza,a teraz mechanik mu zakomunikował,że jeszcze wtryski zostały.Chłopak się załamał,bo i roboty sporo,kasy nie mało,a efektu brak

stolek6

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Luty 2012, 22:07:59 »
Ja mam to samo niestety, tylko przy 1600-1800 obr. (tylko przyspieszanie ) Jezdze tak z tym juz prawie rok. Stawialem na poczatku ze to dwumasa. Ale przy remoncie skrzyni wymienialem sprzeglo ( na dodatek jednomasowe ) to trop upadl. Poduszki silnika/skrzyni sa ok mechanior co robil mi skrzynie ( dobry jest) sugeruje ze moze to byc ktorys przegub. Narazie po wszystkich przygodach z moim sf ( gasniecie , remont skrzyni ) nie chce mi sie wymieniac przegubu zeby to sprawdzic. Ale na wiosne musze zajrzec.

Grzech61

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Luty 2012, 22:13:40 »
U kumpla objawia się to przy wyższych obrotach i jest to chyba gorsze ze względu na prędkość do której może dociągnąć.Gość nie wie,czy wyprzedzając, auto mu nie wpadnie w "turbulencje".Strach w oczach  :shock: .A rozwiązania problemu,też nie wie gdzie szukać  :-(

chudy607

  • Gość
Re: przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Luty 2012, 22:21:33 »
Cytat: "Probably"
Witam kolegów...
jak w temacie przy około 2100 do 2200 obr. santek wpada w rezonans.. nie jest to zbytnio uciążliwe ale mimo wszystko irytuje..
Czy ktoś z was tak ma? ... jaka może być przyczyna ?


pamiętam, że przy innej okazji pisałeś, że powiedzieli Ci, że nie masz u siebie dwumasu, ale ...

... objaw, który opisujesz pasuje wręcz idealnie. w stilo mam dwumas i objawy jego padania były takie, że po odpuszczeniu gazu na wrzuconym biegu (najlepiej III) pomiędzy 2100-2000obr auto wpadało w mocne wibracje. początkowo tylko czasami, potem regularnie. to raz...

... a dwa, robiłem dzisiaj mały research na temat dwumasów w dieslach właśnie i wyszło mi, że silnik 125KM 4x4 wyprodukowany w 2005 dwumas ma. przeglądałem katalog części  intercarsu jak coś ...

stolek6

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Luty 2012, 23:30:50 »
A nie spojrzalem dobrze na furke. Faktycznie w tym roczniku moze byc dwumas, i to on moze powodowac wibracje. A to ze Ci powiedzieli ze dwumasy nie ma to na 100% w to nie wierz. Ze sprzeglem w sf nawet w hyundaiu sie gubia

apodko

  • Gość
[Santa Fe SM] przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Luty 2012, 18:42:18 »
Kolego ja miałem to samo i przyczyną było koło dwumasowe. Jeżli będziesz wymieniał proponuję wyrzucić koło dwumasowe i włożyć sprzęgło standardowe nawet sam Hyundai zaleca taką wymianę i wytwarza takie sprzęgła. Ja zrobiłem błąd i wymieniłem na zestaw z dwumasem a po roku musiałem wymienić na standardowe bez dwumasy ale tego nie wiedziałem a kieszeń to bolało.

Probably

  • Gość
Re: przy około 2100 obr. wpada w rezonans
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Luty 2012, 18:52:49 »
wiecznie włóczę się po delegacjach .. tylko w weekendy można się Santkiem nacieszyć .... dlatego też dopiero teraz odpisuje..
więc tak :
byłem dziś w hmm hmm " serwisie " co prawda w innej sprawie ( wymiana świeczek )  ale przy okazji dowiedziałem się, ze jednak mam dwumase :(.


Cytat: "chudy607"


tylko przy przyspieszaniu, tylko przy zwalnianiu (odpuszczonym gazie) czy w obu tych przypadkach?

efekt rezonansu jest tylko przy dodawaniu gazu.. czym wyższy bieg tym bardziej odczuwalne ... ale chyba musze sobie odpuścić, nie jest to aż tak uciążliwe żeby ładowac kase. Jeśli faktycznie okaże się, że wina leży po stronie sprzęgła .. to poczekam aż się "rozsypie".. jak narazie nie mam innych objawów..
Dziękuję kolegom za podpowiedzi ...... dziś ( po wizycie w ASO ) okazało się, ze wymiana świec żarowych w Santkach to nie lada wyzwanie ( ale to już na inny temat )