Autor Wątek: Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak spr  (Przeczytany 15681 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tucsonowsky

  • Gość
Witam, przejechałem z bratem kawałek trasy (sporo korka) i na postoju na CPNie usłyszałem, że w jego aucie załączył się wentylator...i tak sobie uświadomiłem, że jeszcze nie słyszałem by u mnie włączył się kiedykolwiek.
Macnąłem rurę górną od chłodnicy-gorąca, dolna chłodna.
Odpiąłem kostkę od czujnika przy termostacie i wentylator od razu się załączył, więc silnik wentylatora działa.
Grzanie działa normalnie.
Silnik osiąga temp ok 90' po przejechaniu ok 4km i tak się trzyma.
A może układ chłodzenia jakoś się zapowietrzył jak w starych Beemkach?

Czy jest jakiś sposób, by sprawdzić samemu czy to termostat, czy czujnik, zanim pochopnie kupię nowy, a może się to po po prostu odpowietrza?

rafaelst

  • Gość
Ja mam Diesela i też jakoś wentylator nie hałasuje. Z tego co zauważyłem w Tucson ma gdzie krążyć. Jeśli temperatura oleju i płynu jest ok to bym nie ruszał.
Ja u siebie może z raz widziałem jak się kręcił i powiem szczerze że porównując np do Audi A4 1.9 tdi to był niemal bezszelestny.

Offline seboc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 142
Tez mam benzynowca i nie slyszalem wentylatora. Nie wiem czy pracuje czy nie. Temperatura ustawia sie nieco ponizej srodka i ani drgnie, niezaleznie od warunkow drogowych.
Co ok. 15kkm jade wymienic olej i prosze mechanika o sprawdzenie co tam jeszcze do wymiany.

Poprzednia fabka dzialala podobnie, wiec i teraz sie nie przejmuje.

Offline bobek310

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 268
Re: Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marzec 2015, 20:21:04 »
Cytat: "Tucsonowsky"
Witam, przejechałem z bratem kawałek trasy (sporo korka) i na postoju na CPNie usłyszałem, że w jego aucie załączył się wentylator...i tak sobie uświadomiłem, że jeszcze nie słyszałem by u mnie włączył się kiedykolwiek.
Macnąłem rurę górną od chłodnicy-gorąca, dolna chłodna.
Odpiąłem kostkę od czujnika przy termostacie i wentylator od razu się załączył, więc silnik wentylatora działa.
Grzanie działa normalnie.
Silnik osiąga temp ok 90' po przejechaniu ok 4km i tak się trzyma.
A może układ chłodzenia jakoś się zapowietrzył jak w starych Beemkach?

Czy jest jakiś sposób, by sprawdzić samemu czy to termostat, czy czujnik, zanim pochopnie kupię nowy, a może się to po po prostu odpowietrza?


Silnik osiąga temp ok 90' po przejechaniu ok 4km i tak się trzyma
- i tego się trzymaj. Myślę, że szukasz sobie problemu na siłę. Tucson - to w założeniu auto osobowe z zacięciem (zaszaleję) odrobinę terenowym. Tak więc jego układ chłodzenia musi być bardziej wydolny niż samochodu typowo osobowego. Powód do zmartwienia rozpocznie się wtedy, gdy:
- zacznie się szybko gotować - wtedy termostat się nie otwiera
- będzie się bardzo wolno nagrzewał - termostat jest cały czas otwarty

Grubby

  • Gość
witam również mam banzyniaka i chyba przez 4 lata użytkowania nie słyszałem jak wentylator pracuje, na początku słysząc wentylatory u sąsiadów w ich autach też myślałem, że coś nie gra, ale auto trzyma temperature i wszystko jest ok, widać ten model tak ma

rafaelst

  • Gość
Ale my mamy DIESELE BO 2.0 83 kW to CRDI. Także wszystko very ok. Dodam że nawet po lekkim chipie nie szaleje wentylator :)

dref

  • Gość
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Kwiecień 2015, 09:10:34 »
Tak przy okazji to mam pytanie do posiadaczy diesli 2.0 crdi na której kresce macie wskazówkę przy normalnie rozgrzanym silniku.
U mnie sprawdzając na komputerze mam ok. 80-82st. i wskazówkę o jedną podziałkę poniżej grubej środkowej kreski.
Zastanawiam się czy to trochę nie za mało i czy nie warto wymienić termostat.

Offline bobek310

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 268
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Kwiecień 2015, 17:10:49 »
U mnie po nagrzaniu brakuje pół podziałki do grubszej kreski .

Tucsonowsky

  • Gość
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Kwiecień 2015, 16:18:44 »
U mnie też. Pół podziałki do środkowej kreski.

Offline Stachhu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 56
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Kwiecień 2016, 23:44:34 »
Dodano: 2016-04-29, 23:44
u mniw równiez pół działki ponizej srodkowej (grubszej) kreski. To  jest ok? jak na obrazku


Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Październik 2016, 12:47:29 »
A ja w benzyniaku nie mam wcale wskaźnika :(
Trochę mnie to irytuje.
Już mi się zdarzyło że spadł mi przewód instalacji płynu chłodniczego z króćca i kapnąłem się dopiero jak się zaświeciła kontrolka wysokiej temperatury.
Był objaw wcześniej - wyłączył mi się gaz, ale że to pierwsze autko z LPG nie miałem pojęcia że może to być brak podgrzewania reduktora.
Na szczęście obyło się bez uszkodzenia silnika - uff :)


czy możecie mi pomóc zlokalizować czujnik temperatury płynu??
Zaglądałem dzisiaj pod maskę i trochę tych różnych kabli i wtyczek - nie widziałem niczego co przypomina kształtem to co widzę na zdjęciach.


Już znalazłem:)

Offline arapaho

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudzień 2016, 19:05:13 »
Że się podepnę trochę w okolicy tematu.
Jak kontrolować temperaturę silnika skoro u mnie nie ma wskaźnika temperatury. Jestem troche w szoku-w kazdym  aucie była a tu,  nie mając nad nią kontroli czuję sie troche  "niepewnie"...

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Grudzień 2016, 19:54:48 »
No bez wskaźnika to raczej ciężko.
Jak coś się stanie to pewnie zapali się kontrolka wysokiej temperatury- zakładam, że takowa jest.
Normalnie zajmują się tym czujnik i wentylatory.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Grudzień 2016, 20:45:58 »
120 +/- 3 °C


Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, czy termostat jak sprawdzić czy żyje
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Grudzień 2016, 07:05:45 »
Mam ten sam problem - brak wskazań temperatury silnika :(
Szczerze - też mnie dziwi - po co mi taki wielki wskaźnik paliwa, wolałbym jednak żeby miejsce dzielił ze wskazaniami temperatury.
Kontrolka wysokiej temperatury to tak jakby już trochę po czasie, wtedy zostaje tylko się zatrzymać i wezwać pomoc drogową :(