Autor Wątek: Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne  (Przeczytany 57650 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

piwi

  • Gość
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Sierpień 2015, 10:14:26 »
kosmos2011,
Czy ten sterownik BCM odpowiada rowniez za sposob dzialania swiatel? Pisalem o tym w tym watku, chcialbym aby swiatla dzienne gasly dopiero po wlaczeniu swiatel mijania a nie postojowych. Dzieki za odpowiedz...
Pozdrawiam

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #31 dnia: 24 Sierpień 2015, 13:24:46 »
Cytat: "piwi"
kosmos2011,
Czy ten sterownik BCM odpowiada rowniez za sposob dzialania swiatel? Pisalem o tym w tym watku, chcialbym aby swiatla dzienne gasly dopiero po wlaczeniu swiatel mijania a nie postojowych. Dzieki za odpowiedz...
Pozdrawiam

Jak widać co auto to inne. Ja mam z 2014 roku i mi dzienne gasną dopiero po włączeniu mijania.
Natomiast wracając wątek wcześniej to czujnik na podszybiu mam. Pytanie, czy to tylko sam led w oprawce, czy czujnik zmierzchowy. Znajdę chwilę czasu to zaglądnę do gniazd przy bcm jak kolega pisał wcześniej.

[ Dodano: 2015-08-24, 14:16 ]
Ciekawość mi nie pozwoliła czekać i po otwarciu klapki pod konsolą faktycznie nie mam przewodów w pinach 10,11,12. Czujnik na podszybiu jest praktycznie nie do wyjęcia. Pewnie trzyma go wiązka przypięta do jakiegoś elementu. Pytanie, czy jeśli podpiąć pod bcm przewody w piny jak wcześniej na schemacie to zadziała.  Pytanie drugie, jak wyjąc czujnik na podszybiu? Przecież rozebranie całej deski mija się z celem, a za radiem są kanały powietrzne i z tej strony dostępu brak. Nie pozwala mi to spać. :(

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #32 dnia: 24 Sierpień 2015, 19:57:21 »
Podaj vin.

Cytat: "dario_79"
Pytanie drugie, jak wyjąc czujnik na podszybiu?


http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?p=69375&highlight=#69375

Cytat: "dario_79"
Pytanie, czy jeśli podpiąć pod bcm przewody w piny jak wcześniej na schemacie to zadziała.


Powinno działać z tym że dla pewności trzeba zdobyć vin takiego samego auta jak Twoje tylko z czujnikiem i porównać numery BCM.

Cytat: "piwi"
Czy ten sterownik BCM odpowiada również za sposob dzialania swiatel?
 

Myślę że tak gdyż do tego sterownika podłączone jest wiele sygnałów drzwi, szyb, oświetlenia.

piwi

  • Gość
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #33 dnia: 24 Sierpień 2015, 23:30:53 »
Cytat: "kosmos2011"
Cytat: "piwi"
Czy ten sterownik BCM odpowiada również za sposob dzialania swiatel?
 

Myślę że tak gdyż do tego sterownika podłączone jest wiele sygnałów drzwi, szyb, oświetlenia.

Czy w takim razie orientujesz sie jak zabrac sie za modyfikacje tego sterownika w tym celu? Czy moze prosciej byloby podmienic ten sterownik od auta z 2014r.? Z gory dzieki :)

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Sierpień 2015, 06:55:51 »
Mój vin: TMAD381BAEJ064911
Natomiast nadal czujnik na podszybiu nie daje się wyciągnąć. Myślę, że wiązka jest złapana do jakiegoś elementu i to blokuje. :(

Offline flyman

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Sierpień 2015, 09:48:03 »
 

Dodano: 2015-08-26, 09:48
A jesteś pewien, że ten czujnik to faktycznie jest na podszybiu?
Zazwyczaj tam stosuje się czujnik nasłonecznienia do sterowania klimatyzacją i ewentualnie dioda do autoalarmu (ja tak mam).
Sterownik do automatycznych świateł najczęściej stosuje się w module pod lusterkiem, i często występuje w parze z czujnikiem automatycznego sterowania wycieraczkami.
Myślę, że ten czujnik na podszybiu, to nie tędy droga - ale mogę się oczywiście mylić...
Jedynym prostym rozwiązaniem jest dorobienie własnego systemu - koszt prawdopodobnie zamknie się w 40 zetach.
Ja zrobiłem trochę prymitywniej - kupiłem przełącznik zmierzchowy jako kit AVT.
Czujnik przeciągnąłem pod lusterko, układ schowałem przy bezpiecznikach, a przełącznik do wyłączania automatyki :mrgreen: umieściłem w jednym z gniazdek 12V w konsoli środkowej.
Aby wykorzystać przełącznik "auto" w manetce, należałoby przeciągnąć kabelki od wtyczki do układu...

Denny4

  • Gość
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Sierpień 2015, 14:39:26 »
Ten pomysł na czujnik w podszybiu nie jest taki głupi.
Wprawdzie mam i40 ale u mnie ten czujnik właśnie siedzi w podszybiu.
Jeżeli małe ludziki kombinowały oba modele mogły tam samo je umieścić.  :->

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Sierpień 2015, 18:47:23 »
Cytat: "flyman"
A jesteś pewien, że ten czujnik to faktycznie jest na podszybiu?




Dario w tej chwili zamontowany masz sensor do alarmu i klimatyzacji 97253-3XAF0 ten który dodatkowo obsługuje AUTO ma numer  97253-3X000.


http://koraps.com/shop/item.php?it_id=513138




Są dostępne kity manetka + sensor więc wynika z tego że BCM zawsze obsługuję funkcję AUTO tylko trzeba dodać przewody do połączenia.



http://www.ebay.com/itm/2011-Elantra-AVANTE-MD-Auto-Light-SENSOR-Switch-Lever-OEM-Genuine-Parts-/171233027502





Jeśli chodzi o mocowanie sensora to jak widać na zdjęciu to z jednego końca są takie wystające zaczepy, a z boku widać takie dwa "skrzydełka" i wydaje się że dostępne tylko od środka deski.





Sama manetka z funkcją AUTO ma numer od 04.07.2013 93410-1M631, od 26.12.2011 do 04.07.2013 93410-1M630

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Sierpień 2015, 07:16:40 »
Masz rację, wszystko się zgadza. Wieczorem zdążyłem się również dogrzebać na sieci takich info. Manetkę mam z auto (dokupioną dosłownie za grosze, dlatego cisnę temat). Problem tkwi w wyciągnięciu czujnika. Wychodzi dosłownie max centymetr, zaczepy wyskakują bez problemu. Natomiast wiązka jak pisałem jest "przywiązana" i nie mam możliwosci dostać się do zaczepu kostki. To jest problem, a jeszcze dociągnąć przewody z bcm do czujnika... W wolnej chwili spróbuje się za to zabrać i opiszę.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Sierpień 2015, 20:47:42 »
Schemat instalacji elektrycznej Hyundai Elantra MD https://www.dropbox.com/sh/oe4lh4zqr0xv21q/AABwZnY6IJANw5hwEz7jTyRoa?dl=0

piwi

  • Gość
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Sierpień 2015, 08:20:44 »
Dzięki Kosmos :)

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Wrzesień 2015, 07:47:53 »
Więc tak: rozgryzłem temat po części, mianowicie, jak na załączonym obrazku: przewód, który trzyma czujnik na podszybiu to ten nad pedałem gazu, złapany jest do profilu metalowego. To ten gdzie widać niebieską naklejkę. Cieżko się dostać tam jakikolwiek narzędziem, a ręcznie ciężko zdjąć, ale wystarczy (po nitce do kłębka) sięgnąć wyżej ręką i poluźnić wiązkę, która jest wyżej "pozawijana" i Voilä - czujnik można poluźnić. Problem jeszcze w tym, że do czujnika dochodzi komplet przewodów, a przy BCM ich nie ma wpiętych. To kolejna zagadka.

Apropos zaznaczenia na zdjęciu wiązki - nie wiem czemu ale nie chce mi załadować zdjecia. Trzeba na logikę popatrzeć na foto. Myślę, że wiecej jak jednej naklejki niebieskiej na zdjęciu nie ma :)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Wrzesień 2015, 21:22:17 »
Dodaj może strzałkę na drugim zdjęciu gdzie trzeba "poluźnić wiązkę"  :lol:  

Co do podłączenia czujnika do BCM spróbuję zrobić "malowankę" tylko napisz jakie kolory i do którego pina idą do czujnika.


http://images66.fotosik.pl/1134/f28ed8b09de3af65.png

[ Dodano: 2015-09-17, 21:19 ]
Są do podłączenia trzy przewody :

Kostka M30 to czujnik
Kostka M02-B to BCM

Pin 2 z M30 biały przewód łączymy z pinem 10 z MO2-B

Pin 1 z M30 niebieski przewód łączymy z pinem 11 z MO2-B

Pin 8 z M30 brązowy przewód łączymy z pinem 11 z MO2-B




Z tym że musisz dokupić ten czujnik i zamienić z tym który teraz jest zamontowany.

Między BCM, a czujnikiem nie ma już żadnego złącza więc trochę dziwne że z czujnika wychodzą przewody i nie docierają do BCM.

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Wrzesień 2015, 21:23:12 »
No dziwne kolory. Teraz to już zgłupiałem.
Piny:
1-różowy, 2- biały, 3-jasno szary, 4- czerw/pomar, 5- zielony, 6- szary, 7-pomarańczowy, 8- brązowy.
(Nie wiem czemu, ale nie chce mi dodawać obrazków. Spróbuję jutro dodać)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Światła pozycyjne / LEd / Automatyczne
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Wrzesień 2015, 21:34:15 »
Jest to schemat od MD więc mogą być jakieś odstępstwa co do kolorów, ale zasada podłączenia pozostaje taka sama czyli "pin z pinem".