Autor Wątek: [Santa Fe CM] Nie odpala w położeniu P  (Przeczytany 3894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yazzeq

  • Gość
[Santa Fe CM] Nie odpala w położeniu P
« dnia: 21 Kwiecień 2014, 22:35:43 »
Ok. Rzucilem temat jak poniżej, ale nikt mi nie pomógł. To może tak: czy w automacie w Santa Fe jest coś takiego jak "pozycjoner" albo "selekcjoner" (nazwy znalazłem na forach innych marek). Jeśli jest to czy jest to część wymienialna? (ile kosztuje i jak\gdzie wymienić). Z góry dzięki za pomoc.


Szukam podpowiedzi w następującej sprawie. Otóż mój santek sprawia mi czasami taki psikus: wsiadam do auta, kluczyk w stacyjke, przekręcam do położenia, w którym nagrzewają się świece, kontrolka świec gaśnie, chcę odpalić silnik i... cisza, nic, zero reakcji. Za pierwszym razem oblał mnie zimny pot i pomyślałem sobie, że dopadła mnie totalna kicha. Ale po chwili, gdy opadły emocje, przypomniałem sobie, że podczas wakacjach kiedyś wyłączyłem silnik nie ustawiając skrzyni biegów pozycji P ale zostawilem ją pozycji D. Wtedy samochód nie reagował również na przekręcenie kluczyka w stacyjce. Gdy przełączyłem skrzynie we właściwą pozycję auto normalnie  odpaliło. Obecnie zdarza się że samochód nie reaguje wówczas gdy skrzynia jest  we właściwym położeniu. Wystarczy jednak że poruszę lewarkiem skrzyni biegów i wszystko wraca do normy. Wydaje więc mi się że problem może tkwią w jakimś czujniku położenia skrzynii biegów. Podpowiedzcie mi, czy taki czujnik istnieje, czy mieliscie z nim kłopoty, czy cos takiego się wymienia i ewentualnie ile taka zabawa kosztuje.

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe CM] Nie odpala w położeniu P
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwiecień 2014, 18:18:31 »
Jak ja miałem podobne objawy, ale samochód ze skrzynią manualną, to powodem były styki rozrusznika. Jeśli jest w Twoim modelu rozrusznik Denso to styki są wymienne i niewiele kosztują.

Offline lucjan

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
[Santa Fe CM] Nie odpala w położeniu P
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Maj 2017, 16:53:11 »
Odświeżę kotleta.
Dzisiaj Sanci nie udało mi się odpalić. Napięcie na akumulatorze jest (12,8 V), kontrolki się palą. Po przekręceniu kluczyka w pozycję do zapalenia, słychać tylko cyknięcie (to chyba bendix się załącza), ale jest nadal cisza.
Bezpiecznik/przekaźnik 40A w komorze silnika, odpowiedzialny za zapłon/rozrusznik sprawny.

Nie wiem gdzie jest ówże rozrusznik, by spróbować go ostukać (podejrzewam, że szczotki mogły się zawiesić). Z góry komory silnikowej i spod spodu auta nic nie widać.
Zresztą nie wiem gdzie jest szukać owego rozrusznika.
Na pych odpalić nie mogę, bo Sancia w automacie.

Kto wie gdzie znajduje się rozrusznik i czy jest do niego dostęp, by spróbować popukać weń (może szczotki lub styki zaskoczą i będę mógł pojechać do mechanika).


Offline lucjan

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
[Santa Fe CM] Nie odpala w położeniu P
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj 2017, 16:29:06 »
Próbowałem zajrzeć (zgodnie z fotką) pod autko, by zlokalizować rozrusznik, ale nie udało się. Płyta pod chłodnicą i silnikiem zasłaniała cały widok.

Zatem Sancię wpakowałem w piątek na zawezwaną autolawetę i wyekspediowałem ją na spotkanie z mechanikiem. Wstawiony został zregenerowany rozrusznik (były wypalone styki) i w sobotę autko już było w moich rękach.