Autor Wątek: [Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr  (Przeczytany 18447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

BartGoc

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« dnia: 19 Wrzesień 2013, 13:19:04 »
Witam,

przymierzam się do wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów w mojej Sonacie w serwisie w Rzeszowie.
O ile mi wiadomo olej mają taki jak trzeba ATF-SP3, ale poinformowano mnie, że w tym modelu nie ma filtru w skrzyni biegów.

Tak więc jest? Czy nie ma.
Sonata 2006r - 2.0 CRDI

KAROL208

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Wrzesień 2013, 20:08:36 »

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Wrzesień 2013, 21:22:15 »
46321-39010 http://www.fox.rzeszow.pl/FILTR-OLEJU-ATM-AUTOMATYCZNEJ-SKRZYNI-BIEGOW(4,967,11645).aspx

BartGoc uzupełnij profil (poprzez Administratora) o frazę "ASB" bo w serwisie pewnie też pomyśleli że masz skrzynie manualną. Olej jakiego producenta ?


BartGoc

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2013, 18:07:54 »
Dziękuję Wam za odpowiedzi ale:

KAROL208 w Twoim linku jest następujący opis:
"46321-39010 FILTR AUTOMATYCZNEJ SKRZYNI BIEGÓW HYUNDAI SANTA FE 2.7I 00.06-,COUPE(GK) 2.7I,ELANTRA(XD) 1.8I,2.0I 00.06-,SONATA EF 98-04.11,TRAJET 2.0I,2.7I,TUCSON,KIA CARNIVAL,CARENS I,II,III,MAGENTIS,OPIRUS,CERA 4632139010 " - nigdzie nie ma Sonaty z 2006 roku.

kosmos2011 POLMOZBYT  :-D
"FILTR OLEJU SKRZYNIA AUTOMATYCZNA CARNIVAL DO 2005-11-01" - nic o Sonacie
KIA: niby jest napisane, że jest to filtr do Sonaty NF, ale już przy opisie "Części pasują do" są wymienione tylko: Coupe, Santa Fe i Tucson.

Wczoraj poszperałem jeszcze po hurtowniach części i nikt nie oferuje filtru do ASB w mojej Sonacie.

Co do producenta oleju to jeszcze sprawdzę, ale powinni mieć zalecany przez producenta skrzyni czyli Mitsubishi (ATF-SPIII) chyba, że się mylę.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2013, 18:34:40 »
Widzę że dziś dzień "niedowiarków" silnik jaki masz w swoim samochodzie to D4EA i można powiedzieć że to taki 1.9 TDI montowany prawie we wszystkich modelach koncernu Hyundai/Kia więc jeśli polegasz na serwisie lub na podpisach na stronach sklepów internetowych to Twoja sprawa. My bazujemy na tym   http://koreacat.ru/hyundai/ po wpisaniu numeru vin wchodząc w kolejne zakładki aż do transmisja (trzeba włączyć  tłumacza) i potem "корпус АКП(ATA)" dojdziesz do rysunku który zamieściłem,a z lewej strony pod kodem 47230 znajdziesz numer części (po nim poznać czy część pasuje czy nie) 46321-39010. Jak już masz numer części to wpisujesz do Wujka i jesteś w domu. Jeśli masz samochód z 2006 to przy szukaniu numerów części potrzebny jest numer vin bo w tym roku nastąpiły zmiany. Olej jak najbardziej ok.

BartGoc

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień 2013, 19:20:58 »
Po wpisaniu VIN i znalezieniu tego co mi podałeś (корпус АКП(ATA)) znalazłem te dwa rysunki oznaczone odpowiednio:

01/02


02/02

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Wrzesień 2013, 20:30:21 »
Po lewej stroni tych schematów masz wyszczególnione numery części wraz z np wersją silnika, skrzyni biegów. Przy symbolu 47230 masz oznaczenia że do 4AT2WD i 5AT2WD bez wskazania pojemności silnika.


BartGoc

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień 2013, 21:06:03 »
Czarna magia z tymi serwisami. Mechanik w serwisie mówi, że nie ma filtra a z rysunku wynika że jest. Olej przez nich wlewany to ATF-SPIII ale kto jest producentem dowiem się jutro po 8 rano.

Podpowiedzcie jakiej firmy olej wybrać bo w instrukcji niemieckiej pisze:
- Hyundai Genuine ATF-SPIII, Diamond ATF-SPIII, SK ATF-SPIII dla marki hyundai

a w naszej ojczystej wersji pisze:
- Castrol Transmax J, TQ-Dexron III  :shock:

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Wrzesień 2013, 21:24:33 »
Olej oryginał Hyundai albo Mitsubishi 8,5 litra. Castrol to chyba w stanach awaryjnych można lać.




BartGoc

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Wrzesień 2013, 21:42:49 »
kosmos2011 do umówionej wymiany zostało mi kilka dni, bo we wtorek przypada termin wizyty w serwisie na wymianę oleju w ASB. Wiem, że często nadgorliwość bywa gorsza od lenistwa, ale jak by nie było olej mogę wymienić sobie sam. Chciałem w serwisie bo nie mam garażu z kanałem, doświadczenia a tylko suche fakty, które przemawiają za obecnością filtra aniżeli jego brakiem.

Ze schematów jasno wynika, że jednak filtr jest i trzeba go wymienić, ale dlaczego nigdzie w hurtowniach części nie można go znaleźć? W tym kraju albo województwie, wypadałoby się znać na wszystkim.

Wiedziałem, że w tych regionach będą problemy z tą czynnością, a mój mechanik nigdy czegoś takiego nie robił i jak powiedział "olej w ASB lepiej wymienić zgodnie z zaleceniami producenta ale ja się tego nie podejmę " więc zdałem się na serwis (gwarancja etc.)

Podsumowując:
jestem bardziej sfrustrowany niż na samym początku tego tematu.

Edit: teraz zapiąłeś mi klina z tą tabelą. Zgodnie z nią ma być SP II a nie SP III.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Wrzesień 2013, 21:52:14 »
Cytat: "BartGoc"
ale jak by nie było olej mogę wymienić sobie sam
Tak się tylko wydaje, ale dynamiczna wymiana oleju to nie jest taka łatwa sprawa.

Cytuj
ale dlaczego nigdzie w hurtowniach części nie można go znaleźć?
Podałem link do Fox Rzeszów tam też nie mają ?

Tabelkę trochę powiększyłem na pewno SP III numer oleju 00232-19012 1 quart .

Skrzynie masz 4 czy 5 biegów ?

W Fox Rzeszów jednak mają od ręki



i jeszcze tu


BartGoc

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Wrzesień 2013, 22:18:46 »
Tak więc na sam koniec chciałem podziękować tym, którzy wypowiedzieli się w moim temacie.

Dzisiaj dowiedziałem się, że w tym modelu jednak znajduje się filtr oleju ale wymienia się go tylko i wyłącznie wtedy, gdy skrzynia biegów uległa awarii bądź były z nią problemy i trzeba ją wymontować.

Według producenta, firmy Mitsubischi, wymianie podlega sam olej!

W związku z tymi doniesieniami ta skrzynia posiada filtr, ale wymianie podlega sam olej o ile skrzynia ma się dobrze.

Podziękowania należą się również Panu Jakubowi z Service Hyundai w Rzeszowie za drążenie tematu, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków oraz za bardzo profesjonalne podejście do "potencjalnego" klienta.

Reasumując: kosmos2011 miał rację! Filtr w skrzyni jest ale jego wymianę można przeprowadzić wymontowując skrzynię biegów.

Dla potomnych: Sucha skrzynia (nie zalana) mieści 8,5L oleju, ale w moim przypadku będzie to około 6,5L.

Raz jeszcze wszystkim dziękuję za odpowiedzi i podzielę się informacjami po wymianie oleju.

Edit: skrzynia cztero (4) biegowa.

[ Dodano: 2013-09-23, 17:18 ]
Proszę jeszcze raz o pomoc.
Gdzie na Podkarpaciu można w sposób dynamiczny wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów.

Problem powstał dzisiaj kiedy zadzwonił Pan z serwisu i oznajmił, że nie mają dla mnie oleju na umówioną 3 tygodnie temu wymianę oleju (gratuluję tej firmie  zaplecza logistycznego itp.) oraz, że wymiana polega na odkręceniu korka, wylania tego co da się wylać i zalaniu nowego oleju.

Proponowanym przez serwis olejem którym akurat dysponują jest Mobile i Castrol zgodny z ATF SP-III.

fbli515

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Październik 2013, 09:41:06 »
Witam,
Problem polega na tym że Hyundai zastosował planowane postarzanie produktu. Eliminując filtr zewnętrzny ze skrzyni biegów ograniczył jej żywotność. Ale dzięki temu napędzi sobie sprzedaż. Posiadam Sonatę EU4 i faktycznie odlew na skrzyni wskazuje że jest miejsce na filtr oleju zewnętrzny, niestety Hyundai go nie montował. Takie skrzynie jak w EU4 były montowane w Mitsubishi Galantach, w których występuje zewnętrzny filtr oleju. Przez to na rysunkach technicznych mamy pokazany filtr zewnętrzny. Co do planowanego postarzania produktu to hyundai poszedł po całości jak i mercedes. Podwozie posiada fatalną powłokę zabezpieczającą co się objawia korozją po kilku latach.
Co do oleju do skrzyni to Castrol Multivechicle. Poczytaj na forum mitsubishi ewentualnie.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudzień 2013, 18:51:30 »
Oryginalny olej do ASB DiaQueen ATF SPIII http://www.e-pajero.pl/product-pl-686-Olej-do-automatycznej-skrzyni-biegow.html

Doszedł jeszcze jeden olej do ASB rekomendowany przez Hyundai Shell Spirax S4 ATF HDX następca Shell Donax TX.

Bartekkita

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Grudzień 2015, 14:06:15 »
Cześć, mam pytanie czy te same oleje są zalecane do Sonaty 2.4? Ile oleju potrzeba do jego dynamicznej wymiany?

Co myślicie o oleju Castrol Transmax Z?