Autor Wątek: [Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr  (Przeczytany 18446 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Grudzień 2015, 19:26:01 »
Do suchej skrzyni wchodzi 9,5 litra więc na wymianę dynamiczną 11 litrów potrzeba.

Skrzynia w aucie Mamy to poczciwa F4A42 więc Transmax Z jak najbardziej będzie ok nawet ostatni znalazłem w oryginalnej instrukcji że Hyundai dopuszcza ten olej na dolewki. Zresztą co ja będą przecież My (HKP) się wzorujemy na Was (MM) więc już będziesz sam wiedział co wlać.

Bartekkita

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Grudzień 2015, 12:29:50 »
kosmos2011, właśnie z MM wyciągnąłem Transmax Z, teoretycznie ma najlepsze  parametry, ale z drugiej strony większa lepkość powoduje większe straty hydrodynamiczne. Skoro bywasz na MM kojarzysz pewnie Japaneze on poleca Castrola, ale tego Multivehicle i on spełnia normy Hyundai/Kia, wyczytałem też o nim sporo dobrego na zagranicznych forach nawet było sporo opinii, że jest lepszy od oryginału. Natomiast w ASO o nim nie wspominali i polecali Shell Spirax S4 ATF. Coś mi się wydaje, że co nie wlejesz to będziesz Pan zadowolony :D

Jeszcze takie pytanie skąd bierzesz informacje, że pojemność układu to 9,5 litra? Na stronie Castrola na EU podają 7.8 natomiast na Stany do roku 08 podają 7.8, a dopiero od 09 9,5. Tak samo na stronie w ASO podali mi 7.8.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Grudzień 2015, 19:14:00 »
Cytat: "Bartekkita"
Jeszcze takie pytanie skąd bierzesz informacje, że pojemność układu to 9,5 litra? Na stronie Castrola na EU podają 7.8 natomiast na Stany do roku 08 podają 7.8, a dopiero od 09 9,5. Tak samo na stronie w ASO podali mi 7.8.


Strona 385 http://hyundaiklub.pl/forum/dload.php?action=file&id=63 druk tej instrukcji jest z roku 2008 ale dotyczy modelu przed drugim liftem.

Skrzynia była taka sama w USA i EUR, ale rzeczywiście w amerykańskiej instrukcji jest podane 7,8 litra dla 2,4l czyli tyle ile podaje europejska dla 2,0 l.

Co do oleju to masz rację co by nie wlał z ATF SP-III to będzie działało. Na forum do Santa FE leją: Eneos, Valvo, Repsol, Shell, Millers.

Karta Castrol Multivehicle ATF http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/06698565656D185E8025783A00400863/$File/BPXE-8EAMUZ_0.pdf

Zastanawia mnie ten olej http://e-pajero.pl/oleje/686-olej-do-automatycznej-skrzyni-biegow.html czy to zdjęcie poglądowe oznacza że jest to oryginalny Dia Queen tylko rozlewany w mniejsze opakowania czy sam olej jest zamiennikiem oryginalnego?

Bartekkita

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Grudzień 2015, 16:44:17 »
Kurcze kupiłem 10l ciekawe teraz czy starczy. Mógłbyś mnie jeszcze odesłać pod jakiś link dotyczący liftów? Do tej pory myślałem, że był jeden.

A co do oleju to wygląda na to 1 co napisałeś:
Olej kupujemy w beczkach, dlatego zakupiony olej wysyłamy w specjalnych pojemnikach w zakupionej ilości.
Cena za 1 litr.


Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Który płyn do ASB?
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Wrzesień 2017, 23:00:03 »
Temat rzeka zapewne, niemniej interesuje mnie, czy ktoś użył Diamond ATF SP III albo SK ATF SP III i nie miał póżniej żadnych problemów

Hyundaiowy oryginał kosztował krocie, gdy ostatnio sprawdzałem.. A potrzeba go, bagatela, 8 litrów..

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Wrzesień 2017, 00:35:57 »

barto

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Wrzesień 2017, 11:04:37 »
Można użyć Castrol Transmax Z, kosztuje ok. 35-40 zł/l.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
Re: [Sonata NF] Który płyn do ASB?
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Wrzesień 2017, 11:21:47 »
Cytat: "Hants"
..czy ktoś użył Diamond ATF SP III albo SK ATF SP III i nie miał póżniej żadnych problemów

Hyundaiowy oryginał kosztował krocie, gdy ostatnio sprawdzałem.. A potrzeba go, bagatela, 8 litrów..


to wszystko co wymieniłeś to to samo. wchodzi 6l przy statycznej wymianie. ja leję niemiecki mannol SPIII kosztuje 72zł /4l. bardzo dobrze się sprawuje. nie ma żadnej różnicy w stosunku do oryginału Hyundaia

Wielkiebary

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Wrzesień 2017, 01:42:11 »
W styczniu wymieniałem dynamicznie używając Liqui Moly Top Tec ATF 1200.
Wszystko w jak najlepszym porządku.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Wrzesień 2017, 01:03:41 »
Cytat: "Wielkiebary"
W styczniu wymieniałem dynamicznie


A! Na dwa wiaderka? Która rurka to wlot, a która to wylot?

Wielkiebary

  • Gość
[Sonata NF] Automatyczna skrzynia - czy posiada filtr
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Wrzesień 2017, 04:39:28 »
Nie mam pojęcia robiłem to w serwisie :)
Pojemność skrzyni to niecałe 11 litrów, z tego co pamiętam to zeszło na tą operację 12.