Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku  (Przeczytany 27600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 54
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« dnia: 11 Sierpień 2013, 10:06:24 »
Może pomożecie mi co to może być. Otóż po zapaleniu auta, gdy silnik jest zimny słychać stukanie (bardzo trudno zdiagnozować skad się wydobywa czy z góry czy z dołu silnika). Po około 2 minutach cisza. Boje się że to mogą być popychacze zaworów, bo koszty duże. Czy zmiana oleju coś pomoże. Ostatnią zmianę miał rozbioną 7 tys, półsyntetyk 10w40.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 12:11:33 przez Brt »

eLuke

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpień 2013, 19:37:05 »
W moim Getz stuki na zimnym silniku słychać przez pierwsze może 10 sekund po zapaleniu zimnego silnika (latem krócej, zimą dłużej), po czym stukanie ustaje i chodzi już cicho. Z tego co doczytałem (a jestem laikiem) to olej musi dotrzeć we wszystkie zakamarki żeby przesmarować.
Natomiast mam teraz inny problem bo pojawia się stukanie, wprawdzie nie tak głośnie jak przy starcie na zimno, ale po nagrzaniu silnika, więcej tutaj.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Sierpień 2013, 00:04:39 »
Zmień olej. Jak nie masz przecieków i nie przepala Ci oleju w ilościach poza normą to lej najwłaściwszy - 5W40.
Szkoda lać klej - lej olej :)
Może być też kwestia samego oleju.

tomek27

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sierpień 2013, 14:49:34 »
Sprawdź pompę wody. Po nagrzaniu może cichnąć.

preza

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrzesień 2013, 23:45:25 »
Sprawdź czy to stukanie nie zanika po wciśnięciu sprzęgła. Jeżeli zanika to znaczy że  stukają prawdopodobnie popękane sprężyny tarczy.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrzesień 2013, 23:49:35 »
Ale on ma benzynę i nie ma tam dwumasy.
Sprawdź poziom oleju. Jak mało to dolej i zobacz czy dalej puka.
Auto nie kopci z rana na zimnym ???
Od kiedy tak stuka ? Od ostatniej wymiany oleju ???

preza

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Wrzesień 2013, 00:30:59 »
Cytat: "Złośnik"
Ale on ma benzynę i nie ma tam dwumasy.

Mój też nie ma dwumasy. Choć na początku myślałem, że to dwumasa daje znać.

Offline Marcin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 54
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Wrzesień 2013, 22:47:10 »
Dziekuje za zainteresowanie moim problemem, otóż wymieniłem olej i stuki nadal są, kupiłem auto w maju i nie zwróciłem uwagi czy stukało tak od początku, ja to zauważyłem jak noce robiły się chłodne, i rano odpalałem samochód, poza tym stukaniem rano, silnik pracuje równo nie kopci rano i wogóle, nie bierze oleju i nie stracił mocy.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Wrzesień 2013, 23:20:32 »
Może to być również łańcuszek rozrządu. Który uwielbia hałasować zwłaszcza jak jest rozciągnięty a ludzie nie myślą o tym aby przy wymianie rozrządu wymienić też łańcuch.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Wrzesień 2013, 23:33:42 »
Sprawdź czy to są stuki typu jak napisał Złośnik wg tych filmów http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1874&highlight=%B6lizg.

pterodaktyl

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Październik 2013, 12:17:37 »
Witam wszystkich użytkowników Lantr i Elantr :)
Od dłuższego czasu śledzę wasze wywody na temat łańcuszka spinającego wałki rozrządu i postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze. Po pierwsze samo rozwiązanie uważam za niefortunne. Po drugie sama wymiana ślizgów i łańcuszka nie wystarczy. Rolę gra tutaj stan kół zębatych i ich współbieżność. W przeciwnym wypadku można wymieniać łańcuch co miesiąc, a i tak będzie hałasował. Tylko te koszty....  :roll:  :-/ .
Żeby nie było iż wymądrzam się to powiem, że z racji zawodu który wykonuję mam często do czynienia z łańcuchami i kołami zębatymi. Pozdrawiam wszystkich. Amen

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Październik 2013, 13:49:33 »
Cytat: "pterodaktyl"
Rolę gra tutaj stan kół zębatych i ich współbieżność

A ile masz przebiegu? U mnie przy przebiegu około 350 tyś.km nic nie stukało.
Łańcuszek wymieniony przy 250tyś. km .

tomek27

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Październik 2013, 22:39:18 »
Cytat: "pterodaktyl"
Żeby nie było iż wymądrzam się to powiem, że z racji zawodu który wykonuję mam często do czynienia z łańcuchami i kołami zębatymi. Pozdrawiam wszystkich. Amen


Straszne to co piszesz...

Kwiatkowski

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Październik 2013, 10:57:17 »
Cześć

Piszesz, że to mogą być popychacze zaworowe i boisz się że to straszne koszty? Mnie się kiedyś jeden popychacz zatarł, przejechałem tak z nim ok 5 tys km a w serwisie mi powiedzieli że popychacz z wymianą to 70 zł :-D

Muszę dodać, że też miałem tak, że na zimnym stukał, potem przestawał jak się rozgrzał, a na sam koniec już wogóle nie przestawał stukać... zacierał się zacierał się aż sie zatarł całkiem... Nic strasznego ;) tak na odległość ciężko pomóc trzeba by było obsłuchać ;-)

pterodaktyl

  • Gość
[Elantra XD] Stukanie na zimnym silniku
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Listopad 2013, 20:35:34 »
Cytat: "tomek27"
Cytat: "pterodaktyl"
Żeby nie było iż wymądrzam się to powiem, że z racji zawodu który wykonuję mam często do czynienia z łańcuchami i kołami zębatymi. Pozdrawiam wszystkich. Amen


Straszne to co piszesz...

Spokojnie, nie pracuję na sali tortur :lol:

[ Dodano: 2013-11-04, 20:40 ]
Cytat: "BartBartez"
Cytat: "pterodaktyl"
Rolę gra tutaj stan kół zębatych i ich współbieżność

A ile masz przebiegu? U mnie przy przebiegu około 350 tyś.km nic nie stukało.
Łańcuszek wymieniony przy 250tyś. km .

Z lektury tutejszej wynika, że dzieje się to przy różnych przebiegach. Widocznie w Twoim aucie producent silnika "przyłożył" się bardziej do jego "stworzenia"
Wniosek:
Firma produkująca silniki do naszych samochodów nie przykłada wagi do dokładnego spasowania elementów :)