Autor Wątek: [i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika  (Przeczytany 37511 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Czerwiec 2016, 10:09:05 »
A wiec ozonowanie (2x60 min tak w odstępnie 4 godzin) nie pomoglo.
Tzn. pomogło bo teraz nie smierdzi już tak ostro i długo ale jednak dalej czuc.
Jak gadałem z kolega który mi robil to ozonowanie sa faktycznie dwie możliwości.
Albo sprobowac Wurthem od spodu ale faktycznie może być problem z ta rurka w Hyundaiu albo.....
cos co zrobił u siebie w Alfie przy takim samym objawie czyli smrod po wylaczeniu klimy. Na okraglo jezdzil na klimie, nie bawil się w jakies suszenia przed dojechaniem do celu itp. itd. i .... pomoglo :) Teraz tylko raz/dwa razy w roku serwis typu filtr, ozonowanie i jest ok.
Co ciekawe, przy rozmowie był kumpel który jeździ dość wiekowa Verso. Po 2-3 mies jak ja kupil sciagnieta z Niemiec tez miał smrod po wyl. klimy. No i kurcze zrobil ten sam numer cos ten od Alfy i tez pomoglo :) - musiało pomoc bo jeździ Toyka na taxi :)
Wiec sam już nie wiem :P

Offline rymar71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 71
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Czerwiec 2016, 13:02:11 »
Mam pytanie. Mam klimatyzację manualną i po jej włączeniu silnik co pewien czas faluje z obrotami. Nie jest to jakoś widoczne na obrotomierzu ale znacząco odczuwalne zwłaszcza na biegu jałowym. Otworzyłem maskę i kompresorem normalnie obraca ale co jakiś czas tak jakby się dławił,po czym za chwilę silnik wraca do normalnej pracy. Przy wyłączonej klimie nie ma tego zjawiska. Klima chłodzi dobrze tylko to falowanie obrotów. Myślałem,że może za mocny naciąg paska .....???....nie wiem....Jakieś sugestie?

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Czerwiec 2016, 13:37:18 »
Ja bym nie szukał przyczyny w klimatyzacji, silnik pracuje pod obciążeniem na biegu jałowym, to za wyrównanie obrotów odpowiada silnik krokowy.
Jeżeli są problemy z wyrównaniem obrotów pod obciążonym silnikiem, to poprawcie mnie jeżeli się mylę, odpowiada za to silnik krokowy i przepływomierz powietrza.
Tam bym szukał, czasem może być to wina układu zapłonowego. Kable stare albo już świeca nie domaga.
Ja zaczął bym od najprostszych rzeczy.
Przepływomierz, przepustnica, silnik krokowy - czyszczenie.

Offline Dider

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Czerwiec 2016, 14:12:14 »
a może po prostu klima się  wyłącza i włącza - i stąd falowanie. Jak kompresor z klimy zrobi zbyt duże cišnienie w układzie to sterownik odłącza go a po spadku ciśnienia znowu go włącza.  możliwe,  że sprzęgło na kole pasowym od klimy mocno (gwałtownie łapie,  że aż silnik faluje obrotami - choć to troszkę niemożliwe  - może przy zacierającym się kompresorze klimy. W moim Matizie jak się kompresor włącza to słychać,  że silnik ciężej pracuje,  ale ECU zaraz podnosi lekko obroty. A przy większym  silniku włàczanie klimy powinno być nieodczuwalne.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Wrzesień 2016, 15:22:57 »
Odgrzewajac "kotleta" :)
Jednak po ozonowaniu i ... wymianie kabinowki z Filtrona (jeszcze calkiem używalnego) na jakiś noname za polowe ceny Filtrona... problem smrodu znikl.
Katuje klime na okraglo, nic wylaczam przez dojechaniem do celu, wlaczam, wylaczam :P i nic. Zero smrodu.
Czyzby jakis pechowy filtr???? Az nieprawdopodobne biorac pod uwagę ze nawet syfu na nim za dużo nie było.

Offline themadablues

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 52
Serwis klimatyacji
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Luty 2018, 12:22:20 »
Witam serdecznie,

Przyszedł czas, ze postanowiłem zrobić coś ze smrodkiem dobiegającym z nawiewów przy odpalonej klimatyzacji. Jako, że serwis Hyundaia życzy sobie za przegląd ponad 700 zł, a mało które serwisy niezależne zajmują się układami z nowym czynnikiem, moje pytanie brzmi : czy można to ogarnąć samemu ? Wymiana filtra, odgrzybianie ? (oczywiście nie mówię o uzupełnianiu czynnika).

I drugie pytanie : mówi się, że serwis klimatyzacji wiąże się z uzupełnieniem czynnika chłodzącego. Czy ten ma prawo ubywać z układu o ile układ jest szczelny ? Przeciez to nie jest płyn, który się zuzywa wraz z uzytkowaniem klimy.

Offline jareckialfa

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 414
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Luty 2018, 15:15:37 »
przecież każdy porządny serwis od klimatyzacji dokona takiego przeglądu i wymieni co ma wymienić myślę że dla serwisów które zajmują się obsługa klimatyzacji powinny sobie poradzić, na pewno nie takie samochody jak Hyundai są obsługiwane kompleksowo.

Offline Krzysiek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Luty 2018, 16:28:34 »
Możesz samemu ogarnąć filtr i odgrzybić, pełno jest preparatów.Co do ubywania to różne opinie krążą,ale tak gdzieś ubywa 5-10% rocznie.W moim też jeszcze nie uzupełniałem czynnika.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Luty 2018, 18:10:45 »
Themadablues zanim założysz nowy temat użyj funkcji szukaj (jest na górnej belce forum z lewej strony) znajdź podobny temat (może nie być tam odpowiedzi) i tam dopisz pytanie.


http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4142&highlight=klimatyzacji

Offline themadablues

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 52
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #39 dnia: 15 Luty 2018, 09:25:47 »
To nie do końca ten sam temat :)


Z serwisami problem jest taki, że większość nie zajmuję sie układami z nowym czynnikiem. Nawet nie wszystkie ASO to robią...

Offline jareckialfa

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 414
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #40 dnia: 15 Luty 2018, 12:25:40 »
tak jak wspomniałem wcześniej znajdź wyspecjalizowany warsztat który tylko zajmuje się klimatyzacjami i jestem przekonany że na pewno ogarnie temat.
Ja w zeszłym roku cały układ miałem robiony właśnie w takim serwisie, cały zabieg trwał prawie 4 godziny i zapłaciłem 250 zł.

Offline themadablues

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 52
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #41 dnia: 15 Luty 2018, 12:42:34 »
I co miałes w pakiecie w tych 250zł ?

Offline jareckialfa

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 414
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #42 dnia: 15 Luty 2018, 13:06:37 »
ozonowanie , uzupełnienie czynnik, odgrzybianie , wymiana osuszacza

[ Dodano: 2018-02-15, 13:07 ]
i oczywiście sprawdzenie wszystkich uszczelek w układzie.

Offline themadablues

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 52
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Luty 2018, 13:08:30 »
I to do nowego czynnika ? Gdzie takie cuda za 250 zł ?

Offline jareckialfa

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 414
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Luty 2018, 13:08:41 »
z tego co mi powiedział serwisant wymienia się taki osuszacz raz na dwa lata jeśli cały układ jest sprawny.