Autor Wątek: [i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika  (Przeczytany 37597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

paradoks1

  • Gość
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Maj 2014, 22:25:18 »
Minęły dwa miesiące od ozonowania. Brak nieprzyjemnych zapachów z klimy. Profilaktycznie wykonałem jeszcze raz ozonowanie 15 min. bo zaczyna się sezon.
Do ozonatora zamontowałem wiatraczek z komputera w celu odprowadzenia ciepła, tuba się troszkę grzała.

Zauważyłem że klima słabiej chłodzi niż przed rokiem dzisiaj upał 31*C . Ze względów ekonomicznych i bezpieczeństwa decydowałem się na wymianę czynnika 1234yf na r134a .  
Klimatyzacja zdecydowanie szybciej chłodzi samochód.  Warto było :-D

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Maj 2014, 11:27:29 »
Wymieniłeś 1234yf na r134a i wszystko hula bez problemu :?: czyli konstrukcyjnie urządzenie na 1234yf niczym się nie różni :?:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2716955.html

paradoks1

  • Gość
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Maj 2014, 19:04:33 »
GRZECH
namiary ci wysłałem ale nie wiem czy doszły coś to wysyłanie z forum chyba nie działa  :evil:

Offline albert

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1815
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Maj 2014, 20:12:26 »
Jeżeli chodzi ci o to, że wiadomość jest w zakładce "Do wysłania", to wszystko jest w porządku. Po odebraniu wiadomości przez adresata, u ciebie znajdzie się ona w zakładce "Wysłane". Będziesz wiedział, że została odebrana i przeczytana.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[30 GD] Klimatyzacja
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Czerwiec 2016, 08:13:44 »
Kurcze, mam taki "mały" problem".
Po wyłączeniu klimy masakrycznie smierdzi z nawiewów.
Filtr ppyłkowy zmienionioy, niby jakiś tam serwis klimy zrobiony przy okazji innej roboty.
Jak nie chodzi klima, odpalenie auta np. rano - zero smrodu (chyba że dzień wcześniej jeździłem na klimie to lekko zaśmierdzi ale to akurat jest do przeżycia bo dosłownie kilka sekund smrodu).
Jak chodzi, po jakims czasie ją wyłączam - z nawiewów "wali" przez dłuższy czas, po czym spokoj.
Macie jakiś pomysł ? Bo od września zeszłego roku był spokój, nagle tak od lutego zaczał się problem :(
Myślałem że przejdzie ale niestety źle myślałem :(

I przy okazji jeszcze jedno pytanie, jak stoicie na włączonej klimie to duża plama wam się robi pod autem? Bo zastanawiam się czy tu nie leży problem, tzn. w odpływie, bo w większości znanych mi aut, po kilku minutach na klimie jest spora kałuża pod autem, a tutaj to tak, powiedziałbym, nie za dużo.

Arek103

  • Gość
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:18:25 »
Mam dokładnie to samo. U mnie nieprzyjemny zapach pojawia się zaraz po wyłączeniu klimy i czuć go około 5 min. Co do plamy pod samochodem nie sprawdzałem, ale może rzeczywiście winny jest zapchany odpływ ze skraplacza.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:51:37 »
Sprobuje dzisiaj po pracy lekko go "poszturchać" jakims miękkim drucikiem to dam znac później czy cos się dzieje czy dalej slabo.

Offline rymar71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 71
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:56:47 »
Pokażcie fotki gdzie to się znajduje. U mnie również nieprzyjemna woń,no i głośna praca kompresora,wręcz wyczuwalne drżenie w kabinie.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec 2016, 11:14:36 »
Rurka od odpływu jest pod autkiem mniej więcej miedzy nogami kierowcy/pasażera (ciut bliżej silnika) - nie sposób nie zauwazyc.
U mnie wszystko działa ok, poza tym smrodem.

[ Dodano: 2016-06-13, 16:59 ]
No i wychodzi ze rurka odplywowa leje się az milo. Po 20 min klimy na maks na postoju zrobila się kaluza tak z 15 cm. Kapie z rurki a nie gdzies bokami czy cos.
W srodku wszystko suche.
Wiec najprawdopodniej klima jest po prostu zasyfiala.
Zupelnie przypadkiem gadałem dzisiaj z kolega co miał Mazde "6" i miał dokładnie to samo.
Co ciekawe w sumie to nic pomogalo, wlacznie z porządnym serwisem klimy bo ten wystarczal tak na miesiąc/dwa.
Skonczylo się na tym ze robi tak ze nieduzy kawalek drogi przed celem wylacza klime. Nie daje "15-go" biegu itp. itd. Efekt taki ze nic nie jedzie, nawet jak czasem zdazy się (podobno jego zonie glownie :P ) ze nie wylaczy klimy wcześniej.
Dzisiaj tak zrobiłem (może z 5 min przed dojechaniem do domu) i nic nie smierdzialo - zobaczymy rano po odpaleniu bez klimy.

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Czerwiec 2016, 21:43:49 »
Polecam wszystkim zapoznać się z prawidłowym użytkowaniem klimatyzacji.
Przed wyłączeniem silnika, powinno się klimę wyłączyć pozwolić wy parownik został osuszony przez ciepłe powietrze z nagrzewnicy. Zapobiega to pleśni.
Wiem, że nikt z nas tak nie robi, więc polecam kupić sobie preparat z firmy Wurth, taki w sprayu, do odgrzybiania klimatyzacji, nie żaden granat, który tylko odświeża. W zestawie jest długa rurka, którą wkłada się przez kratki nawiewu. Podobno dobrze sprawdza się też pianka.
Albo ozonowanie 2 razy w roku, po zimie i po na jesień, po sezonie letnim.
Pomyślicie sobie, no ten to wymyślił, ale każdy spec od klimy wam to potwierdzi.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Czerwiec 2016, 22:04:19 »
Nie no dobrze piszesz. Jednakowoz, jeśli już smierdzi z klimy to bardziej pomoglo by zapodanie specyfiku przez rurke odplywowa a nie przez kratki.

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Czerwiec 2016, 07:16:30 »
Cytat: "pafciokrak"
Nie no dobrze piszesz. Jednakowoz, jeśli już smierdzi z klimy to bardziej pomoglo by zapodanie specyfiku przez rurke odplywowa a nie przez kratki.

Kolega ma absolutną rację. Przez kratki da o tyle, że "przedmuchacie" tylko kanały. Cały syf z kanałów spływa do komory gdzie jest parownik i robi jeszcze więcej syfu tam, gdzie powinno być najczyściej :)
Ja od nowości aplikuję Berner do czyszczenia klimatyzacji. Nie jest to pianka, tylko cholernie śmierdzący (jakby spirytusem) środek i aplikuję go do rurki skroplin pod autem. Robię to zawsze na wiosnę i na jesień. Śmierdzi spirytusem po tym cały dzień, ale zapachu zgnilizny nigdy dzięki temu nie miałem od dwóch lat. :)

Arek103

  • Gość
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Czerwiec 2016, 17:06:51 »
Cytat: "rymar71"
Pokażcie fotki gdzie to się znajduje. U mnie również nieprzyjemna woń,no i głośna praca kompresora,wręcz wyczuwalne drżenie w kabinie.


Też mam wyczuwalne drżenie w kabinie, zazwyczaj odczuwalne na kierownicy podczas postoju przy włączonej klimie, wydaje mi się, że jest to wina nie tyle kompresora co niedokładnie wyważonego wiatraka.

Offline pafciokrak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 95
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Czerwiec 2016, 21:53:30 »
Ja to się zastanawiam jak się dostać, bez rozbierania polowy auta, do tego całego parownika/skraplacza czy jak sie tam nazywa to do czego dochodzi rurka odplywowa.
Wychodzi ze z wiekszoscia specyfikow może być problem bo ta cala rurka odplywowa jest trochę wygieta. A za cholerę nie mogę znaleźć jakiejś fotki jak sie do niej dostać od srodka auta. O ile w ogole można.

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
[i30 GD] Czyszczenie - dezynfekcja parownika
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Czerwiec 2016, 22:22:03 »
A próbowaliście może od strony filtra kabinowego? w końcu tą drogą powietrze trafia bezpośrednio na parownik i nagrzewnicę.