Autor Wątek: [Lantra J2] Wymiana przegubu  (Przeczytany 32131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

radeek23

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« dnia: 16 Kwiecień 2013, 22:08:43 »
Witam,w lipcu,podczas rutynowego przeglądu diagnosta odkrył,że guma osłaniająca przegub zewnętrzny jest niemal przecięta na pół-podejrzewam że coś ostrego wpało mi pod koła,tudzież wjechałem w jakąs gałąź,nieważne. Mechanik założył mi nową gumę,jednak nie wpadłem na to,żeby przegub rozkręcić i przeczyścić.Mechanik też mi tego nie zasugerował. Na pierwsze stuki nie przyszło mi długo czekać-dzisiaj definitywnie przyszedł czas wymiany,do którego przymierzałem się całą zimę :mrgreen:

Z racji tego,że mam kilka dni wolnego postanowiłem spróbować zrobić to sam. Poluzowałem tę śrubę kluczem 32',dkręciłem koło,podniosłem lewarkiem i....no właśnie i mam problem. Na różnych forach czytałem,że często wystarczy skręcić kołami maksymalnie i przegub powinien wyjść.Niestety z tego co widze to niemożliwe. Próbowałem wybić sworzeń wachacza,udało mi się jedynie odkręcić nakrętkę,sworzeń ani drgnie.Ma ktoś pomysł jak go wybić,ew. co zrobić,żeby w miarę szybko wyjac przegub? Jak wybić przegub z osi i ząłożyć nowy to już wiem,problem mam jedynie z wyjęciem go z piasty.

jestem laikiem,ale mam czas i chęci żeby spróbować to zrobić samemu,dlatego za komentarze typu "po co się bawisz,daj to mechanikowi" serdecznie dziękuję. Zależy mi na realnej pomocy.Pozdrawiam

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwiecień 2013, 22:20:03 »
A rozwiązanie dotyczące sworznia wahacza  było tak blisko aż trzy tematy niżej http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3269&p jednak daj to mechanikowi.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień 2013, 22:26:18 »
Są dwa sposoby. Albo wybicie sworznia ze zwrotnicy albo odkręcenie amortyzatora od zwrotnicy. Spróbuj to drugie a jak nie to kup widelec-ściągacz do sworzni kulistych.

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwiecień 2013, 12:52:27 »
Cytat: "radeek23"
"po co się bawisz,daj to mechanikowi" serdecznie dziękuję.


Na tym forum NIKT Ci nie udzieli takiej odpowiedzi.


Co do wyjęcia przegubu, to najprosciej o ile pamietam, bedzie odkręcić dwie sruby trzymające dolną część amortyzatora, delikatne odgięcie i skręcenie piasty. Uwazaj jednak na przewód hamulcowy - ten nie powinien być zbytnio szargany. Pokombinuj z róznymi kątami - przegub powinien wyjść z minimalnym zapasem luzu. Ale wyjdzie na 100% - bo pamietam, ze sam to robiłem jakies 7 lat temu w Lantrze

Przy wyciąganiu go ze skrzyni - uważaj na małego klipsa C - nie zgub go!




Sworznie wahacza i drążki kierownicze narazie zostaw - to troszeczkę wyższa szkoła jazdy. Bez odpowiedniego zestawu narzędzi zajmie Ci to kilka dni, masę stresów i jest możliwość że popsujesz sobie pewne części, albo nawet i geometrię.

radeek23

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwiecień 2013, 18:02:17 »
przegub udało się wyjąć,teraz czas na poszukiwania nowego...wyszło mi 25 zębów wewnątrz i na zewnątrz,oraz 29 zębów ABS...za namiar na przegub w rozsądnej cenie będę wdzięczny,pozdrawiam.

Szperam po necie i widze że może być lipa z dostaniem tego przegubu...może ktoś na forum będzie mi wstanie pomóc?Na poniższym schemacie rozpisałem jaki ma być wymiarowo.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Kwiecień 2013, 19:32:54 »
W jakim stanie masz pierścień ABS bo dostaniesz przegub, ale bez pierścienia. Pierścień można podgrzać i zejdzie, a potem nałożyć na nowy przegub. Tutaj  http://www.motointegrator.pl/produkty/2709 znajdziesz przegub + osłona marki NKN w dobrej cenie i jakości. http://www.sklepmoto.pl/czesci-samochodowe/HYU

 

http://forum.hyundaicoupe.pl/viewtopic.php?f=2&t=4

radeek23

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Kwiecień 2013, 20:23:44 »
Pierścień ABS  na oko jest w stanie dobrym,tylko nie bardzo mogę sobie wyobrazić operację zdjęcia go i założenia na ten,który mi wskazałeś. Komu powierzyć taką operację :shock: ... Zaskakująco niska cena podanego przez Ciebie przegubu,czy ta firma aby napewno jest ok?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Kwiecień 2013, 20:47:35 »
Wpisz w google frazę przeguby NKN opinie. Ten przegub jest tani bo pochodzi od J-1, a to przecież już oldtimer. Zmierz tylko dokładnie stary i porównaj wymiary żeby wiedzieć na pewno. Jak zdjąć koronkę ABS masz w linku z HCC na pewno Twój znajomy mechanik da radę.

radeek23

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwiecień 2013, 12:59:20 »
Chyba to będzie jedyna opcja...wszystkie znane mi sklepy obdzwonione i w żadnym nie ma opcji żeby dostać dokładnie taki jak mi potrzeba-z 44 zębami ABS bym dostał,a z 29 niestety lipa. Zamowiłem przegub,ktory podales w linku i jutro ma byc na magazynie w Lublinie-pomierzę go dokładnie i zobaczymy czy się nada: na oko wygląda niemal identycznie. Przyjrzałem się dokładnie pierścieniowi ABS i już nie mam niestety pewności czy się nie rozleci przy ściąganiu ;-) ...może uda mi się dokupić nowy,zobaczymy.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Kwiecień 2013, 22:11:57 »
Musisz próbować z przekładką bo ciekawe gdzie dokupisz nowy...

radeek23

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Kwiecień 2013, 22:38:32 »
Cytat: "Zbyszek"
Musisz próbować z przekładką bo ciekawe gdzie dokupisz nowy...


Wyobraź sobie,że dokupię :lol: . Jest firma w Łomiankach,która ma taki pierścień,cena 35zł.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Kwiecień 2013, 22:44:51 »
To pochwal się gdzie, oryginał czy zamiennik, symbol, typ. Sensem istnienia forum jest dzielenie się informacjami jasnymi i przejrzystymi.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Kwiecień 2013, 22:53:45 »
Cytat: "kosmos2011"
To pochwal się gdzie, za ile, oryginał czy zamiennik, symbol, typ. Sensem istnienia forum jest dzielenie się informacjami jasnymi i przejrzystymi.


radeek23, dokładnie... znam dwie firmy w łomiankach, które mogą mieć z tym coś wspólnego ponieważ zajmują się układami napędowymi ale nie wiedziałem, że mają same pierścienie ABS i w dodatku do Lantry...

radeek23

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Kwiecień 2013, 22:55:29 »
Firma,jak już wspomniałem mieści się w Łomiankach k. Warszawy i konsultant twierdzi,że mają ten pierścień i będzie pasował,wymiary się zgadzają-ufam że to będzie to. Starego jednak zbijać nie będę,bo zauważyłem pęknięcie pod warstwą rdzy....szkoda czasu na obstukiwanie tego,bo jak się nie rozleci przy ściąganiu,to napewno przy zakładaniu na przegub.

adres sklepu http://www.przeguby.pl/

 Nr kat. : koronka MI027A(29) produkt firmy Driveshaftparts

obym nie pochwalił się za wcześnie heh,bo będzie trzeba używki szukać  ;-)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Lantra J2] Wymiana przegubu
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Kwiecień 2013, 23:03:32 »
Dobra wiadomość że udało Ci się (odpukać) załatwić sprawę. Zajęło to nam jedną stronę i przez to jesteśmy lepsi od HCC  :-D.