Autor Wątek: Sonata - automatyczne skrzynie biegów  (Przeczytany 10186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

IgoReCzeK

  • Gość
Sonata - automatyczne skrzynie biegów
« dnia: 09 Lipiec 2008, 13:10:39 »
Sonata (EF) 2002-2005 wyposażona jest w automatyczną 4 biegową skrzynię biegów (D) i jeden bieg wsteczny (R), którą obsługuje się jedynie poprzez dźwignię ( z przyciskiem na szczycie ) umieszczoną między fotelami kierowcy i pasażera. Dostępne położenia dźwigni zmiany biegów to: P R N D oraz zmiana sekwencyjna
  • [-][/b][/color]. Jak widać na poniższych fotografiach po przesunięciu dźwigni w prawą stronę przy pozycji D uzyskujemy możliwość ręcznej zmiany biegów zarówno na wyższe jak i na niższe, bez możliwości jej przeciążenia ( komputer odpowiedzialny za sprawdzanie momentu obrotowego skutecznie koryguje ewentualne błędy popełniane przez kierowcę nie pozwalając przy zbyt małej prędkości wrzucić 3 lub 4 biegu lub samodzielnie zmniejsza bieg przy zmniejszającej się prędkości samochodu ).

BartBartez

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lipiec 2008, 13:51:27 »
A da rade jeździć do odcięcia???

IgoReCzeK

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lipiec 2008, 14:43:55 »
Witam ponownie. Nie wiem jak w innych modelach skrzyń się to odbywa, ale w mojej Sonacie odbywa się to tak, że przy wciśniętym pedale gazu do podłogi samochód przyśpiesza do 6000rpm na danym biegu i następuje zmiana biegu na wyższy ( sprawdziłem empirycznie to na biegu 1, 2, 3 i na każdym jest tak samo ). Nie sprawdzałem co dzieje się przy 6000rpm na 4 biegu, bo może włącza się jakiś dopalacz i samochód zaczyna szybować? :mrgreen: Pozdrawiam Igor.

Dodano: 2008-07-09 o godz. 17:32
Może nie wyraziłem się zbyt jasno w każdym bądź razie skrzynią biegów można sterować dowolnie zarówno wrzucając kolejne biegi jak i je redukując. Jest tylko zabezpieczenie elektroniczne, by jej nie przeciążyć. Nie da się wrzucić 4 biegu jadąc kilkanaście kilometrów na godzinę, a przy zdjętej nodze z pedału gazu przy pewnych prędkościach komputer sam redukuje biegi z 4 na 3 lub z 3 na 2. Skrzynia pozwala ruszyć samochodem z 1 biegu jak i z 2 przy ręcznym sterowaniu, co jest szczególną zaletą w okresie zimowego oblodzenia jezdni.

BartBartez

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lipiec 2008, 15:43:45 »
Czyli sekwencyjna zmiana daje tylko tyle, że można sobie ręcznie zredukować bieg???
A do góry i taka sama przełączy?

Roman_d

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lipiec 2008, 17:32:10 »
Sekwencyjna przydaje się zimą. Wrzucasz na 2 i możesz spokojnie ruszać. Przynajmniej teoretycznie. Jeszcze nie mam za dużego doświadczenia z tymi skrzyniami więc się nie wypowiadam za dużo :D

BartBartez

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lipiec 2008, 18:14:30 »
Każdy automat rusza z 2 biegu - chyba że depniesz mocniej to wtedy rusza z jedynki. W sekwencji jak dasz na 2 bieg przy ruszaniu będzie dokładnie tak sam jak w zwykłym automacie

Hants

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lipiec 2008, 17:58:04 »
Ale ogolnie - automaty to bajeczka. Ja juz sie zakochalem :-) Mam prostsza skrzynie, P, R, N, D , 2, L, do tego w wajsze przycisk wylaczajacy najwyzszy bieg (tzw overdrive). Na upartego moge sobie wystartowc z 'L' (jedynka - low gear), przerzucic na '2', po rozpedzeniu zalaczyc "D" i przy wyzszych predkosciach wlaczyc OD.

Auto sprytnie przelicza ktory bieg jest wlasciwy: jedziesz spokojnie na nadbiegu: musisz gwaltownie przyspieszyc - niczego nie zalaczasz, tylko po prostu gaz prawie do deski, redukcja nastepuje automatycznie. Jesli wcisniesz do deski, to zrzuci dwa biegi (i 5000, 6000 RPM wgniata cie w fotel i oproznia portfel)

W trakcie spokojnej jazdy, biegi ' w gore' przerzuca sie bardzo proste - sciagajac noge z gazu na moment i ponownie delikatnie wciskajac pedal.

Ogolne wrazenia przy przyspieszaniu? Rakieta! Panowie, a to tylko ciezki, dwulitrowy, kilkunastoletni pojazd :-)

Jest jeszcze jeden przycisk - Power - Econo. Przy PWR zmiana biegow nastepuje jakies 500 rpm wyzej, niz przy ECO

Spalanie? widac ponizej - mechanizm tego swoistego 'wolnego kola' sprawia, ze nie sztuka jest miec na dlugich odcinkach (z gorki oczywiscie) 1700 rpm (zdjeta noga z gazu) i 130 km/h. Wtryski sie nie wylaczaja, prawdopodobnie chodzi o plynnosc ruchu, jesli nagle wcisniesz gaz. Juz zszedlem do 8 na autostradzie - a da sie jeszcze mniej (np jezdzac bez klimy..). Jezdze raczej dynamicznie i sporo wyprzedzam (ale z glowa!)

Polecam - naprawde.

DODANE:

Acha - zanim zaczne grzebac po manualach - czy ktos moze mi prosto wytlumaczyc, dlaczego automat nie stacza sie stojac na wzniesieniu?

Roman_d

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpień 2008, 21:26:50 »
W piątek przejechałem prawie 300km Sonatą z 2002 roku z automatyczną skrzynią.
Nic tylko Bajka.
Na trasie powyżej 60 km/h jedzie na 4 biegu. Lekkie naciśnięcia na pedał gazu autko powoli przyśpiesza.
Wciśnięcie gazu tak mniej więcej do połowy to skrzynia redukuje do 3 i przyśpiesza "szybciej".
Zabawa zaczyna się przy wciśnięciu gazu prawie do podłogi. Skrzynia redukuje o 2 biegi obroty są na około 4000rpm i jest niesamowite odejście :mrgreen:

IgoReCzeK

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Sierpień 2008, 21:46:51 »
Witam. Roman_d zapomniałeś dodać, że po wciśnieciu pedału do podłogi przy prędkości 60km/h automatyczna skrzynia redukuje na 2 bieg i silnik kręci do 6000rpm, później wrzuca 3 bieg i dalej kręci do 6000rpm, gdzie wrzuca 4 bieg a na liczniku mamy już w granicach 140-150km/h a to nie jest koniec zabawy dla odważnych. :mrgreen: Pozdrawiam Igor.

Pele

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpień 2008, 11:42:38 »
No widze ze mamy podobne odczucia co do jazdy automatem moja skrzynia w Sonacie 3.0V6 sprawiała tez duzo radosci... zakochałem sie w niej od pierwszego mocnego wcisniecia gazu...  Pamietam ze w moim np. na trasie przy predkosci 140km/h chcialem cos objechac (inne wolne auto) robiłem tak... dociskałem gaz na max-a na sekunde, puszczałem... automat mometalnie wrzucał nizszy bieg i gaz znowu w podłoge szedł do odciecia... a Sonata sie katapultowała (przy 220km/h ogranicznik mowił dosc) Spełniało to taka funkcje jak przycisk "Power" przy skrzyni a nie trzeba go było wciskać.

amkstudio

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Listopad 2008, 21:41:37 »
ja mam pytanie do znawcow skrzyn automatycznych
co bedzie jesli jedziemy 100km/h na 4 biegu i niechcacy przelaczymy wajche dzwignie na 2 lub 1 bieg ??? no bo sie przeciez fizycznie da wiec
prosze o odpowiedz

Hants

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Listopad 2008, 21:46:03 »
Nie ma czegos takiego jak "niechcacy". Po to masz dodatkowy przycisk w galce, aby zmiany przeprowadzac swiadomie. Poza tym - IMHO skrzynia nie da sobie krzywdy zrobic - zwolnienie i redukcja nastapi dosc plynnie.

mariomar

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Grudzień 2008, 18:50:19 »
Witam
Nie chcę zaczynać nowego wątku a mam problem z moją skrzynką tzn.nie przełącza mi biegów trybu sekwencyjnego poza tym wszystko w porządku i płynnie jeśli chodzi biegi automatyczne .Acha nie podświetla mi na desce oraz na konsoli lietry D i trybu sekwenc.tak jak by tego nie widział może to tu gdzieś pies pogrzebany.Z góry za wszelkie podpowiedzi wielkie dzięki

pozdrawiam

IgoReCzeK

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Grudzień 2008, 21:21:51 »
Witam. Trudno powiedzieć jaka jest tego przyczyna ( bynajmniej ja nie miałem jeszcze takiego przypadku i nie wiem ), na pewno nie mechaniczna wynikająca z uszkodzenia skrzyni biegów. Moim zdaniem jest jakiś czujnik odpowiedzialny za zmianę programu skrzyni biegów z automatu na sekwencję i powinien on się znajdować przy dźwigni zmiany biegów, to tyle z rozważań czysto teoretycznych. Myślę, że sam tego nie opanujesz i wizyta w ASO będzie nieunikniona. :/ Pozdrawiam Igor.

mariomar

  • Gość
[Sonata EF] Automatyczne skrzynie biegów
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudzień 2008, 12:01:52 »
Witam
Dzisiaj byłem w Aso i panowie stwierdzili że ich komputer nie widzi u mnie żadnych błędów a co to może być, to potrzebują się konsultować z centralą .Także na razie klapa a swoją drogą to w serwisach chyba mają najbardziej rozbudowane komputery do diagnostyki a tu nic :cry: