Autor Wątek: [Santa Fe SM] Temperatura płynu  (Przeczytany 21059 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« dnia: 05 Styczeń 2012, 20:37:11 »
Tak z ciekawości - orientuje się ktoś może gdzie prawidłowo powinna znajdować się wskazówka temperatury płynu w Santa Fe lub w innych modelach z silnikiem 2.0 CRDi??
W oplu miałem na wskaźniku opisane temperatury więc mniej więcej wiedziałem na tyle na ile prawidłowo wskazywał ( szczególnie przydatne w upalne dni w korku) a w Santku nic nawet żadnej czerwonej strefy - u mnie utrzymuje się po nagrzaniu jak przyklejona minimalnie poniżej środkowej kreski,  żadnych sensacji z silnikiem nie mam więc zakładam że jest OK

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2012, 20:59:48 »
Wg instrukcji strzałka powinna byc między C a H czyli  w połowie. U Ciebie jest  OK .

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2012, 23:36:42 »
Cytat: "kosmos2011"
Wg instrukcji strzałka powinna byc między C a H


to jest dość ogólne pojęcie - domyślnie w połowie ale czy tak jest faktycznie?? dlatego było moje pytanie w tym temacie  :-) chodzi mi o praktykę a nie o instrukcję.
Z natury jestem taki że jak czegoś nie widzę dokładnie to mnie intryguje i dociekam - jak pisałem wcześniej w oplu miałem zakres temperatury na wskaźniku od 80 w górę i dla mnie to było oczywiste  :-)

OlafLarry

  • Gość
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Styczeń 2012, 11:33:24 »
Arni71, ja mam identycznie - minimalnie poniżej środkowej kreski. Czy to latem, czy to zimą - zawsze tak samo. Wydaje mi się ze ta pozycja wskazówki jest optymalna.

radzik

  • Gość
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Styczeń 2012, 21:34:45 »
U mnie też wskazówka po rozgrzaniu silnika wisi lekko poniżej środka, dokładnie pomiędzy dwoma maleńkimi kropeczkami widocznymi na tarczy wskaźnika.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Styczeń 2012, 07:08:32 »
No to oki, skoro też tak macie to znaczy że to norma :)

Jarek_64

  • Gość
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Styczeń 2012, 17:54:32 »
Potwierdzam

Leszek_S.

  • Gość
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Styczeń 2012, 18:08:38 »
Miałem dwa razy półtoralitrowe silniki w benzynie 12v i zawsze była poniżej połowy a teraz mam 2,9 CRDi i też jest poniżej połowy - normalka ;-)

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Styczeń 2012, 20:30:09 »
No to przynajmniej jestem spokojniejszy :)

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Styczeń 2012, 20:29:14 »
Ja również potwierdzam, że tak jest. Na marginesie to nasze hultaje szybko się nagrzewają i dobrze grzeją. Jest to zasługa podgrzewacza płynu, który znajduje się za silnikiem.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Styczeń 2012, 20:59:49 »
to fakt, szybko się podgrzewają.

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Styczeń 2012, 13:25:19 »
Kolego Zkit a mógłbyś podać dokładniejszą lokalizację tego podgrzewacza ewentualnie jego wygląd bo chciałbym sprawdzić sprawność świec w nim umieszczonych. Tak z innej beczki pytanie: czy wszystkie silniki diesele w SF miały ten podgrzewacz?

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Styczeń 2012, 13:41:18 »
W poprzednim forum pisano, że nie wszystkie miały podgrzewacze. Mój CRDI z 2003 ma. Jest on umiejscowiony za silnikiem pod podszybiem, prawie na środku. Znajduje się na przewodzie gumowym prowadzącym do nagrzewnicy. Jest to metalowe urządzenie o nazwie BERU, wychodzą z niego 3 świece, do których doprowadzone są przewody z napięciem.  Nie są umieszczone w rzędzie, ale wokół tego urządzenia BERU. Widać to bez demontarzu urządzeń, pod maską od strony pasażera czy też rozrządu.

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Styczeń 2012, 13:49:36 »
Dzięki serdeczne za wyczerpujące info, zaraz sobie sprawdzę, mam nadzieję że mam to ustrojstwo (może nawet nie działać:) chociaż w oczy mi się nie rzuciło i w końcu bym się nie zdziwił bo autko przyjechało ze słonecznej Italy :)

Znalazłem, na szczęście jest:) ale chyba chyba świece padły bo nic nie grzeje, napisz mi proszę jeszcze jak wiesz czy one grzeją tylko na starcie przy zimnym silniku? sygnał pewnie mają od czujnika temperatury?
A czy wiecie jakie oznaczenia mają te świece tak żeby sobie wymienić?

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Temperatura płynu
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Styczeń 2012, 16:36:47 »
Wymiany i sprawdzenia nigdy nie praktykowałem. Myślę, że coś nimi steruje i prawdopodobnie grzeją do czasu osiągnięcia jakiejś temperatury. Mój Sanciak po przejechaniu około 5 km i to przy temperaturze ujemnej już praktycznie osiąga pełną temperaturę. Z tego powodu uważam, że jest ok, gdyż wcześniejsze diesle, które miałem tak szybko się nie nagrzewały.
Swoją drogą chętnie poczytam o sprawdzaniu i sterowaniu tym urządzeniem.