Autor Wątek: [Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze  (Przeczytany 21651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mitryx

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« dnia: 24 Grudzień 2012, 01:17:10 »
Witam jestem od 2 tyg właścicielem TUCSONA 2.0 crdi 113KM 2006r i zauważyłem dziwne zachowanie auta na prostej drodze auto pływa dosłownie zjeżdża w lewo i po chwili spowrotem  w prawo dzieje się tak najczęściej na śliskiej nawierzchni dodam ze mam kupione 2 nowe opony i dane na przód 225/55/16 z tyłu ten sam rozmiar. Mechanik stwierdził krzywy wahacz wzdłużny wiec wymieniłem ale problem nie zniknął zbieżność ustawiona i jest ok ale problem występuje proszę o pomoc co to może być
pozdrawiam Łukasz

edit: tytuł .tekla

bartekzg

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Grudzień 2012, 09:51:13 »
może warto pojachać na trzepaki???

kml

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Grudzień 2012, 10:17:09 »
1. sprawdzenie luzów w zawieszeniu
2. ustawienie GEOMETRII
3. jeżeli trzeba to poprawa zbieżności.

Priorytet: jedź do kogoś kto ma naprawdę dobrą maszynę do ustawiania zawieszenia.

y4r3k

  • Gość
Re: [Tucson] Dziwne zachowanie samochodu pływanie po drodze
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Grudzień 2012, 11:45:34 »
Cytat: "mitryx"
dzieje się tak najczęściej na śliskiej nawierzchni


Na śliskiej to chyba nic dziwnego, że się zdarza :) trzeba dobrze potestować na suchej drodze.

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Grudzień 2012, 12:08:39 »
Koła wyważone przy zakładaniu opon i odpowiednie ciśnienie w oponach?

Offline Nuna

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Grudzień 2012, 12:32:03 »
Może to bez znaczenia dla tego problemu, ale rozmiar opon jakiś taki nie "tusconowy"  :-/

mitryx

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Grudzień 2012, 13:25:56 »
Na trzepakach byłem i wszystko ok zbieżność ustawiałem ok na suchej nawierzchni auto prowadzi się dobrze a jak jest woda lub śnieg to pływa dziwne. Dziś wrzuciłem nowe opony na tył a tylne na przód tak mi doradzili u wulkanizatora zobaczymy czy to poskutkuje co do rozmiaru opon to takie były jak kupiłem auto ja po prostu dokupiłem 2 nowe bo te co były to tragedia
pozdrawiam Łukasz

[ Dodano: 2012-12-24, 14:31 ]
wyliczyłem sobie średnice zewnętrzną opony
dla oryginału 215/65R16=685,5mm
zamiennik      235/60R16=688mm
moja               225/55R16=653,5mm
wyczytałem ze tolerancja jest 2% od oryginału
czy to może być przyczyna za auto traci przyczepność i pływa po drodze ?

[ Dodano: 2012-12-25, 22:07 ]
Przekładka opon  z tyłu na przód nic nie pomogła auto dalej raz w lewo raz w prawo jadę do norauto 27.12 na kontrole zawieszenia i geometrii

klaudek35

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudzień 2012, 15:01:21 »
Zmień opony na 215/65/16 i wszystko powinno wrócić do normy opony 225/55/16 są za szerokie i zbyt niski profil opony do tego modelu.

Offline bobek310

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 268
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudzień 2012, 16:20:57 »
A jakie masz konkretnie ciśnienie w oponach? Jak miałem ciśnienie zgodnie z instrukcją, to się męczyłem. Obecnie mam ok 2,5 atm i jeździ mi się dobrze.
Idealnie byłoby, gdybyś mógł przełożyć na chwilę koła z oponami typu 215/65/16 lub 235/60R16.

mitryx

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Grudzień 2012, 10:29:40 »
ciśnienie  2,4 atm byłem na sprawdzeniu zawieszenia i wyszło ok ale zbieżność wyszła do kitu przód i  tył ustawili i jest ok poprzedni  warsztat spaprał zbieżność
pozdrowienia i  dzięki za porady

bartekzg

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Grudzień 2012, 12:36:24 »
piszecie o cisnieniu 2,4 a nawet 2,5 - ja mam wielosezonowe opony i utrzymuje cisnienie 2,1

bobek310, co znaczy że się męczyłeś? Miałem już więcej nadmuchane ale wydawało mi się że jest za twardo.

Offline bobek310

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 268
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Grudzień 2012, 15:05:40 »
Jak kupiłem samochód - miał ok 2,8. Po poczytaniu instrukcji i forum zmniejszyłem do zalecanego 2,1.
Mam dosyć wąski wjazd do garażu. Przy ciśnieniu 2,0-2,1 podczas wjazdu tyłem, jak manewrowałem kierownicą koło na takiej oponie jak gdyby przeskakiwało.  Raz prawie nie obtarłem błotnika. Przy ciśnieniu 2,5 tego efektu nie ma.
Ponadto jeżdżąc na asfalcie przy moim obecnym ciśnieniu samochód toczy się jak gdyby lżej. Mając przez pewien czas 2,1 odnosiłem wrażenie "męczenia się" samochodu (głowy już teraz nie dam, ale i zwiększenia spalania). Dodam, że 99% jazdy odbywam po asfalcie.

kml

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Grudzień 2012, 16:24:12 »
Za kilkanaście/dziesiąt tysięcy km będziesz wiedzieć czy ciśnienie było za wysokie - opona będzie wyjedzona na środku. Jeżeli to nie nastąpi to znaczy, że wszystko jest ok :)

bartekzg

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudzień 2012, 16:28:01 »
hmmm z tym spalaniem to pewnie racja - ciekawe czy nie robi się minimalny balon z opony i co za tym idzie nie wyciera się środkiem opona?. - ale to chyba za małe różnice są. :roll:

kml

  • Gość
[Tucson] Dziwne zachowanie samochodu - pływanie po drodze
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Grudzień 2012, 16:30:22 »
W accencie różnica pomiędzy 2.0 a 2.1 jest bardzo odczuwalna w kwestii utrzymania przyczepności w czasie mocnego hamowania na deszczu, ale to jest zupełnie inny samochód.

Osobiście uważam, że różnica pomiędzy 2.1 a 2.5 jest naprawdę spora. Czy instrukcja w ogóle przewiduje takie ciśnienie? W Toycie jest podobny rozrzut, ale wysokie ciśnienia są zalecane przy pełnym obciążeniu oraz mocno obciążonym samochodzie.