Autor Wątek: [Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?  (Przeczytany 77505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

carloos

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« dnia: 16 Grudzień 2012, 16:54:16 »
Witam, przymierzam się do zakupu santa fe I z silnikiem benzynowym 2 lub 2,4.  mam jednak problem z rozróżnieniem napędu. Są wersje napędu na 2 i 4 koła. nie do końca jednak mogę się w tym połapać. Czy wersja 2WD ma napęd tylko na przednią oś, czy w czasie poślizgu dołącza się tylna oś? CZy jest tak w wersji 4WD? mam zamiar kupić auto z 2002 - 2004 roku. jak jest rozwiązany napęd w tych rocznikach? czy 4WD można włączyć samemu, czy jest on załączany automatycznie w, czy działa cały czas, niezależnie od prędkości? Znalazłem egzemplarz z oznaczeniem na klapie bagażnika 4x4, a nie jak w innych 4WD, co w takim razie oznacza ta etykieta, właściciel twierdzi, że ma napęd tylko na przednie koła, ale może jest to dołączany tył tylko przy poślizgu? pozdrawiam i proszę o pomoc.

Edycja tytułu - zdania zaczynamy wielką literą, a pytania zakańczamy pytajnikiem. tekla

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudzień 2012, 20:40:35 »
2WD ma napęd tylko na przód i nie ma wału napędowego i innych urządzeń do napędu na tył i nie da się nic dołączać.
Wersja 2WD z tego rocznika powinna mieć napis na tylnej klapie Diego. Ja mam z 2003 roku 2WD i tak jest.
Jeśli 2WD na klapie ma 4x4 to sygnał, że może z dwóch powstał jeden. Dobrze bym go sprawadził przed zakupem.

carloos

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudzień 2012, 20:44:38 »
dzięki za odpowiedź. a z tym 4x4, to na prawdę dziwna rzecz. We wszystkich autach, które oglądałem w internecie napęd na 4 koła, ma z tyłu na klapie 4WD, a tutaj 4x4. No chyba ktoś sobie tego nie doczepił?

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień 2012, 21:12:29 »
Cytat: "carloos"
dzięki za odpowiedź. a z tym 4x4, to na prawdę dziwna rzecz. We wszystkich autach, które oglądałem w internecie napęd na 4 koła, ma z tyłu na klapie 4WD, a tutaj 4x4. No chyba ktoś sobie tego nie doczepił?


Nie patrz na to, co jest na klapie, tylko zerknij pod samochód. Wersja 4WD ma wał napędowy i półosie dochodzące do tylnych kół, wersja 2WD tego nie ma - i jak sama nazwa wskazuje - napędzane są tylko dwa (przednie) koła.

W samochodach 4 WD z roczników, które Cię interesują zastosowany jest stały napęd na 4 koła, w niektórych wersjach z LSD (czyli tylnym mostem z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu - w dużym uproszczeniu - z automatyczną blokadą tylnego mostu). LSD nie montowano do samochodów przeznaczonych na rynek amerykański. Napęd z automatycznie dołączanym tyłem pojawił się wraz z liftingiem - czyli (AFAIR) po 2004 roku.

jaclwapl

  • Gość
Re: jaki napęd 4x4
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2012, 08:26:59 »
Cytat: "carloos"
witam, przymierzam się do zakupu santa fe I z silnikiem benzynowym 2 lub 2,4.

2 to trochę za mało. Jeżeli benzyna to 2.4 to absolutne minimum a na diesla 2.0 bym się nie napalał
Cytat: "carloos"
Są wersje napędu na 2 i 4 koła. nie do końca jednak mogę się w tym połapać. Czy wersja 2WD ma napęd tylko na przednią oś, czy w czasie poślizgu dołącza się tylna oś? CZy jest tak w wersji 4WD?


Gdyby dołączała się tylna oś to byłby napęd na 4 koła.... maluchowi jak się pośliźnie to dołącza się przednia oś? - Sorry ale włączmy trochę logiczne myślenie.

Cytat: "carloos"
czy 4WD można włączyć samemu, czy jest on załączany automatycznie w, czy działa cały czas, niezależnie od prędkości?

Do 2004 roku napęd jest stały 60/40 co uważam za duży plus w porównaniu z późniejszymi wersjami.

Cytat: "carloos"
Znalazłem egzemplarz z oznaczeniem na klapie bagażnika 4x4, a nie jak w innych 4WD, co w takim razie oznacza ta etykieta, właściciel twierdzi, że ma napęd tylko na przednie koła, ale może jest to dołączany tył tylko przy poślizgu?


Poczytaj trochę na forum a zobaczysz jakie kwiatki handlarze próbują wcisnąć nieświadomym kupującym... tak jak napisał kolega wyżej... zobacz pod samochód. Jak będzie wał połączony do przednich i tylnych osi to jest napęd 4x4 a jak nie to 4x2. Z daleka od takich wynalazków (4x4 - na klapie a napęd na 1 oś) bo nie wiadomo jak bardzo był walony w tył....

P.S. ale partacz z tego handlarza... nawet nie wie jaki powinien być napis na klapie.... chyba że właściciel chciał się dowartościować:) Jeżeli tak się zna na tym samochodzie to wszystko co powie, że wymienił sam można między abstrakcyjne bajki włożyć.

Reasumując... Odpuść sobie ten egzemplarz.... Santek to dobry samochód i jak będziesz szukał kilka miesięcy to znajdziesz tego jedynego:)

Jak byś miał jakieś pytania to śmiało.... po to tu jesteśmy... jak znajdziesz jakieś oferty to podziel się linkami... My się znamy na Santkach pierwszej generacji chyba lepiej nawet niż niejeden autoryzowany serwis:) (mówię poważnie biorąc pod uwagę moje doświadczenia z nimi)

carloos

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień 2012, 09:40:19 »
teraz nie dam rady sprawdzić, co jest pod spodem, bo napadało ze 40 cm śniegu a auto stoi w komisie, ale załączam fotkę.


jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień 2012, 10:52:56 »
:) Na dodatek 4x4 przyklejone nie w tym miejscu:)
odpuść sobie ten samochód i ten komis... ja do komisu podchodzę tak:
Komis = składowisko złomu
Komisant = oszust
I nic tego nie zmieni. Na tyle co miałem styczności z komisami to żaden nie był uczciwy. Najczęściej "Ja nie wiem dlaczego on jest taki... trzeba by zapytać właściciela" - samochód sprowadzony przez komis na handel:) lub "nie zauważyłem" albo jeszcze lepiej "tak wpisałem w ogłoszeniu przez przypadek" - bo myślał, że trafi na głupka, który się nie zna i wciśnie mu np. tak jak tu że samochód dostaje napęd na 4 koła po przyklejeniu stosownego znaczka:)


Daj linka do tego ogłoszenia... nie chce mi się szukać:)

JKowalski

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudzień 2012, 11:48:57 »
i znów brak emblematów na na przednich drzwiach...

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudzień 2012, 12:04:14 »
Bo to raczej benzynka:)

zeeb

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Grudzień 2012, 08:06:04 »
Kwestia napędu była roztrząsana jeszcze na starym forum :) gdzie ustalono iż wersja 4WD (SM) ma stały napęd do 50 km/h po czym następuje automatycznie odpięty tył aż do momentu uślizgu przedniej osi.

P.S
Jeśli nadal szukasz dobrego i bezwypadkowego egzemplarza 4WD to polecam mojego hultaja, jak poszperasz w archiwum starego forum to znajdziesz co było u mnie robione lub prościej na priv

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Grudzień 2012, 22:02:18 »
Cytat: "zeeb"
Kwestia napędu była roztrząsana jeszcze na starym forum :) gdzie ustalono iż wersja 4WD (SM) ma stały napęd do 50 km/h po czym następuje automatycznie odpięty tył aż do momentu uślizgu przedniej osi.


A to wszystko (tyle, że ok. 40 km/h) w autach po lifcie - po 2004 roku. Te wcześniejsze (z napędem zaprojektowanym przez firmę Puch) mają stały napęd z wyjściowych podziałem momentu przód / tył = 60/40. W razie uślizgu któregoś koła podział ten się zmienia aż do praktycznie 100/0 lub 0/100. Do tego dochodzą jeszcze wersje z LSD (większość lepiej wyposażonych aut - poza autami z rynku amerykańskiego - tam LSD praktycznie nie występowało).

rokiluk

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Styczeń 2013, 14:43:35 »
Witam, znawcą tematu nie jestem, ale jak kiedyś drążyłem to np. mój Santa Fe 2.7 4WD  z 2001r. posiada sprzęgło wiskotyczne, które załącza tylną oś gdy wystąpi uślizg przedniej osi (czyli różnica obrotów pomiędzy przednią a tylną osią). Ten rodzaj napędu nie ma możliwości proporcjonalnego rozdziału "mocy" napędowej. Jest to najprostrze automatyczne włączanie 4x4.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Styczeń 2013, 09:45:22 »
Cytat: "rokiluk"
Witam, znawcą tematu nie jestem, ale jak kiedyś drążyłem to np. mój Santa Fe 2.7 4WD  z 2001r. posiada sprzęgło wiskotyczne, które załącza tylną oś gdy wystąpi uślizg przedniej osi (czyli różnica obrotów pomiędzy przednią a tylną osią). Ten rodzaj napędu nie ma możliwości proporcjonalnego rozdziału "mocy" napędowej. Jest to najprostrze automatyczne włączanie 4x4.


A jak masz auto na podnośniku i zakręcisz przednim lub tylnym kołem, to co się dzieje?

Wersje z elektronicznie dołączanym tyłem były produkowane dopiero od 2004 roku - a sprzęgło wielopłytkowe stosowane w napędzie Puch (czyli w autach do 2004 roku) pozwala na dość płynne dozowanie momentu napędowego. Tutaj można poczytać ciekawy opis budowy i zasady działania oraz przeznaczenia sprzęgieł wiskotycznych 8-)

ROTHMANS

  • Gość
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Styczeń 2013, 10:35:53 »
No jak mam auto na podnośniku i zakrce lewym przednim to kręci mi się tez prawe tylne  :mrgreen:

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Jaki napęd 4x4?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Styczeń 2013, 19:26:22 »
Cytat: "ROTHMANS"
No jak mam auto na podnośniku i zakrce lewym przednim to kręci mi się tez prawe tylne  :mrgreen:


Czyli sprzęgło wielopłytkowe działa oraz nie masz mostu z LSD :)