Autor Wątek: [ix20] Światła przeciwmgielne  (Przeczytany 22480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« dnia: 22 Wrzesień 2012, 21:43:58 »
Mam temat do Użytkowników iX20:
- mam wrażenie, że światła przeciwmgielne doświetlają tylko niewielką przestrzeń jakby w rogach tuż przed samochodem.
W poprzednich autach też miałem takie światła, ale przy złej widoczności były dużo bardziej użytkowe - doskonale doświetlały i pobocza i niewyraźne pasy ruchu i to nie tylko kilkanaście centymetrów przed samochodem, ale sporo dalej, tak by kierowca miał jakiś minimalny czas na reakcję.
Dzisiaj jechałem po ciemku w deszczu na drodze, gdzie pasy ruchu były słabo widoczne. Chciałem się wspomóc przeciwmgielnymi, ale kicha - świecą na boki a do przodu prawie nic. Takie świecenie nie pomoże skutecznie doświetlić ani pasów, ani poboczy.
Możecie sprawdzić jak to wygląda u Was? Może mam coś źle ustawione?

popej

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2012, 22:52:17 »
W większości samochodów halogeny są w jakimś stopniu regulowane, więc może u Ciebie na tym polega problem? Ewentualnie żarówki może źle jakoś włożone?   :roll:

Offline endriu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 107
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Wrzesień 2012, 13:20:01 »
Ja jechałem na przeciwmgielnych jak była mgła i o niebo lepiej jak nie ma mgły to ich nie właczam bo i po co .

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień 2012, 08:26:03 »
sense; Przeciwmgielne w deszczu? Ale po co? Zbyt wiele osób nadużywa tych świateł w takich warunkach ze szkodą dla innych kierowców.
Co innego w gęstej mgle (stąd taka ich konstrukcja i rozkład światła), gdzie i tak trzeba jechać znacznie wolniej...

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Wrzesień 2012, 14:58:57 »
Cytat: "ph71"
sense; Przeciwmgielne w deszczu? Ale po co? Zbyt wiele osób nadużywa tych świateł ..........


Popieram w całej okazałości  :mrgreen:

popej

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Wrzesień 2012, 15:10:15 »
Oj tam, niektórzy po prostu myślą, że przeciwmgłowe to inna nazwa dziennych :mrgreen:

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Wrzesień 2012, 15:25:09 »
Ale o co chodzi? :)
Światła przeciwmgielne przednie nikogo nie oślepiają, to chyba oczywiste.
Można ich używać w przypadku ograniczonej widoczności. Taka sytuacja występuje nie tylko podczas jazdy we mgle, ale też podczas opadów deszczu.
Jestem zdziwiony, że nie skorzystalibyście z nich jadąc po ciemku nieznaną trasą (czy też w mieście), podczas gdy pasy ruchu są tak wytarte, że prawie ich nie widać. Tym bardziej w mieście, gdy pasy ruchu nie kierują na wprost, tylko co chwila "uskakują" w lewo lub w prawo. W takiej sytuacji naprawdę łatwo o przycierkę. Podobnie pomagają w przypadku dróg bez pobocza - lepiej widać, gdzie kończy się droga.
Moim zdaniem nie włączenie tych świateł w w/w sytuacjach jest wręcz nierozsądne, bo z nimi widzimy więcej, a ryzyko, że zjedziemy ze swojego pasa zdecydowanie maleje. Zatem jest to bezpieczniejsze nie tylko dla nas, ale też dla innych kierowców.
Zapytam więc ponownie - o co chodzi?

popej

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Wrzesień 2012, 15:39:11 »
Po prostu wiele osób traktuje przeciwmgłowe jako światła dzienne  :-/ Światła te powinno użyczać się w warunkach niedostatecznej widoczności spowodowanej mgłą, opadami. Kodeks drogowy dosyć niejasno określa zastosowanie, więc jeżeli faktycznie warunki są dosyć ciężkie nie widzę przeciwstawień, by odpalić przeciwmgłowe. Chociaż ja raz używając ich w nocy na pustej drodze zostałem zatrzymany przed policję i poproszony o zgaszenie  :roll:

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Wrzesień 2012, 15:57:29 »
Nie wiem ile osób traktuje przeciwmgielne jako dzienne. To ich problem i niedouczenie. Ja pisałem o szczególnej sytuacji - noc, deszcz, niewidoczne pasy ruchu lub droga bez pobocza.

Powiem więcej - znam sytuację, gdzie było świeżo po opadach deszczu, nawierzchnia mokra. W tym momencie już nie padało.
Kierowca został zatrzymany za jazdę z włączonymi przeciwmgielnymi. Grozili mandatem.
Kierowca stwierdził, że owszem w tej chwili deszcz nie pada, ale poprzedzające go samochody wytwarzają takie chmury wody spod kół, że dla niego jest ograniczona przejrzystość powietrza. Odmówił przyjęcia mandatu.
Został puszczony bez kary. Zanim odjechał złapali kolejnego na ten sam patent.
Jeśli więc jechałeś w nocy podczas deszczu nie mieli prawa prosić Cię o zgaszenie przeciwmgłowych.

Nadal nie rozumiem zdziwienia odnośnie używania tych świateł w sytuacjach opisanych powyżej.

Tak jak napisano, że niektórzy po prostu myślą, że przeciwmgłowe to dzienne, tak samo mam wrażenie, że niektórzy mając doskonałą pomoc podczas jazdy w trudnych warunkach nie potrafią lub boją się z niej skorzystać. Oby obyło się to bez szkody dla pozostałych uczestników ruchu.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Wrzesień 2012, 16:12:14 »
Cytat: "sense"


Tak jak napisano, że niektórzy po prostu myślą, że przeciwmgłowe to dzienne, tak samo mam wrażenie, że niektórzy mając doskonałą pomoc podczas jazdy w trudnych warunkach nie potrafią lub boją się z niej skorzystać. Oby obyło się to bez szkody dla pozostałych uczestników ruchu.


Kolego, a nie przyszło Ci do głowy, że jadąc w normalnym deszczu obciążonym autem nie masz żadnej możliwości regulacji świecenia tych świateł?
Z natury takie światła świecą krótko i światłem bardzo rozproszonym, a podniesione na skutek obciążenia tyłu doskonale dają po oczach jadącym z naprzeciwka...
Jak to mówią, wszystko jest dla ludzi, ale też używajmy tych świateł tylko w razie konieczności, a nie bo deszcz pada. To nie jest bojaźń ani brak umiejętności korzystania z nich, tylko elementarny szacunek dla innych kierowców...
Za to jadąc pustą drogą przez las teoretycznie możesz sobie świecić czym chcesz...

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Wrzesień 2012, 16:32:34 »
Cytat: "ph71"
Kolego, a nie przyszło Ci do głowy, że jadąc w normalnym deszczu obciążonym autem nie masz żadnej możliwości regulacji świecenia tych świateł?
Z natury takie światła świecą krótko i światłem bardzo rozproszonym, a podniesione na skutek obciążenia tyłu doskonale dają po oczach jadącym z naprzeciwka...

Nie, nie przyszło mi do głowy, że ktoś będzie dorabiał taką filozofię.
Światła te są są na tyle nisko, że nie wiem ile byś musiał naładować, aby je podnieść tak, by oślepiały innych.


Cytat: "ph71"
Jak to mówią, wszystko jest dla ludzi, ale też używajmy tych świateł tylko w razie konieczności, a nie bo deszcz pada. To nie jest bojaźń ani brak umiejętności korzystania z nich, tylko elementarny szacunek dla innych kierowców...
Za to jadąc pustą drogą przez las teoretycznie możesz sobie świecić czym chcesz...

Widzę, że nie przeczytałeś co pisałem wcześniej, albo po prostu nie zrozumiałeś.
Otóż informuję Cię, że starałem się użyć tych świateł właśnie w razie konieczności - bo nie widziałem dobrze pasów ruchu, które co chwila skręcały to w lewo, to w prawo. Chciałem jechać swoim pasem, nikomu nie zajeżdżając drogi.
Więc nie sugeruj mi, że włączam przeciwmgielne tylko dlatego, że pada deszcz.
Z tym elementarnym szacunkiem w przypadku używania przeciwmgielnych w sytuacjach opisanych powyżej to przywaliłeś tak, że ręce opadają.

Offline endriu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 107
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Wrzesień 2012, 17:42:03 »
Ja też nie rozumiem o co chodzi ale rozumiem co jest jak nazywane  ŚWIATŁA PRZECIWMGIELNE i wszystko w tym temacie to nie jest trudne do zrozumienia  :-) .

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Wrzesień 2012, 17:50:19 »
endriu - chodzi Ci, że nazewnictwo wskazuje na zastosowanie?

Offline endriu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 107
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Wrzesień 2012, 18:08:05 »
Cytat: "sense"
endriu - chodzi Ci, że nazewnictwo wskazuje na zastosowanie?


nazewnictwo jest po to aby rzeczy nazywac po imieniu tzn do tego do czego służą i tak uzywajmy je a nie dopisujemy wlasne wyobraznie , skojarzenia .
Na temat uzywania swiateł przeciwmgielnych uwazam  wątek  za zamkniety .

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Wrzesień 2012, 18:21:44 »
Cytat: "endriu"
nazewnictwo jest po to aby rzeczy nazywac po imieniu tzn do tego do czego służą i tak uzywajmy je a nie dopisujemy wlasne wyobraznie , skojarzenia .
Na temat uzywania swiateł przeciwmgielnych uwazam  wątek  za zamkniety .


Wychodzi więc na to, że nie przyjmujesz do wiadomości przepisów określających ich zastosowanie, tylko ślepo trzymasz się nazewnictwa. Ciekawe podejście.
Tym samym światła mijania włączasz tylko podczas mijania? Gratuluję.

No litości, przecież widać, że takie rozumowanie jest bez sensu.
Radzę zajrzeć do Kodeksu Drogowego.

Zapytałem o konkretną sytuację, podając przykład jazdy w ciemności i deszczu, gdzie wielu kierowców (w tym i ja) miało problem z lokalizacją swojego pasa. Nagle rozpoczyna się nagonka jakobym jeździł na przeciwmgielnych zawsze jak pada i jest ciemno. Ludzie, opanujcie się. Jak macie jakieś fobie to się leczcie.

Jeżdżę ponad 20 lat i wbrew temu co mi próbują sugerować niektórzy z Was, zwracam uwagę na innych kierowców i staram się im nie uprzykrzać życia, czy to światłami, czy też stylem jazdy.
W takich warunkach jak opisałem wcześniej, włączyłem przeciwmgielne by poprawić bezpieczeństwo swoje i innych. Jeśli to jest trudne do zrozumienia, to trudno.

Z mojej strony temat jest zakończony, bo nie mam ochoty na bzdurne dyskusje, a z tak ograniczonymi argumentami nie spotkałem się już dawno.