Autor Wątek: [ix20] Światła przeciwmgielne  (Przeczytany 22479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dekra

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Wrzesień 2012, 18:55:39 »
Myślę, że cała ta dyskusja jest dyskusją z Art. 51 ust.5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, gdzie wyraźnie określone są sytuacje kiedy można używać świateł przeciwmgłowych (przeciwmgielnych) poza przypadkami ewidentnego występowania mgły.
Z powyższego przepisu wynika bowiem, że użycie przez kierującego pojazdem przednich świateł przeciwmgłowych jest dopuszczalne tylko przy łącznym wystąpieniu dwóch przesłanek:
1) droga musi być kręta, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, jak również
2)musi mieć to miejsce od zmierzchu do świtu.
 Nie mnie tu dyskutować z ustawodawcą, który tak sprecyzował te przepisy ("Dura lex, sed lex"), lecz uważam że jest to stosunkowo jednoznacznie określone. A ponadto zauważcie, że światła przeciwmgłowe wyposażone są w żarówkę o mocy 55W, która wraz ze światłem odbitym od mokrej jezdni daje nieźle po oczach właśnie w przypadku braku mgły.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Wrzesień 2012, 19:22:47 »
Cytat: "sense"


Z mojej strony temat jest zakończony, bo nie mam ochoty na bzdurne dyskusje, a z tak ograniczonymi argumentami nie spotkałem się już dawno.


Szkoda.....,że kolegów z forum tak ostro oceniasz. :-/
Wydaje się chyba, że coś jest na rzeczy. Niejednokrotnie gdy jechałem na światłach "nazywanych przeciwmgielne" (gdy nie było mgły, a normalny zmierzch)  kierowcy dawali mi do zrozumienia, że moje światło ich oślepia. Sam także zauważyłem dyskomfort gdy auto nadjeżdżające z przeciwka używało tych świateł bez stosownych warunków pogodowych.

Może faktycznie masz rację........ gdy odpowiedzi uczestników są odmienne od oczekiwań lepiej chyba odpuścić...... bo nerwy nie są dobrym doradcą.

P.S.
Światła przeciwmgielne chyba nie powinny robić za światła do jazdy w dzień mimo, że wielu ludzi, jak sam twierdzisz, ich używa.

Coś na upust emocji........... w weekend ma być ciepło (29 stopni) więc światła przeciwmgielne nie będą nam potrzebne. :mrgreen:

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Wrzesień 2012, 19:26:22 »
dekra - jeszcze jest Art. 30. 1:

"Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w
warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie
wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m."

Zgodzę się z tym, że dyskomfort dla innych kierowców mogą powodować odbicia świateł od mokrego asfaltu.
Cała dyskusja tyczyła jednak sytuacji wyjątkowej - doświetlenia drogi z krętymi i prawie niewidocznymi pasami ruchu, po zmroku i podczas opadów, a nie używania świateł przeciwmgłowych zawsze gdy jest ciemno i pada deszcz.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Wrzesień 2012, 19:53:12 »
Temat świateł już chyba został wyjaśniony.
Powiedz lepiej ile Twoje cudeńko pali, bo mój potrzebuje wiadra paliwa (10l/100 w mieście).
Pocieszające jest, że inni koledzy z forum mówią, że apetyt powinien się uspokoić.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Wrzesień 2012, 21:22:49 »
Cytat: "sense"
Ludzie, opanujcie się. Jak macie jakieś fobie to się leczcie.

Jeżdżę ponad 20 lat i wbrew temu co mi próbują sugerować niektórzy z Was, zwracam uwagę na innych kierowców i staram się im nie uprzykrzać życia, czy to światłami, czy też stylem jazdy.
W takich warunkach jak opisałem wcześniej, włączyłem przeciwmgielne by poprawić bezpieczeństwo swoje i innych. Jeśli to jest trudne do zrozumienia, to trudno.

Z mojej strony temat jest zakończony, bo nie mam ochoty na bzdurne dyskusje, a z tak ograniczonymi argumentami nie spotkałem się już dawno.


Na mnie możesz liczyć. Reszta nie kwalifikuje się nawet na komentarz...

Offline irekmiecz

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 147
Re: Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Wrzesień 2012, 21:30:30 »
Cała ta pasjonująca dyskusja chyba niepotrzebnie się zaogniła i dalece odbiegła od sedna tematu zawartego w :
Cytat: "sense"

- mam wrażenie, że światła przeciwmgielne doświetlają tylko niewielką przestrzeń jakby w rogach tuż przed samochodem.
Możecie sprawdzić jak to wygląda u Was? Może mam coś źle ustawione?

 To na tym cytacie powinniśmy się skupić, reszta jest okolicznością w której jest zauważona przez Kolegę  sense  powyższa niedogodność.
 Niestety a może na szczęście nie miałem potrzeby włączać świateł przeciwmgielnych (poza zaprezentowaniem dociekliwemu sąsiadowi który twierdził że jeżdżę w dzień na przeciwmgielnych) .  Z tego powodu nic nie mogę podpowiedzieć ani też pomóc Koledze.
 Za to jesteśmy teraz bardziej uświadomieni co do okoliczności używania świateł przeciwmgielnych i odświeżyliśmy sobie Kodeks Drogowy (nie ma tego złego...).  ;-)

beazee

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Wrzesień 2012, 11:55:03 »
Cytat: "dekra"
A ponadto zauważcie, że światła przeciwmgłowe wyposażone są w żarówkę o mocy 55W, która wraz ze światłem odbitym od mokrej jezdni daje nieźle po oczach właśnie w przypadku braku mgły.

I to jest właśnie to co powoduje oślepianie innych użytkowników drogi. Mam nadzieje, że w Polsce jest z tym lepiej ale tu, w Irlandii, dość często spotkasz na drodze takich agentów co ciemną nocą jadą na postojowych z włączonymi przeciwmgielnymi! Albo już "normalniejszy" zestaw mijania+przeciwmgielne gdy nie ma ku temu warunków!

A połączenie przeciwmgielne + mokra nawierzchnia to chyba najgorsze połaczenie jakie mogę sobie wyobrazić. A morka nawierzchnia jest tu cześciej niż sucha.

A Prawo Drogowe tu stanowi tak:
S.I. No. 189/1963:

 ROAD TRAFFIC (LIGHTING OF VEHICLES) REGULATIONS, 1963
 PART VI

(8) Where a vehicle equipped with a fog lamp within the meaning of article 44 of these Regulations is used in a public place, such lamp shall be used only in fog or while snow is falling.

Czyli tylko we mgle lub opadach śniegu.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Wrzesień 2012, 13:26:13 »
Cytat: "beazee"
Cytat: "dekra"
A ponadto zauważcie, że światła przeciwmgłowe wyposażone są w żarówkę o mocy 55W, która wraz ze światłem odbitym od mokrej jezdni daje nieźle po oczach właśnie w przypadku braku mgły.

I to jest właśnie to co powoduje oślepianie innych użytkowników drogi. Mam nadzieje, że w Polsce jest z tym lepiej ale tu, w Irlandii, dość często spotkasz na drodze takich agentów co ciemną nocą jadą na postojowych z włączonymi przeciwmgielnymi! Albo już "normalniejszy" zestaw mijania+przeciwmgielne gdy nie ma ku temu warunków!

A połączenie przeciwmgielne + mokra nawierzchnia to chyba najgorsze połaczenie jakie mogę sobie wyobrazić. A morka nawierzchnia jest tu cześciej niż sucha.

A Prawo Drogowe tu stanowi tak:
S.I. No. 189/1963:

 ROAD TRAFFIC (LIGHTING OF VEHICLES) REGULATIONS, 1963
 PART VI

(8) Where a vehicle equipped with a fog lamp within the meaning of article 44 of these Regulations is used in a public place, such lamp shall be used only in fog or while snow is falling.

Czyli tylko we mgle lub opadach śniegu.


Tak jak piszesz. ..
Dobrze, że większość z nas posiadających światła przeciwmgielne rozumie istotę ich używania i nie utrudnia życia pozostałym na drodze bez mgły w imię pozornego bezpieczeństwa własnego oślepiając przy tym innych.
A już bezsensowne jest używanie tych świateł podczas opadów deszczu w warunkach wielkomiejskich na oświetlonych ulicach i w gęstym ruchu. Choć niektórym i to nie wystarcza, bo potrafią stojąc w korku palić także tylne przeciwmgielne, trzymając jednocześnie prawą nogę cały czas na hamulcu.
I wtedy faktycznie pozostaje nam się udać do lekarza, lekarza okulisty, bo oczy dosłownie "wyłażą z orbit"  :shock:

sense

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Wrzesień 2012, 14:37:33 »
No właśnie...
Miałem nic  nie pisać, ale tak sobie wesoło cytujecie słowa dekry, powielając błąd.
Otóż to światła mijania mają żarówki 55W, natomiast światła przeciwmgłowe przednie mają żarówki mocy 27W.

To już wiem kto myli światła mijania z przeciwgłowymi.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Wrzesień 2012, 15:32:20 »
Cytat: "sense"
No właśnie...
Miałem nic  nie pisać, ale tak sobie wesoło cytujecie słowa dekry, powielając błąd.
Otóż to światła mijania mają żarówki 55W, natomiast światła przeciwmgłowe przednie mają żarówki mocy 27W.

To już wiem kto myli światła mijania z przeciwgłowymi.


Fakt, że IX20 ma wspomniane światła o mocy 27W. Ale inne samochody miewają po 55W, i to w żarówkach H1 jak i H7. A my nie rozprawiamy w ostatnich postach o różnicy w mocy żarówek świateł przeciwmgielnych (czy jak kto woli przeciwmgłowych), ale o zasadności ich użycia szczególnie w deszczu, gdzie i 27W i 55W mają wystarczającą moc aby oślepiać. I jak sądzę w takim kontekście (i o swoich odczuciach) pisał dekra.
Nie odnajduję również potwierdzenia w powyższych postach, aby ktokolwiek z biorących udział w dyskusji mylił światła mijania z przeciwmgielnymi. Tylko Tobie przyszło to do głowy...
Zatem Twój końcowy wniosek jest jak dla mnie na wyrost, albo jak przysłowiowy "strzał kulą w płot".

beazee

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Wrzesień 2012, 22:16:42 »
Cytat: "sense"
tak sobie wesoło cytujecie słowa dekry, powielając błąd.
Otóż to światła mijania mają żarówki 55W, natomiast światła przeciwmgłowe przednie mają żarówki mocy 27W.

To już wiem kto myli światła mijania z przeciwgłowymi.

Nie prowadze klasyfikacji po markach samochodów, które mnie oślepiły światłami przeciwmgielnymi w mokry dzień - nie będę niestety w stanie dokładnie określić żarówki jakiej mocy powodują oślepianie.

Faktem jest, że nisko położone światła odbijając się od mokrego asfaltu doskonale oślepiają innych użytkowników jak i czasami uniemożliwiają dojrzenie co dzieje się za danym samochodem właśnie przez rozlaną plamę światła przed pojazdem.
Jak dla mnie nieuprawnione użycie powinno być traktowane na równi z powodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Offline kri$

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 336
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Styczeń 2013, 15:18:54 »
Mam pytanie, czy ktoś wymieniał żarówki w światłach dziennych zintegrowanych z ze światłami przeciwmgielnymi?
Gdzieś znalazłem że LEDy P13W nie do końca się mieszczą, podobno brakuje 1 mm.
Czy ktoś przerabiał ten temat, albo ma sprawdzone LEDy P13W.

beazee

  • Gość
[ix20] Światła przeciwmgielne
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Styczeń 2013, 17:16:32 »
Na niemieckim forum podali jak opisana jest oryginalna żarówka:
P13W
L011BA
2mm
P12V

Te na pewno pasowały: http://www.ebay.com/itm/120747274001
W stanowczo lepszej cenie: http://www.topsellings.com/en/p18176.html

Offline kri$

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 336
[ix20]
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Styczeń 2013, 15:11:50 »
Zamówiłem na ebayu, cena za 2 sztuki z przesyłką z Hongkongu 18,85 zł. Jestem ciekaw czy dojdą :)

[ Dodano: 2016-05-26, 13:06 ]
Po 3 latach wymieniłem, LEDy, stare zaczekały lekko mrugać. Tym razem padło na model.