Autor Wątek: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km  (Przeczytany 1058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DanPak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« dnia: 08 Listopad 2023, 18:26:55 »
Cześć,

Narzeczona kupiła kilka miesięcy temu Hyundai i30 z 2009 roku, silnik 1.6 (126km), przebieg ok. 165 000 km. W czerwcu założyła gaz w Auto Gaz Śląsk z Katowic (parametry poniżej). Okazało się, że misa oleju jest rozszczelniona, co zostało niedawno zrobione u mechanika wraz z wymianą sprzęgła.

Dwa razy w tygodniu jeździmy trasy po 350km. Przed zrobieniem misy nie kontrolowaliśmy często poziomu oleju, bo nie mieliśmy o tym pojęcia, a kontrolka nie świeciła.
Teraz co trasę sprawdzamy olej i trzeba go uzupełniać, bo spada do zera! Zalewamy na nowo pod górną kreskę bagnetu (ok. 2-3 litry), robimy trasę i znowu to samo. Kontrolka nie świeci, olej w okolicach dolnej kreski lub nie widać go na bagnecie.
Nie widać żadnych wycieków, nic nie kapie (auto było przez kilka dni parkowane specjalnie na kartonach).
Dym z wydechu przezroczysty lub biały, nie błękitny.
Brak oleju w innych zbiornikach, np. spryskiwaczy, płynu hamulcowego (skontrolowane po przeczytaniu na forum o tym).
Początkowo myślałem, że to kwestia gazu - być może przy przełączaniu się coś tam przeskakuje i ciągnie olej, ale ostatnie 1000 km zrobiliśmy na benzynie i również wzięło olej, jednak dopiero po takiej trasie nie było oleju. Dla przypomnienia, na gazie co 350 km.
Sprawdziłem filtr oleju - dobrze nakręcony, suchy. Brak osłony pod silnikiem, więc byłoby widać wycieki. Sprawdzone katalizatorem spalin - wszystko idealnie, w normie.

Nie mam pomysłu, co może być powodem. Znajomy mechanik się nie podejmuje, bo również załamuje ręce. Wszyscy wskazują na remont silnika z powodu luzów, tłoków itp., jednak liczę, że znajdę tu ludzi myślących kreatywnie. 🙂
Czy spotkaliście się może z takim przypadkiem? Co można zrobić i sprawdzić w takiej sytuacji?

Parametry:
- Instalacja sekwencyjna IV generacji TARTARINI FLASH 01 OBD
- Wtryskiwacze Alex Barracuda,
- Reduktor Tomasetto Nordic,
- Przewody paliwowe Faro 6
- Olej Quartz Ineo ECS 5w30

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopad 2023, 19:45:16 »
Więc albo sprzedający wiedział, że silnik jest zajechany i się pozbył albo wina uszkodzonej miski i jazdy z małą ilością oleju. Po zakupie auta najpierw się wszystko sprawdza a potem montuje dopiero gaz.
Czy kontrolka smarowania zapala się wogóle czy wcale? Takie spalanie oleju to już kosmos. Ja bym spróbował na razie pomierzyć sprężanie jakie jest i próbę olejową pierścieni. Jak na taki mały przebieg dziwna ta kondycja silnika.
W najgorszym przypadku niestety nie ma dobrej opcji i taniej. Sam bym wolał kupić drugi silnik niż remontować stary. Remont to ryzyko jak nie zrobi to dobry fachowiec i na dobrych częściach. A wtedy to spory wydatek.

piejar

  • Gość
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopad 2023, 22:09:42 »
Z g..na bicza nie ukrecisz. Litr na 100 km przy rzekomym przebiegu 160 kkm świadczy raczej o sfałszowanym przebiegu. Kup sobie jakiś raport carvertical i może spróbuj to zwrócić sprzedawcy.
Co do testów to oczywiście próba kompresji, kontrolą odmy itp. Jeżeli nie widać tego w spalinach to jakis cud. Spaliny powinny wyraźnie smierdiec olejem jak w dwusuwie

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Listopad 2023, 22:22:45 »
Chyba taniej wyjdzie bój sądowny z sprzedającym niż naprawa tego samochodu. Jak widzę wymiana sprzęgła, uszczelnienie miski plus instalacja gazowa a teraz wymiana silnika to pewnie więcej niż połowa wartości auta. Domyślam się, że auto sprowadzone igiełka z mały przebiegiem.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Listopad 2023, 22:46:52 »
A silnik jak pracuje? nie słychać "klekotania" stukania na wolnych obrotach? te silniki mają wadę, że dochodzi do "piston slap".. i bierze olej przez pierścienie.. ale może zastały się pierścienie...
Pytanie czy sprzedający nie zastosował jakiegoś "Moto Doktora" przed sprzedażą.. Można próbować zastosować płukankę a potem ceramizer.. ale jest ryzyko, że płukanka rozszczelni go jeszcze bardziej... a na pokrywie zaworów albo rozsządu - bok silnika od strony pasażera, nie widać wycieków?

Offline DanPak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopad 2023, 08:19:12 »
@robaszek127, od razu po kupnie jechaliśmy na serwis olejowy.  Przed zakupem auto było na stacji diagnostycznej, później oglądał je mechanik. Trudno byłoby wejść do silnika, więc oszczędź takich komentarzy.

Kontrolka oleju się nie zapala, ale często olej jest albo na dolnej kresce na bagnecie, albo niewiele poniżej.

@piejar, auto było sprawdzane na stronie rządowej i przebieg się zgadza. Nie brało również udziału w wypadku. Historia samochodu pokrywa się z historią sprzedającego - kupiony od jakiegoś faceta, który auto miał od nowości.
Spaliny śmierdzą, ale nie olejem. Jak już wspomniałem, wynik badania katalizatorem w normie.

@kuba, silnik pracuje dobrze, cicho, spokojnie i równo. Raz na jakiś czas, jak nie jest zagrzany, to lekko mu opadną obroty, ale od razu wraca do normy.
Nie będę robił płukanki, to się mija z celem. Ale dzięki za propozycje.
Nie ma żadnych wycieków. Sprawdzałem wielokrotnie z nadzieją, że coś znajdę - auto suche.

Znalazłem jednego mechanika, który ma jakiś patent na podobne problemy w innych autach i czyści części chemicznie. Dokładnie jednak nie wiem, co i jak, bo nie zdążyłem dopytać.

piejar

  • Gość
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopad 2023, 10:46:36 »
No, niezła zagadka. Popcorn w dłoń i obserwujemy rozwój akcji  :)

piejar

  • Gość
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Listopad 2023, 12:15:05 »
A moze taki test po prostu? No bo co, jakieś mikroby się zalęgły ??
"Najprostszy sposób weryfikacji poziomu zużycia oleju to organoleptyczne sprawdzenie ilości sadzy na końcówce rury wydechowej. W silnikach benzynowych zużywających duże ilości oleju końcówka wydechu jest najczęściej mocno "osmolona". Mówiąc wprost - sama końcówka rury przypomina nieco wydech "starego" diesla bez filtra cząstek stałych."

Czytaj więcej na  https://motoryzacja.interia.pl/samochody-uzywane/news-czy-auto-bierze-olej-jest-prosty-sposob-zeby-to-sprawdzic,nId,6084128#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Offline sisimon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Listopad 2023, 13:24:55 »
Posiadam ten sam silnik, rok 2009 , obecnie przejechałem nim 155 000, odpukać ale nie bierze ani odrobinkę oleju. Zastanawia mnie fakt założenia instalacji gazowej do tego silnika, mi zawsze, gdy wpadałem na ten pomysł , mechanicy stanowczo odradzali. Ten silnik nie bardzo nadaje się do gazu ... dopiero chyba po 2010 r. coś w silnikach zmienili i można było zakładać instalacje gazowe.

Offline DanPak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Listopad 2023, 14:43:57 »
@piejar, sprawdzę dzisiaj i jutro, bo czeka mnie ok. 100 km do zrobienia.

@sisimon, kilka warsztatów stwierdziło, że jest okej pod warunkiem zastosowania dotrysku benzyny. Robimy bardzo dużo kilometrów, więc to jedyna możliwość ograniczenia kosztów.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Listopad 2023, 19:08:44 »
Zobacz świece czy są bardzo czarne na wszystkich cylindrach skoro jest taki ubytek oleju to muszą takie być. A może będzie  nie na wszystkich. Może właśnie zapieczone pierścienie i można samemu zrobić płukankę. Dlatego warto zmierzyć sprężanie  .  A jak wyjdzie dobra i nie pomoże płukanka to nawet zwykła wymiana pierścieni na nowe to tania naprawa brania oleju.
Jednak jak dużo się jeździ to lepiej kupować silnik co lubi gaz.  Dlatego sam nie wybiorę raczej hyundaia w zamian za getza bo już nie ma za bardzo co wybrać w silnikach tej marki do gazu.

Offline DanPak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Listopad 2023, 20:23:26 »
@robaszek127, auto w sobotę idzie do znajomego mechanika, więc przekaże Twoje uwagi. Może to jakoś pomoże naprowadzić na tą wadę. Dam znać po.

Offline DanPak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopad 2023, 18:26:09 »
Auto odebrane. Pomogło na ten moment dogłębne czyszczenie wszystkich części, płukanie i zmiana oleju. W misce była już maź, nie ciecz. O dziwo po przejechaniu 100 km olej znowu do wymiany - czarny jak smoła. Teraz kolejne 100 km i olej idealny, przezroczysty wręcz. Co ciekawe, świece były zużyte, ale nie pokryte sadzą. W ten weekend kolejne 1000 km, więc okaże się, czy wszystko się udało.

Dzięki za odpowiedzi 🙂
Temat do zamknięcia.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Ogromne zużycie oleju - litr na 100km
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Listopad 2023, 08:50:29 »
Teraz przy kolejnej wymianie oleju pewnie już przy standardowym interwale ~10kkm sugerowałbym zrobić jeszcze raz płukankę - przed samą wymianą dolać do starego oleju i niech pochodzi 10min na wolnych obrotach przed spuszczeniem oleju a potem dodanie cerateka. Możesz pomyśleć nad tym zabiegiem. Producent Cerateka deklaruje, że mimo standardowych wymian oleju zabezpiecza silnik na 50kkm.