Autor Wątek: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?  (Przeczytany 938 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« dnia: 23 Sierpień 2023, 16:11:39 »
Rocznik 2019 diesel 116kM. Przy stabilnej jeździe ze stałą prędkością w okolicach 100km/h i 1800-2000 obrotów zauważyłem że auto zaczyna szarpać dławić się?Co to może być, auto jest na gwarancji i może udało by się to usunąć w jej ramach. W Aso powiedzieli że trzeba przeczyścić sitko w baku, ale mam wrażenie że to trop na chybił trafił, no i płatny. W netcie znslazłem info że to może EGR lub trzeba wymienić oprogramowanie?

piejar

  • Gość
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sierpień 2023, 17:09:21 »
Poobserwuj parametry na obd. U mnie w dieslu okazało się że problemem był zanieczyszczony i nieruchawy EGR. Ale moje auto to 2008 D4EA. Problem jednak występuje u wielu osób, też na forum Kia cee'd.

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 271
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sierpień 2023, 17:39:39 »
W moim przypadku było sitko zatkane u Ciebie może być coś innego ale odkręcić kilka śrubek to chyba nie jest wielki problem i sprawdź w jakim jest stanie. Naprawę należy zacząć od prostych łatwych spraw co każdy zrobić może  jeżeli czyste to może faktycznie EGR.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpień 2023, 17:42:09 »
W moim przypadku było sitko zatkane u Ciebie może być coś innego ale odkręcić kilka śrubek to chyba nie jest wielki problem i sprawdź w jakim jest stanie. Naprawę należy zacząć od prostych łatwych spraw co każdy zrobić może  jeżeli czyste to może faktycznie EGR.
Jak to zrobić, bo w Aso twierdzą że to sporo roboty?

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpień 2023, 17:42:52 »
Poobserwuj parametry na obd. U mnie w dieslu okazało się że problemem był zanieczyszczony i nieruchawy EGR. Ale moje auto to 2008 D4EA. Problem jednak występuje u wielu osób, też na forum Kia cee'd.
Przepraszam za lamerskie pytanie co to obd?

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sierpień 2023, 21:14:18 »
Chodzi o port OBD (OBD-II lub OBD II, ewentualnie OBD 2), przez który można podłączyć się do komputera w samochodzie. Przez OBD można odczytać podstawowe parametry pracy silnika, a także usunąć błędy oraz wiele, wiele więcej. Potrzebne do tego jest urządzenie - interfejs diagnostyczny na port obd II. Do niego podłącza się laptopa albo telefon (przez bluetooth) i można "rozmawiać" w ten sposób z komputerem w samochodzie.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpień 2023, 22:18:24 »
Chodzi o port OBD (OBD-II lub OBD II, ewentualnie OBD 2), przez który można podłączyć się do komputera w samochodzie. Przez OBD można odczytać podstawowe parametry pracy silnika, a także usunąć błędy oraz wiele, wiele więcej. Potrzebne do tego jest urządzenie - interfejs diagnostyczny na port obd II. Do niego podłącza się laptopa albo telefon (przez bluetooth) i można "rozmawiać" w ten sposób z komputerem w samochodzie.
Niestety nie mam takiej możliwości , poza ASO.

piejar

  • Gość
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sierpień 2023, 08:59:18 »
Można nabyć interfejs obd np Vgate i car 2 za jakieś 60 zł, ściągnąć car scanner lub torque lub inną app, połączyła się z autem i obserwować.. Na tym mniej więcej to polega.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Sierpień 2023, 14:50:16 »
Można nabyć interfejs obd np Vgate i car 2 za jakieś 60 zł, ściągnąć car scanner lub torque lub inną app, połączyła się z autem i obserwować.. Na tym mniej więcej to polega.
Warto do tego vGatea dokupić Program diagnostyczny SDPROG OBD2SDPROG?
Link https://allegro.pl/oferta/program-sdprog-box-obd2-elm327-android-ios-windows-12145698251?bundle_id=099cb746-aa78-48ef-9d99-f69183da31e7

Jest on w czymś lepszy od tych darmowych aplikacji z sieci?
Czy interfejst VGate ma wewnętrzną panięć i zspisuje parametry jazdy które następnie aplikacja sciąga na telefon po jej uruchomieniu?
Czy aby zapisywać parametry pracy aplikacja musi być uruchomiana a telefon połączony z interfejsem?

piejar

  • Gość
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Sierpień 2023, 15:50:53 »
Nie mam wiedzy odnośnie sdprog. Interfejs nie zapamiętuje tylko na żywo przesyła. Ewentualna pamięć jest w aplikacji.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Sierpień 2023, 16:26:59 »
Nie mam wiedzy odnośnie sdprog. Interfejs nie zapamiętuje tylko na żywo przesyła. Ewentualna pamięć jest w aplikacji.
Jeśli szarpanie generuje błąd to zapisze się w kompie auta i aplikacja powinna go pokazać po podłączeniu modułu?
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2023, 16:28:47 przez Tomky »

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Sierpień 2023, 19:21:58 »
Tak właśnie powinno być. Pytanie tylko, czy szarpanie faktycznie wywali jakiś błąd...

piejar

  • Gość
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Sierpień 2023, 07:51:03 »
Szarpanie raczej nie wywali błędu.
Tu masz 5 stron w tym temacie. Rozwiazania były różne włącznie z przestawieniem rozrzadu o 1 ząbek ale w benzynie.
https://forum.mojaceed.pl/viewtopic.php?f=36&t=7019&start=80
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2023, 07:56:26 przez piejar »

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Sierpień 2023, 21:56:21 »
Szarpanie raczej nie wywali błędu.
Tu masz 5 stron w tym temacie. Rozwiazania były różne włącznie z przestawieniem rozrzadu o 1 ząbek ale w benzynie.
https://forum.mojaceed.pl/viewtopic.php?f=36&t=7019&start=80
Mnie proponują w Aso czyszczenie filtra pompy za 500. Oglądałem filmik raczej sam się nie podejmę😞, auto na gwarancji.

piejar

  • Gość
Odp: Szarpanie, dławienie się przy jednostajnej jeździe?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Sierpień 2023, 08:33:08 »
No cóż... Skasują Cie na 500 a wcale nie musi to pomoc..Nie wiem btw co w tej robocie tyle miałoby kosztować.. Poza tym nic się nie przejmuj gwarancją, niby dlaczego miałbyś ja stracić??