Autor Wątek: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?  (Przeczytany 1185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline power

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« dnia: 05 Maj 2023, 12:10:40 »
Uszanowanie :)

nabyłem do swojej i30cw ledowe lampy z wersji N-Line, ale żeby nie wyrzucało komunikatu o spalonej żarówce stopu i przeciwmgielnej potrzebuję założyć rezystor. Tu pojawia się pytanie - ile Watów i jakie Ω? Doświadczonych w tej materii proszę o poradę :)

Offline dsider

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maj 2023, 14:51:08 »
Sam założyłem w poliftowym hatchbacku tylne lampy LEDowe w przedliftowej wersji - wszystko pasuje idealnie na zasadzie plug&play i nie generuje żadnych błędów.
Jedyne, co zarejestrowałem, to LEDy nie świecą, jako światła pozycyjne, w trybie świateł dziennych (oczywiście, jak automat przełączy na światła mijania, to tak), a także wraz ze stopami zapalają się jednocześnie także pozycyjne - wszystko to pewnie kwestia ustawień software'owych, więc trzeba by w ASO...

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maj 2023, 16:15:38 »
Na ile pamiętam przepisy, światła do jazdy dziennej nie wymagają żadnych innych świateł oprócz białych świateł z przodu (o obniżonej jasności ), tym bardziej pozycyjnych z tyłu.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maj 2023, 19:28:41 »
No jasne, że tyłu nie potrzeba, ale chłopaczki zwykle pragną, żeby tył jednak (niepotrzebnie) świecił bo a) zainwestowali, b) tak jest ładniej.

Offline dsider

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2023, 00:25:42 »
No jasne, że tyłu nie potrzeba, ale chłopaczki zwykle pragną, żeby tył jednak (niepotrzebnie) świecił bo a) zainwestowali, b) tak jest ładniej.
tak jest przede wszystkim bezpieczniej, bo nie zawsze tryb auto optymalnie przełącza na światła mijania (np. w dni lekko mgliste), a ja wolałbym być wówczas lepiej widoczny. Zresztą wiele marek to dostrzega i domyślnie w trybie świateł dziennych świecą się tylne pozycyjne - w tym np. bliźniacza Kia Ceed   

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2023, 15:25:15 »
Nie wiem, bo nie używam trybu auto. Uważam, ze mam więcej rozumu niż ta elektronika i sam decyduję kiedy mi czego potrzeba. I tak jest bezpieczniej.

W "lekko mgliste" włączam przeciwmgielne, a nie mijania. Zgodnie z przeznaczeniem.

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maj 2023, 17:22:47 »
W "lekko mgliste" włączam przeciwmgielne, a nie mijania. Zgodnie z przeznaczeniem.
[/quote]
Zechciej zajrzeć do Kodeksu Drogowego - tam jest opisane kiedy wolno używać świateł przeciwmgłowych. Dodam tylko, że użycie tych świateł w warunkach "lekko mglistych" może oślepiać innych kierowców i jest podstawą do ukarania przez policję - naprawdę.

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Maj 2023, 17:30:54 »
art. 30 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła."
Za używanie światła przeciwmgielnego tylnego w lepszych warunkach niż opisane w ustawie grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2023, 19:55:12 »
A pisał ktoś o tylnym? Czy tylne przeciwmgielne włączyłbym zamiast mijania? Zastanów się, mocium panie...

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Maj 2023, 08:53:56 »
A przeczytaj ze zrozumieniem tytuł wątku

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Maj 2023, 09:10:08 »
No i właśnie tym tytułem się za bardzo zasugerowałeś.

Offline power

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Maj 2023, 12:02:12 »
Sam założyłem w poliftowym hatchbacku tylne lampy LEDowe w przedliftowej wersji - wszystko pasuje idealnie na zasadzie plug&play i nie generuje żadnych błędów.
Jedyne, co zarejestrowałem, to LEDy nie świecą, jako światła pozycyjne, w trybie świateł dziennych (oczywiście, jak automat przełączy na światła mijania, to tak), a także wraz ze stopami zapalają się jednocześnie także pozycyjne - wszystko to pewnie kwestia ustawień software'owych, więc trzeba by w ASO...

Właśnie mam wersję poliftową i wyrzuca błąd przepalonego stopa i przeciwgmgielnej. Też myślałem, że będzie na zasadzie plug&play (tak jak zrobiłem w mojej poprzedniej GD). Jakieś pomysły jak zrobić żeby było ok?

p.s. ASO milczy

Offline dsider

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Maj 2023, 21:38:54 »
Myślę, że jest to kwestia odpowiedniego ustawienia w ECU logiki działania lamp na LEDowe. Dlaczego u mnie zamiana lamp była bezproblemowa? - być może pewne ustawienia kodowane są "pakietowo" - moje auto ma fabryczne lampy full LED z przodu i może dlatego tył też jest niejako gotowy do "obsłużenia" lamp LEDowych. Dodam też, iż lampy, które montowałem posiadały też LEDowe zamienniki żarówek kierunkowskazów i cofania nie generując żadnych błędów.
Rezystorów w aucie na gwarancji bym nie polecał, bo to jednak ingerencja w instalację. Jeśli nie ASO (generalnie polityka serwisów azjatyckich aut jest taka, by niczego nie zmieniać, w stosunku do tego, co wyszło z fabryki, stąd i brak wiedzy u serwisantów - trzebaby trafić na ciekawego entuzjastę), to jakiś niezależny warsztat, który zajmuje się m.in. elektroniką azjatyckich aut i ma tester diagnostyczny G-SCAN 2 - może będzie chciał się "pobawić"...
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2023, 21:40:25 przez dsider »

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Maj 2023, 16:40:00 »
Dodam też, iż lampy, które montowałem posiadały też LEDowe zamienniki żarówek kierunkowskazów i cofania nie generując żadnych błędów.
Ja mam pierwszą wersję i30 z 2017 roku, czyli sprzed liftu, i też włożyłem LEDy zamiast żarówek cofania - nie mają żadnego modułu komunikującego się przez CAN i nie wywalają błędu spalonej żarówki. Magia :)
A do kierunkowskazów chyba muszą być LEDy z komunikacją po CAN.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana tylnych lamp na LED - jaki prąd?
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Maj 2023, 17:33:15 »
Biedniejsza wersja auta (bez kontroli przepalonych żarówek) może nie sprawiać problemów po takiej zamianie. Niestety, mam ten "bajer" u siebie i co chwilę informuje mnie o przepalonej tej samej żarówce (prawa p-mgłowa), a żarówka (normalna, halogenowa) świeci.

Do wstecznych dołożyłem grzejniki.