Autor Wątek: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473  (Przeczytany 2597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« dnia: 02 Lipiec 2022, 19:18:36 »
Dzień dobry,

Przed wczoraj przy dynamicznej jeździe (kręciłem do ok 4k obrotów) wyskoczył mi błąd P0473(check engine). Udało mi się to usunąć i aktualnie nie mam problemu (nie sprawdzałem czy znów się pojawi przy wysokich obrotach). Natomiast czy może mam ktoś wiedzę skąd może taki błąd wynikać? Przebieg 200 tys rok 2013.
Drugie pytanie to chciałbym sprawdzić komputerem interwał wypalania DPF mam złącze obd i  dwie aplikacje car scaner oraz torque ale tam niestety takich parametrów nie widać.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec 2022, 12:07:05 »
takiego parametru jak interwał wypalania to sobie nie przypominam. Odległość od ostatniego wypalania to i owszem. Ten błąd najczęściej występuje z powodu czujnika awarii czujnika ciśnienia różnicowego. Dla porządku możesz jednak sprawdzić stopień zapełnienia DPF i czy drożne są przewody pomiędzy DPF a czujnikiem. Taka jazda jaką uprawiałeś sprzyja zapychaniu DPF a Twój samochód ma już trochę nalatane.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lipiec 2022, 08:04:58 »
Dokładnie chodziło o odległość od ostatniego wypalania. Jeśli chodzi o tą dynamiczniejsza jazdę to chciałem sprowokować wypalanie bo od 400km wydaje mi się że nie było procedury, a że jestem nowym nabywca i lubię jak wszystko jest dograne to chciałbym mieć nad tym jakąś kontrolę. Czy jesteś w stanie polecić jakiś program diagnostyczny ? Mam obd i apki na telefon ale to nie pokazuje zbyt wiele informacji (brak dawek wtrysków info o dystansie ostatniego wypalania itd). Generalnie za jakiś czas chciałbym również wywalic EGR i zrobić delikatna mapkę.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lipiec 2022, 11:50:36 »
Niestety nie ma za dużo sprzętów co ogarniają to na takim poziomie jak chcesz. Mało tego są bardzo drogie. Jak chcesz wywalać egr i robić mapę to od razu jedź do tunera i ci wywali dpf, egr, i po problemie.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipiec 2022, 18:16:07 »
Dokładnie chodziło o odległość od ostatniego wypalania. Jeśli chodzi o tą dynamiczniejsza jazdę to chciałem sprowokować wypalanie bo od 400km wydaje mi się że nie było procedury, a że jestem nowym nabywca i lubię jak wszystko jest dograne to chciałbym mieć nad tym jakąś kontrolę. Czy jesteś w stanie polecić jakiś program diagnostyczny ? Mam obd i apki na telefon ale to nie pokazuje zbyt wiele informacji (brak dawek wtrysków info o dystansie ostatniego wypalania itd). Generalnie za jakiś czas chciałbym również wywalic EGR i zrobić delikatna mapkę.

No to chyba odległość podaje, ale pewien nie jestem. Za dużo różnych aut przewalam a do mojego dawno nie zaglądałem bo nie ma potrzeby. Jeśli chodzi o wypalanie to z pewnością wykonałeś najgorszą możliwą rzecz. Wypalanie odbywa się podczas jazdy w okolicach 2500rpm. Więcej to dobijasz jeszcze sadzy do DPF. Nie posługuję się aplikacjami więc nic Ci nie poradzę w tej kwestii, mam profesjonalny tester. Ale już pisałem na forum o tym, że Hyundai jest dość oszczędny jeśli chodzi o podawanie różnych danych. Raczej nic więcej niż widzisz w swojej aplikacji nie zobaczysz. To nie jest kwestia aplikacji tylko tego co jako dane udostępnia soft samochodu.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lipiec 2022, 13:16:17 »
Niestety ale problem z błędem jest nadal mimo iż czujnik podmieniony, najczęściej wyswietla się pod obciążeniem (np jazda pod górę lub dynamiczniejsza), przewody wydaja się drożne bo próbowałem wydmuchać powietrze i nie ma z tym problemu. Macie  jakieś pomysły ?

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lipiec 2022, 21:07:30 »
a założyłeś nowy czujnik? Ten kod jest wynikiem usterki elektrycznej i tu musisz szukać. Zasadniczo kolejność postępowania to czujnik, kostka, ping na kablach, ECU.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipiec 2022, 09:35:24 »
Czujnik używany ale problem objawia się identycznie, więc nie sądzę że drugi jest tak samo uszkodzony. Kość ok nie ma z nią problemu. Czy ewentualne wywalenie DPF przy okazji mogłoby tutaj pomoc ?  Prawdopodobnie będę chciał zrobić mapę + wywalić ekologię więc mógłbym upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lipiec 2022, 11:01:47 »
No to chyba odległość podaje, ale pewien nie jestem. Za dużo różnych aut przewalam a do mojego dawno nie zaglądałem bo nie ma potrzeby. Jeśli chodzi o wypalanie to z pewnością wykonałeś najgorszą możliwą rzecz. Wypalanie odbywa się podczas jazdy w okolicach 2500rpm. Więcej to dobijasz jeszcze sadzy do DPF. Nie posługuję się aplikacjami więc nic Ci nie poradzę w tej kwestii, mam profesjonalny tester. Ale już pisałem na forum o tym, że Hyundai jest dość oszczędny jeśli chodzi o podawanie różnych danych. Raczej nic więcej niż widzisz w swojej aplikacji nie zobaczysz. To nie jest kwestia aplikacji tylko tego co jako dane udostępnia soft samochodu.
Soft samochodu udostępnia dosyć informacji zależy od urządzenia wpinanego do obd. Niczego się nie dowiesz z aplikacji. Potrzebna dobra diagnostyka, jakie wartości pokazuje różnica ciśnień?

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lipiec 2022, 16:33:24 »
W załączniku parametry z apki ale nie wiem na ile wiarygodne, może jakiś program do polecenia? W vagu nie miwlem problemu z diagnostyka a tutaj widzę ciężko o program jakiś.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lipiec 2022, 18:34:27 »
Musisz pojechać do kogoś co ci zdiagnozuje tego dpfa, czujnik jest tylko po to żeby okreslać zapełnienie filtra , do tego ważna temperatura za i przed, filtr może już potrzebować czyszczenia, zresetowania w sterowniku, i dalej latać. W załączniku są przykładowe parametry i30 fd. Wartościami proszę sie nie kierować są złe czujnik oleju uszkodzony jak i czujnik r cisnien

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Lipiec 2022, 20:07:15 »
Soft samochodu udostępnia dosyć informacji zależy od urządzenia wpinanego do obd. Niczego się nie dowiesz z aplikacji. Potrzebna dobra diagnostyka, jakie wartości pokazuje różnica ciśnień?

Soft hyundaia pokazuje bardzo mało informacji. I nie, ja nie posługuje się żadną aplikacją. W porównaniu do Toyoty to jest może połowa różnych ciekawych parametrów. W przypadku DPF najważniejszy parametr to liczba gramów sadzy w filtrze. Nie wiem co mówi ci wartość EGT przed i za filtrem, zupełnie nieistotny parametr w określaniu zapełnienia filtra a zależny od aktualnego obciążenia silnika. Jak wcześniej napisałem ten błąd jest typowo elektryczny. W przypadku problemów z zapychaniem filtra jest błąd P2002.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2022, 20:13:34 przez carsik »

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Lipiec 2022, 21:38:16 »
A z czego jest obliczana ta sadza w g z różnicy ciśnień. Jakim to interface skanujesz bo ja mam tyle informacji z softu że muszę wybierać czujniki i parametry z alfabetu. Więc nie pisz że soft Hyundai ma mało informacji, bo to zależy od sprzętu. Błędu nie sprawdzałem więc się nie wypowiadam

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Lipiec 2022, 21:43:01 »
nic nie zależy od sprzętu. Każdy sprzęt pokazuje dostępne parametry w sofcie. Masz cos takiego jak korekty na wtryskach? No więc dlatego masz liczbę w gramach ponieważ ciśnienie nic Ci nie mówi, chyba że masz obok podane wzorcowe i możesz porównać wykresy dla danego stanu pracy, A z tego co pamiętam nie ma tego w tym aucie. Mam PDL5500.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Hyundai i30 1.6crdi błąd P0473
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Lipiec 2022, 22:04:53 »
Co ty to piszesz soft jest taki sam zależy od sprzętu z czym się łączy i co ma w tzw bazie, tak mam korekty wtrysków i nie jest to brane z korekt. Ja mam gscana i mam tam bez parę wyjątków to co w gds.