Autor Wątek: RADIO Z NAWIGACJĄ  (Przeczytany 5792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline novy0

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Maj 2021, 14:05:12 »
Bez problemu można zaktualizować radio do wyższej wersji androida. Ja aktualizowałem swoje z chipsetem px5 z wersji 8 do wersji 9 - mozna też do wersji 10 ale rom niemodyfikowany. Poczytaj na xda o romie hal9k - taki mam i wg mnie dość dobrze dopracowany. Człowiek który to napisał rozpowszechnia też aktualizator andoida do wersji 8/9/10 - kosztuje chyba 10$ ale działa i warto. Najpierw sprawdź jednak jaki masz chipset w radiu.
Dla ułątwienia podaję link : https://forum.xda-developers.com/f/mtcd-software-development.7379/
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2021, 14:07:14 przez novy0 »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Maj 2021, 22:00:38 »
A jaki jest konkretny pożytek z nowszego androida w aucie?

Offline novy0

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Maj 2021, 12:25:54 »
Z nowszego androida może niekoniecznie jest pożytek ale z modowanego romu już tak. Chociaż w androidzie 9 jest już chyba fabrycznie profil dzień/noc po włączeniu świateł jeśli komuś to odpowiada.

Polecam też zamiennik orginalnej aplikacji radia która wg mnie jest paskudna. Zamiennik to NavRadio+ - jest w sklepie play można sobie przetestować wersję free.
« Ostatnia zmiana: 13 Maj 2021, 12:31:50 przez novy0 »

Offline zelekzelek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #48 dnia: 11 Lipiec 2021, 20:55:13 »
Panowie 2 tematy.
Zainstalowałem w samochodzie radio na androidzie - https://pl.aliexpress.com/item/1005002353511502.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.39be5c0fU6FfhF

Nie natknąłem żadnych problemów podczas instalacji (po prostu zwykłe plug&play) oraz generalnie z jego działaniem oprócz, poniższych dwóch mankamentów:

1) podczas pracy (szczególnie przy ustawieniu wyższej głośności oraz braku muzyki lub ciszy w piosence) słyszę cykanie/świszczenie w tweeterach - nasilające się wtedy kiedy procek w urządzeniu pracuje (np. uruchamiam aplikacje/zmieniają one wyświetlaną treść itp.) Brzmi to trochę jak zakłócenia własne urządzenia, ale nie znam się i wole się upewnić czy może nie wymaga on jakiegoś specjalnego podłączenia/uziemienia? Cały system ma zauważalnie niski stosunek sygnału do szumu, ale te dźwięki wybijają się poza standardowy szum słyszalny przy wyższych poziomach głośności. Istnieje jakiś magiczny trick na wyciszenie tych świstów?

2) nowe radio dużo gorzej łapie stacje radiowe, a słuchanie ich w dalszej odległości od nadajników (np. poza miastami w zasadzie jest niemożliwe). Po wstępnym researchu wygląda na to, że potrzebny będzie separator który zasili wzmacniacz sygnału zainstalowany w antenie. Podobno firmowe radio współpracuje z tym wzmacniaczem. Prośba o potwierdzenie i jeśli tak - to czy zwykły separator antenowe, np. https://allegro.pl/oferta/separator-antenowy-fakra-din-seat-skoda-vw-citroen-10566965254 wystarczy?

Z góry dzięki!




Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Lipiec 2021, 22:35:52 »
A czy radio nie ma zasilania anteny? wystarczy zasilić antenę z radia, w wiązce powinien być odpowiedni przewód.
poniżej załączam rozpiskę pinów w oryginalnych wtyczkach.

Offline zelekzelek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Lipiec 2021, 23:21:24 »
Dzięki za rozpiskę. Szczerze to nie wiem czy radio ma zasilanie anteny... :( postaram się sprawdzić.
Rozumiem, że jeśli do radia doprowadzone jest napięcie z pin 18 (room antena) (z konektora A z oryginalnej wtyczki Hyundaia), to można zakładać, że i radio podaje zasilanie na wzmacniacz? Z góry dzięki za pomoc!

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #51 dnia: 12 Lipiec 2021, 18:28:57 »
Tak, jeśli z radia jest połączenie na pin 18 a kostce A to powinno iść casilanie na antenę, zawsze można to sprawdzić miernikiem. Ogólnie zasilanie anteny może iść ze złącza ISO, albo z tego małego 22 pin. Chyba pin 11 jeśli mnie wzrok nie myli i jest tak samo jak na ofercie, do której link podałeś.

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #52 dnia: 13 Lipiec 2021, 15:56:26 »
Tylko tego separatora akurat nie podłączysz kolego bo wtyczka nie będzie pasowala

Offline zelekzelek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Lipiec 2021, 21:42:01 »
Zatem zajrzalem I okazuje sie ze napiecie wychodzi na pin 18 z radia, zatem zakladam, ze wzmacniacz antenowy jest zasilany...Jakies pomysly co moze byc przyczyna slabego odbioru lub w jaki sposob mozna go poprawic?
Co do podanego separatora - tak, masz racje, to jest zupelnie inny typ wtyczki. Pytanie czy w takim ukladzie, ze radio podaje prad na wzmacniacz - instalacja separatora ma sens?

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Lipiec 2021, 05:37:34 »
Gdzieś czytałem jeszcze kolego że niektórzy wymieniali tą płytkę w antenie ,lub antenę ,może tam nie ma styku lub właśnie ten wzmacniacz w antenie jest już zły ,ja też mam takie radio i na razie u mnie nie ma problemu z odbiorem , nawet za miastem

Offline zelekzelek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #55 dnia: 14 Lipiec 2021, 22:11:06 »
Dzięki Kolego. A wiesz może czy dostęp do tego wzmacniacza jest od góry dachu czy od dołu? Zastanawiam się czy się zabierać za tą antenę i wzmacniacz , czy sobie odpuścić. Wiem że to offtop ale być może masz tak wiedzę.
A tak przy okazji - tez doświadczasz takich świstów na swoim radiu, jak te, które opisałem w moim pierwszym poście, powyżej? Dodam że jeśli nie masz tweeterow to nie będziesz w stanie tego usłyszeć.


Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #56 dnia: 15 Lipiec 2021, 16:51:30 »
Żeby dostać się do anteny ,to musisz od środka , zdjąć podsufitki wtedy będziesz miał dostęp ,u mnie nie słychać tych odgłosów,a twetery mam bo kupiłem też na Ali i zamontowałem w miejsce zaślepek przy lusterkach tak jak są oryginalne

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #57 dnia: 15 Lipiec 2021, 16:54:27 »
Być może to kwestia radia ,a i jeszcze sobie przeczytaj ten temat
Słaby zasięg radia - wersja bez bluetooth 96170 , trochę też piszą tam o antenie i wzmacniaczu w niej

Offline zelekzelek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #58 dnia: 15 Lipiec 2021, 20:51:47 »
Dzięki! te wątek który podałeś przeczyałem, być moze kiedyś spróbuje się tam dobrać :)
Pozdrawiam!

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: RADIO Z NAWIGACJĄ
« Odpowiedź #59 dnia: 15 Lipiec 2021, 22:45:08 »
Jeśli pod antenę podejdzie woda to potrafią korodować styki i sam wzmacniacz. Jakiś czas temu był taki temat poruszany na grupie na FB.  W sumie nie wiadomo jaka jest wydolność prądowa nowego radia, ale jeśli jest cos zaśniedziałe na stykach i są spore spadki napięcia to wznacniacz może nie działać prawidłowo. Dlatego warto sprawdzić równie antenę. Co do świstów, to wygląda na to, że jest jakiś problem z filtracją.
Masz możliwość wymiany radia na inny egzemplarz?