Autor Wątek: Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?  (Przeczytany 11064 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fuzel

  • Gość
Zaświeciła mi się kontrolka od AIRBAG-u. Pojechałem do serwisu Boscha, do ASO mam 160km - stąd pierwszy wybór. W serwisie podpięli komputer i stwierdzili nieokreślony błąd sterownika poduszki z którym nie potrafili sobie poradzić. Wydałem 85 zł za "diagnozę" , a problem pozostał. Pojechałem do ASO, gdzie dowiedziałem się, że sterownik od AIRBAG-u trzeba wymienić, bo coś w nim nawaliło. A takich rzeczy się nie naprawia. Koszt nowego sterownika ( komputera ? ) to 2540zł. Do tego trzeba poczekać do 3 tygodni, aż ściągną to z zagranicy ( chyba od producenta ) , ponieważ w Polsce w centrali nie mają.
Komunikat na komputerze w serwisie był taki:
"B1620 SRSCM internal failure".
Czy można dokupić ten sterownik używany z jakiegoś szrotu itp.
Czym się kierować w doborze, jeśli można wstawić ten sterownik z innego auta?
Może da się to jednak naprawić?
Sprawa z uwagi na cenę naprawy i bezpieczeństwo jazdy poważna, bynajmniej dla mnie. Proszę o porady.

To zdjęcie mojego sterownika z auta:

a to zdjęcie z podłączonego komputera diagnostycznego:

BartBartez

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrzesień 2008, 15:16:50 »
Na forum.hyundaicoupe.pl kolega "filerter" ma Coupe na części. Zapytaj u niego

kml

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2008, 07:35:53 »
fuzel, używany sterownik do airbaga? Ja bym sie trochę bał, mimo wszystko że mi w końcu ta poducha w ryj wypali. Nie można tego w ogóle odłączyć?

e-gen

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Wrzesień 2008, 11:10:51 »
wyjąć bezpiecznik aribagu i poduchy nie wystrzelą

fuzel

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Wrzesień 2008, 13:26:56 »
Cytat: "e-gen"
wyjąć bezpiecznik aribagu i poduchy nie wystrzelą

To wiem. W sumie jeśli świeci się kontrolka od AIRBAG-u to też jest wszystko wyłączone. Ale rzecz w tym, że ja chcę mieć te poduszki i napinacze aktywne i sprawne. Tylko w miarę możliwości za mniejsze pieniądze. Wiem, że jadąc nawet te 150km na godzinę i waląc w słup lub drzewo nic mnie raczej nie uratuje. Ale miałem kiedyś wypadek, jechałem citroenem, gość zajechał mi drogę w poprzek z podporządkowanej. Walnąłem w niego tak przy jakiś 110km/godz. Gdybym miał poduszkę powietrzną i normalny zagłówek byłoby OK, a tak kręgosłup trochę się "posypał". Zależy mi więc na tym aby ten AIRBAG działał. Z tego citroena tylko jedno koło zostało całe, a prędkość nie taka duża przecież.

kml

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Wrzesień 2008, 22:27:50 »
Cytat: "fuzel"
Walnąłem w niego tak przy jakiś 110km/godz. Gdybym miał poduszkę powietrzną i normalny zagłówek byłoby OK, a tak kręgosłup trochę się "posypał"


Ty się ciesz, że jeszcze masz kręgosłup i że żyjesz w ogóle.

Jeżeli nie boisz się używek to szukaj na szrocie. http://forum.hyundaifanklub.pl/viewtopic.php?t=311 niestety ogłoszenie w tym temacie jest nieaktualne ale OIDP to antonio kupował gdzieś w okolicach Łodzi i to było naprawde ogromniaste "złomowisko" z samochodami ściągniętymi z UK i jakoś tak. Niestety nie moge się dogrzebać adresu więc pisz do antonia i wpisz tutaj adres strony jaki Ci poda - na pewno się przyda ;)

fuzel

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Październik 2008, 10:22:55 »
Kupiłem na Allegro na rachunek z gwarancją i prawem zwrotu gdyby coś nie pasowało. Z przesyłką 260 zł. Jutro jadę do serwisu, mają mi ten sterownik zamontować i sprawdzić.
Napiszę jeszcze , czy wyszło OK.

fuzel

  • Gość
Po problemie.
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Październik 2008, 19:37:02 »
Byłem w ASO, podłączyli sterownik, podpięli komputer i jest Ok. Zapłaciłem 74zł. Razem wszystko ( 2 x byłem w ASO) kosztowało mnie to 434zł

Tomasz1023

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2008, 21:42:28 »
Ciekawe dlaczego sie ten sterownik posypał :?: .Przecież go nikt młotkiem nie nawalał.Dziwne

Jarek

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2008, 21:47:36 »
Cytat: "Tomasz1023"
Ciekawe dlaczego sie ten sterownik posypał

Gdzieś czytałem o przypadkach podpięć kompa do auta przez domorosłych usprawniaczy, cofanie liczników i te sprawy, podobno można w ten sposób uszkodzić taki sterownik. Podkreślam że tylko czytałem ale czy to prawda to nie sprawdzałem.

BartBartez

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Październik 2008, 23:48:56 »
Myślę, że można to zepsuć na różne sposoby. np przy spawaniu bez odpięcia aku lub założenia "mostka"

Tomasz1023

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Październik 2008, 00:56:39 »
Ale to jest normalny sterownik poduszki powietrznej, żaden tam ECU.wiec dlaczego padł?Nie znalazłem nigdzie na necie spraw dotyczacych w większej części zepsucia AIR BAG !?Ja rozumiem ze mozna zepsuć ....zale nikt teraz nie naprawia Coupe tak jak kiedyś sie naprawiało malucha....

kml

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Październik 2008, 07:47:41 »
Cytat: "Tomasz1023"
wiec dlaczego padł?


Mój drogi, wszystko się psuje. Ciesz się, że padł a nie dostałes poduszką w ryło ;] Brzmi śmiesznie ale były takie akcje, niestety. Pamiętam sytuacje gdzie dziecko paroletnie dostało poducha, bodajże pasażera, i było ciężko ranne a później paraliż i baaardzo długo rachabilitacja...

fuzel

  • Gość
Dlaczego padł sterownik?
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Październik 2008, 11:27:46 »
Nikt nie wie ( w tym ASO ) dlaczego nawalił ten sterownik. Samochód mam w 100% bezwypadkowy i bezkolizyjny. Nic poważnego nie było naprawiane, ani tym bardziej spawane. Zero rdzy - oryginalny lakier na całości w b. dobrym stanie. W serwisie posprawdzali mi różne obwody od elektryki i jest wszystko OK. Akumulator odpinany był tylko 1 raz i to w serwisie. Założony mam teraz akumulator orbitalny OPTIMY - podobno nie do zdarcia w aucie osobowym. Na rozruch daje ponad 1050A przy pojemności 55Ah.

Poduszką "w ryło dostało" dziecko w samochodzie marki Ford i był to nowy samochód tzn. niedawno kupiony. O tym pisali w gazetach i chyba ten przykład przytoczyłeś. Ale jeśli w nowym potrafi wystąpić taka usterka to w prawie 8 letnim chyba też. Chyba, że podejdziemy do tego w ten sposób, że jeśli przez 8 lat nie odpaliła się sama żadna poduszka to błędy "fabryczne " można wykluczyć.

kml

  • Gość
Błąd sterownika AIR BAG - Hyundai Coupe -może da się taniej?
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Październik 2008, 17:01:36 »
Cytat: "fuzel"
Chyba, że podejdziemy do tego w ten sposób, że jeśli przez 8 lat nie odpaliła się sama żadna poduszka to błędy "fabryczne " można wykluczyć.


Nigdy nie mów nigdy, prawda. Poza tym np w Toyocie jest jak byk napisane w instrukcji, że raz na bodajze 10 lat nalezy obowiązkowo wykonac generalny przegląd poduszek i całe instalacji.