Autor Wątek: [Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków  (Przeczytany 73708 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szteo

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Luty 2013, 11:22:48 »
A co powiecie na temat podświetlenia schowka przed pasażerem. U mnie wszystkie kabelki są podłączone żarówka dobra sprawdzałem, a i tak nie  świeci.

thyss

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Luty 2013, 14:12:47 »
Wracając na chwile do tematu podświetlenia przycisków klimy to faktycznie, zdjęcie panelu to nawet nie 10 min (może 3). Zamieszczam zdjęcie żarówki. Pewnie do dostania tylko w serwisie :/
Pisaliście że można ją podmienić na diode z rezystorkiem. Jak to zrobić? Jak przylutować rezystor? Czy diode przylutować bezpośrednio do płytki drukowanej?

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Luty 2013, 15:09:40 »
Możesz kupić takie gotowe żarówki za chorą kasę albo zrobić samemu.
przepis na 1szt.:
- dioda 3mm (kolor oczywiście wg uznania), najlepiej z trójkątną soczewką rozpraszającą
- rezystor 0.25W 580ohm (lub jakiś z podobną rezystancją)
- klej *
- lutownica, cyna
- chwila czasu

(*) Jeżeli nie masz diody z soczewką, a ma ona oświetlać większą przestrzeń (kilka kontrolek na klimie, zegary) to przez zamontowaniem możesz na czubek diody nałożyć kropelkę kleju (np. typu superglue) i przykleić kawałeczek półprzezroczystego plastiku, tak, żeby dioda nie świeciła bezpośrednio do przodu.
Możesz również zastosować 2 lub 3 diody wygięte tak, aby świeciły lekko na boki (jeżeli jest na to miejsce)

Starą żarówkę odwijasz. Do jednej nóżki diody lutujesz rezystor. Ważne, aby połączenie między diodą a rezystorem było jak najkrótsze - musi się zmieścić do oprawki. Wsuwasz zlutowane elementy w oprawkę. Uważaj, żeby się nie stykały żadne nóżki ze sobą (w razie potrzeby użyj koszulki termokurczliwej). Wciśnij jak najgłębiej, nawiń nóżki w odpowiednie miejsca oprawki, nadmiar nóżek odetnij.
Wsuń oprawkę w płytkę i zamocuj. Upewnij się (np. miernikiem), że nóżki się nie stykają w oprawce. Podłącz płytkę do kostki w samochodzie i włącz światła/urządzenie. Jeżeli dioda nie świeci, to musisz wyciągnąć oprawkę i odwrócić o pół obrotu, znów zamontować (chodzi o to, żeby prąd popłynął przez diodę w drugą stronę).

i tak jak napisałem na początku postu - idealne jest to gdy się podświetla jedną kontrolkę (tam mam wszystkie np. grzanie siedzeń albo światła przeciwmgielne). Gdy się chce podświetlić zegary lub większą przestrzeń trzeba pokombinować, aby światło się rozchodziło na boki. I tu pomoże soczewka (takie diody mam w klimie od zakupu) albo dioda szerokokątna (tzw. FLUX) i coś co rozproszy światło (tak mam na zegarach).

thyss

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Luty 2013, 20:39:27 »
Dzięki maciekw, na pewno spróbuje. Tylko znajdę w Toruniu sklep elektroniczny z diodami z soczewką rozpraszającą. Pierwszy sklep miał tylko 5cio milimetrowe tego typu diody. Jeszcze znam 2 takie sklepy - zobaczymy :)

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Luty 2013, 20:54:24 »
hmmm... wiem, że są takie diody "gotowe" w oprawce i z rezystorem. Możesz spróbować jeszcze jednej metody - pilnikiem jakimś małym i papierem ściernym możesz zmatowić diodę, spiłować na płasko, a potem pilnikiem odpowiednim naciąć krzyżyk - tak by przypominało to coś w stylu wkrętu.
W poniedziałek będę w pracy, to spróbuję coś takiego zrobić (o ile będę pamiętał ;))

thyss

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Luty 2013, 21:19:10 »
a nie orientujesz się może jaki to typ żarówek?  na alllegro szukam i znalazłem np. żarówki typu T5 B8.5 ale to raczej nie to. Może da się dostać jakiś zamiennik

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Luty 2013, 21:49:09 »
te są właśnie pod zegary. nie znam symbolu niestety.

JKowalski

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Luty 2013, 22:46:40 »
Z tymi rezystora to trochę wyważanie otwartych drzwi. W każdym przeciętnym sklepie z elektroniką dostaniecie LED'y na 12 V (cena taka jak standardowe 3V).
Wiec cały problem redukuje się do odpowiedniej polaryzacji.

thyss, zarówka którą pokazałeś wygląda jak żarówka do podświetlenia np przycisku ogrzwania szyby itd. czyli T3
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=%C5%BCar%C3%B3wka+t3

Pozdrawiam i czekam na

kulajarek

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Luty 2013, 22:55:27 »
Witam w dyskusji o żarówkach do podświetlenia,
ja jeszcze nie musiałem ich wymieniać ale po dyskusji i zdjęciach widzę, że są identyczne jak w Hondzie, trzeba tylko umiejętnie owinąć te druciki (wąsy) na podstawce żaróweczki.
Proponuję szukanie na allegro pod hasłem "żarówka 14v"

Pozdrawiam

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Luty 2013, 22:59:39 »
Cytat: "szteo"
A co powiecie na temat podświetlenia schowka przed pasażerem. U mnie wszystkie kabelki są podłączone żarówka dobra sprawdzałem, a i tak nie  świeci.

Shemat podłączenia oświetlenia schowka (na czerwono zaznaczone miejsca do sprawdzenia)

 

Kostka przy żarówce i włączniku.



Złącze M40 (pin 6).



Masa żarówki i włącznika.



Czy działa u Ciebie podświetlenie zapalniczki ?

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Luty 2013, 10:56:10 »
Cytat: "JKowalski"
Z tymi rezystora to trochę wyważanie otwartych drzwi. W każdym przeciętnym sklepie z elektroniką dostaniecie LED'y na 12 V (cena taka jak standardowe 3V).
Wiec cały problem redukuje się do odpowiedniej polaryzacji.

Hmm, tak, przyznaję, nie wspomniałem o żarówkach 12V. W sumie nie pomyślałem o nich, bo mam masę standardowych ledów. Co prawda cena nie jest taka sama (10-30gm za LED standardowe, >1.50 za 12V), a jeżeli mają być szerokokątne to cena jeszcze bardziej skoczy.
Te co podałeś w linku mają wąski kąt świecenia (ok. 30stopni) więc nadają się jak najbardziej do podświetlania kontrolek, ale nie większych obszarów - tak jak wspomniałem wcześniej.

felkner

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #41 dnia: 05 Luty 2013, 08:31:25 »

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Luty 2013, 16:29:30 »
Wydaje się że na tyle osłony od schowka.



http://www.carcarekiosk.com/vide

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #43 dnia: 08 Luty 2013, 17:33:02 »
jeżeli mówimy o santa fe, to żarówka jest "na suficie" schowka po prawej, nie na osłonie. Włącznik - krańcówka jest na prawym pionowym słupsku schowka (drzwi go dociskają)

JKowalski

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Luty 2013, 17:36:01 »
Dokładnie. Jak otworzysz schowek to światełko zamontowane jest u góry, po prawej stronie.
Trzeba wyjąć całą obudowę podważając ją również z prawej.