Autor Wątek: [Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków  (Przeczytany 73707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ferudin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 89
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Marzec 2012, 07:34:55 »
Musisz niestety zdejmować boczek od drzwi (tapicerkę) odkręcić parę śrubek i ostrożnie ale zdecydowanie zdjąć boczek-jest na wcisk. Potem powypinać kable od szyb i lusterek i masz boczek na wierzchu. Panel z przyciskami odkręca się od boczku.

kkorbik

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Marzec 2012, 21:45:41 »
Cytat: "ferudin"
Musisz niestety zdejmować boczek od drzwi (tapicerkę) odkręcić parę śrubek i ostrożnie ale zdecydowanie zdjąć boczek-jest na wcisk. Potem powypinać kable od szyb i lusterek i masz boczek na wierzchu. Panel z przyciskami odkręca się od boczku.

Dokładnie tak tylko jeszcze uważaj na kabel czerwonej safety lampki montowanej w dolnym rogu drzwi, nie jest aż tak długi więc przy mocniejszym szarpnięciu można się go pozbawić powodzenia http://hyundaiklub.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif

ozzyhw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Marzec 2012, 03:06:33 »
Wracając do głównego tematu - wymieniałem ostatnio podświetlanie przycisków na konsoli środkowej. Po zakupie świecił tylko przycisk awaryjnych.
Co do wymiany - nie demontowałem całej konsoli, tylko radio i od strony wnęki radia wypchnąłem przełączniki do przodu.
Kłopot był z żaróweczkami - są nietypowe.
Możliwe że komuś się to przyda więc podaję dokładną nazwę: R509TJBR
(kupiłem dokładnie: R509TJBR 60MA T3 Panel Bulb 14V 1.2W Brown Base)

kkorbik

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Marzec 2012, 16:30:35 »
Cytat: "ozzyhw"
Wracając do głównego tematu - wymieniałem ostatnio podświetlanie przycisków na konsoli środkowej. Po zakupie świecił tylko przycisk awaryjnych.
Co do wymiany - nie demontowałem całej konsoli, tylko radio i od strony wnęki radia wypchnąłem przełączniki do przodu.
Kłopot był z żaróweczkami - są nietypowe.
Możliwe że komuś się to przyda więc podaję dokładną nazwę: R509TJBR
(kupiłem dokładnie: R509TJBR 60MA T3 Panel Bulb 14V 1.2W Brown Base)

hej nie wiesz czy są w Halfords takie żarówki?I jeszcze odnośnie wyciągania przycisków.Po wyjęciu radia w środku jest metalowa ramka,czy użyłeś czegoś specjalnie do wypchania przycisków czy da się tam włożyć rękę?

ozzyhw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Marzec 2012, 20:55:37 »
W HAlfords raczej nie - ja kupiłem tutaj http://www.autobulbsdirect.co.uk/R509TJBR-60MA-T3-Panel-Bulb-14V-1.2W-Brown-Base.html przysłali błyskawicznie!

Przyciski wyjąłem tak jak opisałem - przez wnękę radia. Trochę się musiałem nagimnastykować, najtrudniej było mi wyjąć skrajne przyciski ale dałem radę.

Pierwotnie myślałem też o czymś takim: 3mm Clear 12V Grain of Wheat Bulbs mini bulbs (ebay) i podmienić żaróweczkę w oprawce ale nie wiem jak z trwałością.
Są jeszcze ledowe odpowiedniki (niestety nie wiem czy będą dobrze podświetlały - diody świecą głównie na wprost a żaróweczki na boki a właśnie bokiem jest żaróweczka umieszczona w przycisku) nawet nie bardzo drogie ale trzeba czekać bo z Hong Kongu: T3 T4 T5 Neo Wedge (Spark Blue/Xenon White) Dash Power SMD LED Bulbs (ebay)

[ Komentarz dodany przez: Brt: 2012-03-23, 21:44 ]
Przypominam o regulaminie forum!

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Marzec 2012, 17:27:56 »
ja użyłem ledowych zamienników tych żaróweczek do podświetlenia panela klimatronika - tam działają super

ROTHMANS

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Marzec 2012, 22:43:42 »
A ja właśnie dzisiaj byłem w serwisie Hyundaia i zakupiłem takową oryginalną żaróweczkę za uwaga 11 zł  :mrgreen:

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Październik 2012, 21:35:25 »
Parę dni temu wymieniałem podświetlenie zegarów, konsoli środkowej i grzania foteli. Jako, że nie lubię zwykłych żaróweczek, postanowiłem wrzucić tam diody. Tak jak ktoś wspominał - diody świecą głównie na wprost, ale to nie jest problem. Oczywiście do wszystkich diod trzeba podpiąć rezystorki - np. około 820 omów lub większe - do około 1k.oma. No i uważajcie na zwarcia (będzie trzeba wymienić bezpiecznik) oraz polaryzację - diody świecą po prawidłowym podłączenia + i masy.

Zegary podświetliłem ledami typu FLUX o kącie świecenia 120st. pasują idealnie do gniazd żarówek (w5w t10). zmieści się w niej również rezystor (ja miałem pod ręką 0.5W, z 0.25W będzie łatwiej). FLUXy miałem z soczewkami - przykleiłem małutkie (3x3mm) białe kawałki papieru wycięte z etykiet cenowych - wtedy dioda słabiej świeci do przodu, a więc bardziej równomiernie ogólnie. Dorzuciłem dwie dodatkowe diody i poprowadziłem przewody przez jedne z licznych otworów w konsoli z zegarami. Po podłączeniu trzeba je odpowiednio poprzekręcać, aby się zegary równomiernie oświetliły.

Konsola środkowa - podobnie. Z tym, że oprawki są malutkie, więc użyłem diod 3mm zielonych (kontrolka włączenia), niebieskich (podświetlenie przycisków) oraz czerwonej 5mm (włącznik awaryjnych). Tu również zastosowałem rezystorki przylutowane bezpośrednio do diody, zmieściły się w oprawce żarówki, chociaż trochę wystają. No i tu więcej roboty - po wkręceniu oprawki z diodą, trzeba diodę odpowiednio wygiąć, aby świeciła w dobrą stronę - grafiki przycisku, albo kontrolki włączenia. Tak na prawdę jest sporo miejsca, trzeba tylko odpowiednio diody powyginać. Tu rada - trzeba wykonać najpierw jeden włącznik (np. przeciwmgielnych) i potem pozostałe dwa - + i masa są tak samo poprowadzone.

Przyciskami sterowania klimatyzacją się nie zajmowałem, bo podświetlenie jest kompletne.

Podświetlenie grzania foteli i sterowania świateł przednich - dokładnie taka sama zasada jak na konsoli środkowej. Ten moduł można wyjąć bez problemu bez rozkręcania - wystarczy podważyć czym płaskim i miękkim (aby nie pokaleczyć plastiku) i odłączyć - krótkie dość - przewody.

Lubię diodowe oświetlenie - bo za dwa trzy lata się nie przepali, jeżeli luty są dobrze zrobione - będą trzymać.

Całość zajęła mi (z lutowaniem i ustawianiem diodek) około 2.5h - przy pierwszym rozbieraniu deski.

Z ciekawostek dodam - w zegarach miałem już oświetlenie diodowe takie jak  http://moman.pl/foto_towar/maxi/757.jpg (to na wzór) - i luty dioda-rezystor były popękane (przez co czasami oświetlenie się pojawiało i znikało).

W planie mam poprawę podświetlenia sterowania szyb (wszystkie 7 przełączników się świeci, ale jakoś słabo) oraz sprawdzenie czy do sterowania zamka centralnego i lusterek da się wcisnąć gdzieś diodki.

JKowalski

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Październik 2012, 18:34:36 »
Witam

Czy regulacja jasnosci podswietlenia deski rozdzielczej sama tez jest podswietlana? jesli tak to jak rozbiera sie ten element i jaka jest tam zarowka?

Pozdrawiam

felkner

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Październik 2012, 18:45:09 »

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Październik 2012, 19:45:06 »
u mnie regulacja jasności deski nie jest podświetlana, na płytce nawet nie ma miejsca na żarówkę, a sam plastik jest nieprzezroczysty. Niestety.
A wyciąga się go na zatrzaski. Przynajmniej u mnie.

krzysztof lasocki

  • Gość
Re: Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Listopad 2012, 22:46:44 »
Cytat: "ROTHMANS"
Pytanie jak się wymienia podświetlenie w przyciskach typu światła awaryjne, przeciwmgielne oraz czy macie to podświetlone chodzi mi o przyciski lock, unlock etc


Obrazek
Witam Forumowiczów jestem tu pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość, a wracając do tematu:
1)wyciągasz popielniczkę,odkręcasz 2 wkręty
2)podważasz dolną konsolę z prawej i z lewej strony,delikatnie ciągniesz aby puściły zaczepy(podważałem zaokrąglonym cienkim nożem)
3)odpinasz wtyczki z panelu sterowania klimą,zapalniczka+popielniczka+dodatkowe gniazdko
(odkładasz na bok,masz wtedy dostęp do żarówek zapalniczka+popielniczka)
4)wyjmujesz radio
5)odkręcasz 2 wkręty z górnego panelu środkowej konsoli,są one z dołu,od strony dolnego panela
6)podważasz konsolę zprawej i lewej strony,delikatnie ciągnąc żeby puściły zaczepy.Podważ też ją od góry, tam też są zaczepy
7)wypinasz wtyczki z klawiszy,wyciągasz klawisze z konsoli
8)żaróweczki są 2 w każdym z klawiszy,z boku pod takimi okrągłymi oprawkami,wykręcasz pólobrotu(1 biała,1 zielona)
9)żaróweczki mają długie wąsy do nawinięcia na oprawkę
10)nie pamiętam symboli żrówek bo zabrałem je do sklepu i pokazałem co chcę(2,80zł/szt katowice ul. Ordona)
11)składasz to wszystko z powrotem i cieszysz się że świeci
   Powodzenia(opis dotyczy Santa fe 2005r.)

[ Dodano: 2012-11-13, 22:49 ]
krzyś

thyss

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Styczeń 2013, 19:35:23 »
Hej,
U mnie nie świecą przyciski sterowania klimy po prawe stronie. Zanim rozbiore panel przedni chciałbym zaopatrzyć się w potrzebną żarówkę. Wiecie może jaka tam jest? Santa Fe 2004

maciekw

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Styczeń 2013, 22:28:20 »
nie pamiętam w sumie dokładnie żarówek - chyba były mniejsze niż za zegarami. Powiem Ci szczerze - 10 minut pracy i otworzysz konsolę środkową, wyciągniesz żarówkę i założysz konsolę ponownie.
JA swego czasu w stare oprawki wrzuciłem diody czerwone (fi 3mm) z rezystorem (~560-580omów) i będzie świecić do złomowania.

thyss

  • Gość
[Santa Fe SM] Podświetlenie przycisków
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Luty 2013, 09:23:29 »
jeśli to 10 minut to faktycznie nie ma co zawrać głowy :)