Autor Wątek: [Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?  (Przeczytany 12539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Maj 2018, 02:45:40 »
Współczuję serdecznie. Sprawdziłem ebay w UK, nic nie ma. Jakiś wariat w Niemcowni wystawił silnik 2.4 za 3000 funtów.

Jesli chcesz, mogę poszperać po złomowiskach (nie fizycznie, wklepuje się dane na stronie i czeka na odpowiedź od kilkuset szrotów).

Myslę, że mialeś coś poważnie namotane z tym silnikiem przez poprzedniego własciciela/sprzedawcę. Tłoki tak same z siebie nie wyskakują blokiem...

Offline VelWik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Maj 2018, 16:40:24 »
Dzięki za odpowiedź Hants. Było by super gdybyś sprawdził w miarę możliwości dostępne opcje. Jutro zabieram auto do warsztatu i mi powiedzą raczej co się da z tym zrobić i co się stało. Na alledrogo widziałem silnik za 2500zł i za 5000zł, gdzieś się jakiś blok przewinął chyba za 1600zł. Będę pociągał do odpowiedzialności sprzedawcę, bo żeby silnik spalił cały olej w 3,5tys km po wymianie to jakiś przekręt. Nie wiem w tej chili jak ugryźć temat żeby typ oddał mi pieniądze za auto albo za naprawę. W ostateczności sąd.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Maj 2018, 23:28:09 »
Wysłałem zapytanie. Jutro od rana powinny zacząć spływać oferty. Chociaż raczej ciężko będzie przebic te allegrowe 2500zł.   Dam Ci znać.





edit 07/05

No, trochę ujnia z patatajnią: narazie dostałem jedną ofertę £1344.

Fantazja ponosi sprzedawców.

Offline VelWik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Maj 2018, 21:36:58 »
Dzięki Hants. No ceny zaporowe strasznie. Można też pytać o sam blok (1600 na alledrogo), to można wtedy podziałać. Czekam na info ;)

Offline Guner

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Maj 2018, 20:21:02 »
Rozumiem że powodem uszkodzenia silnika był brak oleju?
Napisz jak możesz jaki w sumie olej zalałeś bo się zastanawiałeś nad tym i chyba nawet był Twój temat?

Offline VelWik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Maj 2018, 10:23:47 »
Tak Guner. Powodem samego uszkodzenia był brak oleju. Olej jak wcześniej napisałem był zmieniany na Eneos 5w30. Mechanik mówi, że jak jeżdżone było na 10w40 to spowodowało nadmierne zużycie panewek, spalanie oleju i mamy efekt. Będę uderzał do rzeczoznawcy i adwokata, nie będę płacił za to, że ktoś lał zły olej przez lata i zapiera się, że z takim olejem kupił i taki lał. Jeszcze podkreślał, że trzeba lać tylko Orlen Platinum 10w40 bo to najlepiej, och i ach.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Maj 2018, 11:47:57 »
ale nie możesz mieć pretensji o to co ktoś lał. nie ma takiego przepisu, co by zmuszał kogoś do eksploatacji zgodnie z instrukcją. kupiłeś auto używane! jedyne co to musisz udowodnić, ze była wada ukryta, którą zataił sprzedający. olej 10w i przejście na 5w nie jest tu przyczyną awarii. silnik mógł być przytarty wcześniej. zninięcie oleju świadczy o praktycznie braku pierścieni lub ich poważnym uszkodzeniu/zużyciu.

Offline Guner

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Maj 2018, 15:49:07 »
Współczuję Ci tej awarii bo dość kosztowna ale bywają w życiu gorsze rzeczy.
Jednak trochę Twojej winy było.
Po wymianie oleju na inna klasę lepkości w nastoletnim samochodzie bym co kilkaset km. poziom oleju sprawdzał i nie doprowadził do jego braku.
Daruj sobie lepiej adwokatów i rzeczoznawców a ta kasę zainwestuj lepiej w naprawę samochodu. Musiałbyś udowodnić że awaria była spowodowana wadą ukrytą celowo zatajoną przez sprzedawcę . Druga sprawa czy kupiłeś samochód od firmy czy od osoby prywatnej? W przypadku tej drugiej naprawdę będzie mega trudno coś udowodnić.

Offline VelWik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Maj 2018, 22:53:00 »
Auto kupiłem od osoby prywatnej. Już po rozmowach z adwokatami i rzeczoznawcą doszedłem do wniosku, że nie udowodnię sprzedawcy w sumie nic, bo już za dużo km przejechane. Winy mojej sporo niestety muszę się zgodzić ale moim zdaniem silnik nie powinien takiej ilości oleju przepalić. Mechanik mówił, że jazda przez lata na 10w40 spowodowała nadmierne zużycie panewek itd. Ehh zostaje mi szukanie dalej silnika i ewentualny telefon do sprzedawcy bo bardzo chciał abym kiedyś zadzwonił i powiedział jakie to dobre auto mi sprzedał. I masz rację bywają gorsze rzeczy w życiu.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Maj 2018, 22:58:19 »
Bolesna to lekcja i kosztowna.  Niestety, moje poszukiwania skończyły się na tylko jednym dostępnym silniku w chorej cenie. Szukać dalej?

Offline VelWik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Maj 2018, 16:49:56 »
Hants jeżeli to nie problem to szukaj dalej. Gość z alledrogo odpisał mi, że na tą chwile nie ma silnika i żeby pisać po 21 maja.

[ Dodano: 2018-05-13, 17:06 ]
Zastanawiam się czy można wrzucić inny silnik? Tylko 2.4 G4KC czy bez jakiś większych kosztów można wrzucić np 2.7?

[ Dodano: 2018-05-13, 19:38 ]
Dobra poszukałem i poczytałem, nieopłacalne.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Maj 2018, 21:06:19 »
Problem polega na tym, że wszytkie tanie/sprawne,albo lekkie rozbitki wywieźl na lawetach  Rumuni, Litwini i Polacy :-) 10 lat temu można było za 300 -500 funtów (pół wypłaty?) kupić naprawde fajne, 10 letnie autko.  Obecnie, pustki.

W czym jeszcze stosowano G4KC?

Offline VelWik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Maj 2018, 11:55:10 »
Kia magentis z tego co wiem i chyba hyundai tucson ale nie jestem pewien.

[ Dodano: 2018-05-14, 11:56 ]
Jest do kupienia blok za 1600 i wał za 300. Z tego co mechanik mówi z jego strony 3400 za robociznę, olej, filtry, powietrza, oleju, paliwa, kabinowy, uszczelki, panewki etc. Mówi, że może poniżej 5tys się zmieszczę :(

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Maj 2018, 13:11:18 »
tu siedziały:
kia sorento, kia magentis, kia carens, Tucson, santafe, sonata, kia rondo, kia optima

oczywiście trzeba patrzeć na roczniki

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Jak zadbać o silnik 2.4?
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Maj 2018, 23:31:29 »
Tak z ciekawosci, sam nie chcesz się nieco popaćkać i pokręcić kluczami? Przeszczep jest zawsze prostszy, wyjęcie G4CP przy odrobinie sprawności to jakieś 2 godzinki spokojnej roboty, tyleż samo osadzenie.  G4KC ma o wiele więcej miejsca w komorze, więc nie sądzę by zajęło więcej czasu...

No ale trzeba trochę narzędzi z wyciągarką silników włącznie...



PS, a po co wymieniać filtr kabinowy?? Coś mi się ten majster nie podoba...

[ Dodano: 2018-05-14, 23:37 ]
A co Ty na to, żebyś sobie kupił np to:

https://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201805116418325?make=HYUNDAI&radius=1501&advertising-location=at_cars&sort=sponsored&model=SONATA&postcode=so404lb&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&page=1

Silnik identyczny, resztę części będziesz sprzedawał na allego albo ebayu....