Autor Wątek: [Santa Fe CM] ESP OFF i ABS - obie kontrolki świecą się podc  (Przeczytany 4172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BBallFreaker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
Witam.

Oddałem auto dziś do serwisu w związku z tym tematem, ale na wstępie dostałem informację, że nie wiadomo, czy komputer sczyta historię błędów.

O co chodzi? Dwa tygodnie temu, będąc w trasie, zaświeciły mi się kontrolki ESP OFF i ABS - jednocześnie. Stało się to, gdy miałem prędkość znacznie wyższą niż 100km/h. Kontrolki nie zgasły, do momentu wyłączenia silnika. Po jego odpaleniu świeciły się przez około 5min, po czym zgasły. Przetestowałem wówczas działanie ABS - działał. Pojechałem dalej, po kwadransie znów się zaświeciły (znów prędkość znaczna, akurat jechałem obwodnicą kielecką). Znacznie później, gdy obie kontrolki cały czas się świeciły, przetestowałem działanie ABSu na śliskim. BRAK! Czyli kontrolki prawdę mi powiedziały...

Po powrocie z urlopu, umówiłem się do ASO. Jako, że czekać musiałem 10 dni, to przez te 10 dni jeździłem standardowo po mieście. Kontrolki ani razu się nie zaświeciły... Jakieś domysły? Bo jeśli teraz się nie świecą, to w ASO faktycznie mogą niczego nie zobaczyć. Co z tym fantem można zrobić? W weekend znowu jadę w trasę...

orzeł

  • Gość
Jednym z najczęstszych przyczyn w/w problemu jest zbyt duży luz łożyska piasty jednego z kół.Objawia się to przy dużych prędkościach jak i przy jeździe po łuku (np.ślimak wiadukt)

Pozdrawiam orzeł

Offline Taxidriver

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
coś podobnego teraz kolega miał w fordzie fiesta, ale dodatkowo wariowały obroty i prędkościomierz. Niestety diagnostyka była na odległość polska Szwecja.  I nie potwierdziła się serwis u niego stwierdził czujnik wałka rozrządu po wymianie przeszło .

Offline BBallFreaker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
U mnie serwis mógł odczytać historię. Błąd był spowodowany m.in. zabrudzeniem i poluzowaniem czujnika ABS na prawym, przednim kole (i coś jeszcze, ale kartę naprawy zostawiłem w aucie). Podobno... Auto odebrałem po pięciu godzinach. Wczoraj wieczorem wracając z pracy, postanowiłem przetestować na obwodnicy. Przy prędkości 130km/h zredukowałem z piątki do czwórki i zacząłem hamować silnikiem. Efekt taki - obie diody zaświeciły się ponownie... Auto rano ponownie trafiło do ASO, ku zdziwieniu osób tam pracujących - ehh...

Offline Taxidriver

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
Świetny przykład olewania "petenta" skasować za usługę i nie przetestować generalnie poszukaj dobrego elektryka.Dzisiaj przy kawie rozmawiałem z elektrykiem mówi, że takie objawy mogą byś spowodowane kilkoma rzeczami między innymi przetarte kable od abs-u, uwalone czujniki, przewody od nich, ale nic nie mówi jak nie zdiagnozuje. Generalnie ja ( i znajomy elektryk)  bym stawiał na czujniki może być tak że czujnik zaczyna padać i jeszcze łapie się w tolerancji i nie wywala błędu.

Offline BBallFreaker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
Zobaczymy. Auto od rana w ASO, dziś nie dzwonili, czyli (mam nadzieję) diagnoza i ewentualna naprawa trwa. Wczoraj jak odstawiłem rano, to o 13:30 auto mogłem już odebrać. Czekam... Jutro, jeśli nie dostanę informacji, po 15 pojadę i zapytam co i jak.

Offline Taxidriver

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
A tak z ciekawości jakie koszty były na razie...

Offline BBallFreaker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
Podpięcie pod kompa, diagnoza, rozkręcenie i czyszczenie czujnika ABS, auto zastępcze = 197zł.

Aktualnie auto wciąż jest w ASO, został zakupiony nowy czujnik i wymieniony. Wiem, że nowy czujnik miał kosztować ok. 200zł. Coś tam jeszcze sprawdzają i być może jutro dostanę telefon...

Offline mirekp

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
Gdyby nie mogli sobie poradzić to powiedz żeby sprawdzili czujnik stopu . Miałem takie objawy jak u Ciebie, wymiana czujnika i po problemie. Podobno była nawet akcja serwisowa z tymi czujnikami.

Offline Taxidriver

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
A fakt była bo koleś w serwisie mówił jak swojego sprawdzałem co gdzie i kiedy mówił że coś mieniali... i jeszcze radio mi podmienili na inne nowe bo też coś było nie ok.

Offline BBallFreaker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
Wymienili czujnik ABSu. Dziś dopiero miałem możliwość przetestować, bo wyjechałem w trasę. I... dupa! Miałem na tyle czasu na trasie, by posprawdzać, kiedy to się właściwie włącza. (Kontrolki gasną, gdy wyłączę silnik). Okazało się, że gdy osiągnę 130km/h i TYLKO na piątym biegu. Na czwartym było ok. Co więcej - gdy miałem ok. 140km/h na czwórce i wrzuciłem piąty bieg, kontrolki ESP OFF i ABSu się nie wyświetliły. Dopiero jak zwolniłem, cały czas jadąc na piątym biegu, do ok. 125km/h i ponownie przekroczyłem granicę 130km/h, kontrolki się zaświeciły... Już nie mam siły. Oczywiście od razu zadzwoniłem do ASO i jutro o 9 mam oddać auto - ponownie...

[ Dodano: 2017-03-29, 21:22 ]
Gdyby ktoś był ciekawy... Dziś odebrałem auto (po 13. dniach). Powodem problemu okazał się pierścień ABS, który miał ułamane zęby.