Autor Wątek: [Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?  (Przeczytany 4088 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« dnia: 17 Październik 2016, 14:06:22 »
W ostatnich dniach zauważyłem stukanie(?) w okolicach silnika (na ile mój słuch pozwala ustalić miejsce), a szczególnie słychać było po rozruchu, gdy stał ze 2-3 dni. Po rozgrzaniu silnika stukot się zmniejszał, ale nadal był słyszalny. Jedyne co mi przyszło do głowy, to przypomniałem sobie, że dawno nie sprawdzałem poziomu oleju w silniku! No i okazało się, że jest mało, ledwo na czubku bagnetu. Nie wiem, ile tak jeździłem, od wiosny nie sprawdzałem (w grudniu 2015 był full, w kwietniu w połowie wskaźnika). Dolałem około 1/2 litra oleju, teraz na bagnecie jest w połowie wskaźnika, przy rozruchu stukot jest, choć dużo mniejszy, po rozgrzaniu znika.
Czy brak oleju może być przyczyną i czy coś zepsułem w silniku jeżdżąc (parę tygodni?) ze z byt niskim poziomem oleju? Można/warto coś jeszcze zrobić oprócz dolania oleju?

Offline caro1955

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Październik 2016, 18:54:00 »
Witam . Silnik G4EDG posiada regulację mechaniczną na zaworach należy sprawdzić,
posiada także łańcuszek łączący dwa wałki rozrządu w głowicy poleca do weryfikacji.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Październik 2016, 20:23:38 »
Cytat: "caro1955"
Silnik G4EDG posiada regulację mechaniczną na zaworach należy sprawdzić


Przy hydraulicznej regulacji luzów zaworowych jaką posiada silnik G4ED jedyna możliwość sprawdzenia to obsłuchanie za pomocą stetoskopu czy któryś z popychaczy nie stuka i wtedy wymiana.

https://www.drive2.ru/l/8016125/

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Październik 2016, 12:56:17 »
Dzięki, obsłuchanie i ew. wymianę zostawię fachowcowi :)

A przy okazji - ile oleju wam zżera ten silnik? Mi wyszło, że przez 6 miesięcy i około 10.000km zżarło około 1/2 litra...

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Październik 2016, 21:33:17 »
Super wynik, jaki masz przebieg?

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Październik 2016, 09:12:10 »
Przebieg około 110.000km, ale te 1/2 litra to tak na oko, mogło być trochę więcej, ale góra 3/4.

Wikinger

  • Gość
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Październik 2016, 10:17:08 »
Mój wypija koło setki na 1000 km, więc u Ciebie byłoby super. Jak jest za mało oleju to na bank klepią popychacze. Kwestia ile na tym oleju jeździsz już. Jeśli silnik tylko w benzynie to tak co 15 tyś dobrze byłoby wymienić, jeśli w gazie to częściej. Może lepiej wymienić niż dolewać? Zalej syntetykiem 5W30 lub 5W40 jakimś dobrym np. marek shell helix, motul, valwoline czy liqui moly pod max pośmigaj troche i zobacz czy ucichnie. Jeśli nie to przed poważnym krokiem jak wymiana szklanek spróbuj jeszcze dolania do oleju ceramizera albo militec - 1. Na bank nie zaszkodzi a często pomaga. U mnie ceramizer wlany jakieś 12 tysi km temu znacznie wyciszył pracę.

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Październik 2016, 12:42:25 »
Olej w samochodzie zawsze wymieniałem późną jesienią, razem ze zmiana opon. W Matrixie nowy olej pod koniec listopada (po zakupie auta), do górnego wskaźnika, potem z 5tyś. km do wiosny, w kwietniu sprawdziłem - olej w połowie zakresu, potem z 10tyś. i usłyszałem te klapanie. Ze 2 tygodnie minęły zanim się połapałem i wtedy dolałem (miałem zapasik Castrol, syntetyk 5W30). Dzisiaj w zasadzie jest OK, tylko standardowe odgłosy. Może się nic nie stało... W listopadzie olej wymienię  8-)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Październik 2016, 17:37:40 »
Cytat: "TomPL"
wtedy dolałem (miałem zapasik Castrol, syntetyk 5W30).


No i wyszło szydło z worka  ;-)  Ten olej to olej wytwarzany w technologi syntetycznej czyli HC żaden syntetyk(ulepszony minerał). Przy następnej wymianie zrób płukankę i wlej Mobil 1 ESP 5W30 (też HC). Oleje typu HC szybko tracą parametry więc skróć interwał wymiany do 10 tyś km (a może nawet jeszcze mniej).

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Matrix] Za mało oleju a stukanie w silniku?
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Październik 2016, 09:02:27 »
Czy ja wiem... to był konkretnie Castrol Edge FST 5W30