Autor Wątek: [Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym  (Przeczytany 4112 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« dnia: 06 Czerwiec 2016, 07:59:11 »
Hej
Tak jak wspomniałem na zimnym silniku ale też nie zawsze pojawia się dziwny problem. Auto po puszczeniu hamulca (skrzynia automat) toczy się ale jakby nie chciało wystartować po czym słychać 1-3 stuków z okolic silnika (nie mam pojęcia gdzie ponieważ nie mogę namierzyć tak jak wspomniałem występuje rzadko choć ostatnio jakby częściej) jedzie normalnie i już nie ma problemu.

Nie bardzo wiem co z tym zrobić. W warsztacie rozkładają ręce bo nie występuje to zawsze.

Co może być przyczyną? Myślałem o zmianie oleju w skrzyni tak prewencyjnie bo w sumie to nie wiem kiedy był zmieniany.

Jaki tam najlepiej dać? Ile go wchodzi? i co trzeba od razu przy tym zrobić?

Plis help zbliża mi się długi wyjazd autem i zaczynam się martwić

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwiec 2016, 20:42:55 »
Wydaje mi się że to skrzynia. Nie powinno stukać....Zmień olej. A nóż się uda i przestanie.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Czerwiec 2016, 22:27:06 »
Ok dzięki właśnie też tak myślałem tylko dziwi mnie że to występuje rzadko. I tylko jakikolwiek objaw daje na zimnym. Przeszukiwałem tematy na forum. i szczerze nie wiem jaki olej do mojej skrzyni najlepiej wymienić.

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Czerwiec 2016, 08:11:25 »
Jaki olej to masz w instrukcji.Jak jej nie masz to szukaj w internecie w pdf i sobie ściągnij. Jak stuka na zimnym to trochę lepiej. Skrzynia tak naprawdę pracuje prawidłowo dopiero po rozgrzaniu oleju. Gdyby stukało po rozgrzaniu to byłoby gorzej a tak masz szansę uratować sytuację zanim będą poważniejsze problemy.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Czerwiec 2016, 09:34:52 »
automat ma pracować na zimnym, na gorącym prawidłowo i nie ma tu znaczenia temperatura oleju. i wcale nie jest lepiej jak coś słyszysz na zimno  :-P . opisz dokładnie co znaczy, że nie chce pracować. jedyne stuki ze skrzyni mogą pochodzić z układu różnicowego lub sprzęgła hydrokinetycznego, reszta nie ma co tam stukać. być może są to odgłosy z przegubów, zawieszenia itd. olej możesz sprawdzić jak masz bagnet w skrzyni, nie powinien śmierdzieć spalenizną, być klarowny bez opiłków lub jakiś innych wtrąceń. oryginalny olej (SP-III, bo taki raczej jest tu zastosowany) ma właściwości takie, że brązowieje po 10tys przebiegu i jest objaw jak najbardziej normalny i nie świadczy to,że wymaga wymiany. ale dla spokojności możesz wymienić jak nie wiesz co i kiedy tam wlano

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwiec 2016, 00:36:50 »
Próbowałem nawet kilka razy to nagrać. Ale złośliwe cholerstwo wtedy milczy.
Ciężko mi powiedzieć co nie działa. Mi zdarzyło się 2 razy żonie ze 4. Odpalam silnik wrzucam D puszczam hamulec samochód rusza. Wciskasz gaz nawet ostrożnie i próbuje przyśpieszyć ale czuć że nie jest jak przy normalnym ruszaniu po czym słychać 2-3 stuki  i auto jedzie normalnie.

Można jakoś sprawdzić błędy skrzyni? Może to by w czymś pomogło. Ma ktoś taki interface w okolicy poznania?
Do ASO mam jechać?

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwiec 2016, 08:50:06 »
błędy możesz sprawdzić nie koniecznie w ASO, wystarczy dobry tester np. w Bosch Service itp., ale jakby złapał błąd to miałbyś sygnalizację kontrolką na desce (np. mrugające D, itp. w zależności jakie jest rozwiązanie), choć nie zawsze to działa  :-P . dla mnie to co opisujesz nie jest to związane z pracą skrzyni. być może jest jakiś problem z układem napędowym (luz na przegubach wewnętrznych półosi, luz w układzie różnicowym skrzyni)

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwiec 2016, 12:05:27 »
No właśnie problem w tym, że 17 wyjeżdżam na objazdówkę przed autem jest około 4500 km do zrobienia i troszkę się stresuję czy nie pierdzielnie coś po drodze. A nie bardzo wiem gdzie się z tym udać. Mechanicy u których byłem rozkładają ręce bo nie widzą nic niepokojącego.
Olej na bagnecie jest ok nie widać opiłków czy zanieczyszczeń. Nawet kolor jeszcze jakby czerwony. Więc wygląda na to, że był zmieniany nie więcej niż 10k temu.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2016, 12:58:20 »
najlepiej żeby ktoś kumaty stanął obok auta i posłuchał jak ruszasz skąd dźwięk dochodzi. albo wjedź na kanał i obejrzyj (z pomocą brechy) poduszki wahaczy, sworznie, gumy stabilizatora, ręką poobracaj za półosie i kielichy przegubów wewnętrznych. ew. odpal z kołami do góry, zapnij bieg i ktoś niech pod spodem posłucha. co więcej można radzić? jak auto zachowuje się normalnie, to na razie bym nie panikował.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuki puki przy pierwszym ruszeniu na zimnym
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Czerwiec 2016, 07:30:07 »
Ogólnie znowu od tygodnia nie wystąpiło.
No to może kogoś kumatego polecicie z okolic Poznania?