Autor Wątek: [Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące  (Przeczytany 5344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Krzysztof

  • Gość
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« dnia: 23 Maj 2016, 17:52:14 »
Witam. Posiadam Santka siedmioosobowego, podobno są w nich zastosowane amortyzatory samopoziomujące. W sklepach niedostępne. Czy ktoś już miał taki problem? Może są jakieś zamienniki?


Krzysztof

  • Gość
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwiec 2016, 08:42:21 »
Dziękuję za pomoc. Ceny we wszystkich krajach są mniej więcej takie same od 1800 zł wzwyż. Szukam raczej zamienników lub kogoś kto już te amortyzatory przerobił na zwykłe.

[ Dodano: 2016-06-15, 14:23 ]
Witam dzięki pomocy jednego z forumowiczów jestem po wymianie tylnych amortyzatorów z samopoziomujących na zwykłe. Tylko przy wymianie amortyzatorów trzeba też wymienić sprężyny gdyż te oryginalne są za miękkie. Koszt wymiany amortyzatorów i sprężyn to 680 zł (samopoziomujący amortyzator to koszt ok 2000 zł za sztukę). Jeszcze raz wielkie dzięki Dla Pawła, że się do mnie odezwał.

pgaz

  • Gość
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lipiec 2016, 17:00:46 »
Jak odczucie po zmianie amortyzatorów i sprężyn ? Nie jest twardszy z tyłu ? Nie podniosło tyłu bardziej niż było ? Jak załadujesz bagaże mniej siada ?

W FOX Rzeszów proponują takie same rozwiązanie.

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
[Santa Fe CM] Santek niski z tyłu - sprężyny zawieszenia tyl
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2017, 21:36:21 »
Tutaj: epc.japancars.ru sprężyny do mojego samochodu mają numer części 55330-2B521 lub S5533-02B521. Szukam zamienników i jakoś nie mogę znaleźć. W iParts.pl polecają sprężyny LESJÖFORS, które jednak mają zupełnie inny numer OEM: HYUNDAI   553302B201 lub HYUNDAI 553302B211.
Przy okazji - czy ja mam system poziomujący, czy nie, bo nie mogę się doczytać? I jak ten system działa, mozliwe, że właśnie przez ten system mam tył dużo niżej niż przód ?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2017, 21:51:22 »
Na górnej belce forum jest profil tam możesz poprawić datę produkcji (nie pierwszej rejestracji, nie rok modelowy) auta na 13-12-2005 zamiast 2006 jak podałeś przy rejestracji na forum https://hyundai.afora.ru/eur/vin/kmhsh81dp6u007510/

SELF LEVELIZER

Trzeba używać funkcji szukaj http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=8651&highlight=spr%EA%BFyny

Duży plus za podanie vin.

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2017, 22:53:55 »
Dzięki Szefie !
Szukajka tutaj jest taaaka sobie, ale staram się używać.  :-)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2017, 22:56:31 »
II

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2017, 23:02:01 »
Cytat: "Krzysztof"

Witam dzięki pomocy jednego z forumowiczów jestem po wymianie tylnych amortyzatorów z samopoziomujących na zwykłe. Tylko przy wymianie amortyzatorów trzeba też wymienić sprężyny gdyż te oryginalne są za miękkie. Koszt wymiany amortyzatorów i sprężyn to 680 zł

Możesz napisać jakie konkretnie amorki i sprężyny założyłeś ? Też mnie czeka taka operacja.

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwiecień 2017, 09:31:13 »
O.K. Już wiem, że mój samochód fabrycznie miał amortyzatory samopoziomujące. W zapiskach poprzedniego właściciela widnieje wymiana amortyzatorów na KYB. Zakładam, że chodzi o tył. I teraz - jakie sprężyny (lub inne elementy zawieszenia) powinienem zakupić, żeby wrócić do poprzedniej wysokości tyłu samochodu? Czy wymiana samych sprężyn wystarczy? Niedawno byłem na przeglądzie rocznym, sprawdzano amorki i wszystko było o.k.
Niestety w ASO Hyundai powiedziano mi, że optyczne obniżenie wynika z zamontowanej ciężkiej butli LPG. Ja w to nie bardzo wierzę, zmiana wysokości jest zbyt duża. Jakie mam możliwości?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Kwiecień 2017, 12:09:22 »
Jeśli masz KYB to chyba już komplet zmieniony na bez poziomowania?

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwiecień 2017, 12:43:38 »
Właśnie nie wiem, czy komplet. Z rysunków technicznych wynika, że to amortyzatory są samopoziomujące, sprężyny są elementem osobnym, które można zmienić razem z amortyzatorami, lub nie.  Z tego co zrozumiałem, jeśli zmieni się amorki na zwykłe, sprężyny stają się zbyt miękkie i trzeba je zmienić na inne. Pisano o tym tutaj na forum, znalazłem też taki wpis na innym forum:

Cytuj
If you fit standard shocks on a 7 seater instead of self leveling ones the back end will drop and look low, you need to upgrade the springs as well to heavy duty ones to restore the rear ride height, I replaced mine a year ago so im speaking from experience..

oraz

Cytuj
You will need heavy duty springs not standard or the back end will sit low,I found it was quite noticeable when looking at the front to rear ride heights, with none self leveling struts and standard springs the tyres will look as if they are nearly touching the wheel arch, compared to the gap between tyre and wheel arch at the front... you need the heavy duty springs to lift the rear end up to the normal height.


Tak więc, jak rozumiem, muszę szukać sprężyn "heavy duty" do mojego samochodu, ewentualnie kombinować z jakimiś podkładkami gumowymi wkładanymi w sprężyny, ale tego chyba nie chciałbym robić.

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Kwiecień 2017, 18:17:47 »
O.K., u mnie samochód jest już "w poziomie"  :-D
Wymieniłem sprężyny tylne na LESJOFORS, standardowe, tzn. nie jakieś wzmacniane i oczywiście przeznaczone do współpracy z amortyzatorami bez poziomowania.
Sprężyny kosztowały mnie 240zł za sztukę + robocizna.
Efekt? Z grubsza podniosło tył o 5cm. Wreszcie nie będę walił głową w klapę bagażnika, gdy jest otwarta  :lol:

Offline tomspeed

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
[Santa Fe CM] zawieszenie tył dobija
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Październik 2017, 22:44:11 »
Witam,
mam problem z tylnym zawieszeniem, od poczatku jak mam auto, to dobija mi odbojami tylne zawieszenie,
przy zjezdzie z progu zwalniajacego, przy szybszej jezdzie po wybojach.

wymienione sprezyny, wymienione amortyzatory.

ogolnie tyl jakby troche za miekki byl i jakby nizej siedzial.

z checia bym wstawil wyzsze i twardsze sprezyny na tyl, tylko od czego szukac??

Offline tomspeed

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
[Santa Fe CM] Amortyzatory samopoziomujące
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Październik 2017, 20:42:16 »
kto wrzucil moj temat do tematu o calkiem innym problemie??