Autor Wątek: [Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa  (Przeczytany 6823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« dnia: 02 Maj 2016, 20:11:58 »
Hej mam pytanko czy wiecie może jak sprawdzić klimę? Póki co sprawdziłem wszystkie bezpieczniki przekaźniki i wygladają ok.

Wąskim kluczem sprawdziłem zaworki H i L coś tam z nich leci więc coś środka jest.
Ale klima się nie załącza.

Czy klima potrzebuje jakiegoś ciśnienia w układzie, żeby się załączyć?
Można to jakoś sprawdzić czy tylko wizyta w serwisie od klimy?

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
Re: [Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2016, 21:17:52 »
Musi być w układzie odpowiednia ilość czynnika, żeby sprężarka się uruchomiła. Jeżeli nie ma czynnika (i przy okazji zazwyczaj oleju), to klima nie odpali - a gdyby brakowało samego oleju - sprężarka się zatrze. W takim wypadku naprawa robi się bardzo droga - poza regeneracją (lub czasem wymianą) sprężarki dochodzi wymiana skraplacza, zaworu rozprężnego i płukanie całej reszty układu na specjalnej maszynie. Odpuszczenie tak dużego zakresu naprawy i ograniczenie się do wymiany lub regeneracji sprężarki zazwyczaj jest równoznaczne z powtórką z rozrywki - czyt. kolejnym uszkodzeniem sprężarki poprzez opiłki metalu z jej poprzedniczki.

Po tak optymistycznym wstępie - radzę Ci po prostu sprawdzić układ w dobrym warsztacie (nie u tylko napełniaczy, ale po prostu fachowców) - przy okazji sprawdzenia, ewentualnego uszczelnienia i napełnienia układu warto zawsze wymienić filtr kabinowy, układ odgrzybić.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maj 2016, 21:23:57 »
Spoko. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Mam akurat w okolicy sprawdzonego fachowca. Chciałem jedynie się upewnić co mogę sprawdzić jeszcze samodzielnie.
Zobaczymy co powie i dam znać.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2016, 22:54:14 »
Ciekawostka. W moim aucie całkowicie rozszczelniona sprężarka i tak utrzymywała znikome ciśnienie w układzie - rozszerzalność temperaturowa gazów powodowała to, że dobre 4 dni po próbnym napełnieniu azotem (gdzie ciśnienie na manometrze spadło do zera "w oczach" - tak nieszczelnym był układ) naciskanie zaworków i tak dawało "fukanie". Tyle, że w dniu testowania azotem było około 5-7 st. C, potem znacznie się ociepliło.

Jeżeli układ jest znacząco nieszczelny, zalecana jest wymiana osuszacza.
Osuszacz to nic innego, jak pojemnik (lub wkład) wypełniony substancją silnie higroskopijną. O ile układ jest szczelny, wyłapuje on wilgoć z czynnika - ale jeżeli układ jest rozszczelniony, osuszacz bardzo szybko się "zapełni" wilgocią z powietrza i przestanie spełniać swoją funkcję po napełnieniu układu.

W przypadku SM-a jest to wkład montowany w bocznej części skraplacza (koszt w granicach 25-30 złotych). Nie wiem, jaka jest konstrukcja osuszacza w przypadku CM-a, ale jeżeli jest to koszt podobny, jak w SM-ie - nie zastanawiaj się nawet i wymieniaj osuszacz przy serwisie klimy.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maj 2016, 17:08:03 »
No to faktycznie ciekawe. Jutro się umawiam zobaczymy co mi powie. Oby tylko brak czynnika.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj 2016, 18:04:26 »
Jest na pewno jakiś powód, dla którego czynnik uciekł - czyli jakaś nieszczelność.

Ja miałem za pierwszym razem nieszczelny zaworek serwisowy (tu na wysokości zadania stanął warsztat - nabicie + wymiana zaworka były gratis - jako że czynnik uciekł w ciągu doby od serwisu klimy, gdzie było dobijane niecałe 100g czynnika...), za drugim strzelił skraplacz (to akurat wina jakiegoś geniusza, który zdejmując pas przedni przykręcił potem za długą śrubę, która tarła o skraplacz i go przetarła...
Trzeci raz opisałem ostatnio - rozszczelniła się sprężarka. Kompleksowa regeneracja z napełnieniem i odgrzybianiem kosztowała 600 złotych brutto (normalna cena "w szczycie sezonu" to około 850 złotych).

Mam nadzieję, że to już koniec przygód z klimą w tym (i nie tylko w tym) aucie...

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maj 2016, 07:35:40 »
Ja nie wiem czy uciekł :/ ja już kupiłem to nie działała klima.
Być może po prostu się skończył.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2016, 10:49:12 »
Czynnik się nie kończy - całkowicie normalny jest minimalny ubytek (praktycznie w pierwszych latach eksploatacji pomijalny - potem rocznie ucieka 10-20g czynnika - większość przez węże, bo guma jest leciutko porowata), ale ucieczka "do zera" oznacza prawie zawsze jakąś nieszczelność - chyba, że uciekło tyle czynnika, że jest go za mało, by układ zadziałał.
Gdyby układ był pusty - ze swojej strony doradzę wymianę oringów na końcach węży i osuszacza (o czym pisałem wyżej) - koszt niewielki, a zawsze to poprawienie sprawności układu.

Bez nieszczelności układy klimatyzacji działają (nie jest równoznaczne z tym, że są w pełni sprawne z pełną zalecaną ilością czynnika) po 10 lat, albo i więcej (mam przykład na dwóch autach - jedno z 2004 roku - układ klimatyzacji dobijany pierwszy raz rok temu - weszło około 200g czynnika z 550g zalecanej ilości - przy czym klima normalnie odpalała; drugie z 2008 roku - trzeba było dobić ok. 150g czynnika - też w zeszłym roku i też klima normalnie się załączała).

W każdym razie - życzę Ci, żeby naprawa nie pociągnęła za sobą zbyt dużych kosztów, bo wszyscy mamy o wiele sensowniejsze wydatki, niż naprawa klimatyzacji w samochodzie.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Maj 2016, 12:32:29 »
Ok

Dziś auto było w warsztacie (sprawdzonym już wcześniej z innym autem) diagnoza.
Nieszczelności chłodnicy klimy. Koszt naprawy 1200.
Czy to jest dobra wycena?
Bo coś mi się wydaje, że chłopaki zdobyły troszkę renomy i ceny poszły im w górę.

Dajcie znać plis ile taka napraw powinna kosztować.

//edit

Ok nieważne. Wkurzyłem się kupiłem chłodnicę (304 pln brutto) i wymieniłem.
Jak pojadę do napełnienia to dam znać czy to było wszystko.

//edit 2
Ok klima jeszcze raz sprawdzona i napełniona. Koszt naprawy z napełnieniem 400 pln brutto. (zamiast 1200 więc oszczędność spora a pracy na max 2h u mnie trochę więcej bo od razu wymontowałem grila i pomalowałem bo było masę odprysków od kamieni)

Dzięki za wskazówki. Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam

Offline jakub77-77

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Klimatyzacja - sprawdzenie poprawnego działania.
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec 2017, 08:09:00 »
Witam, jak w temacie czy mógłby mi ktoś udzielić informacji odnośnie klimatronika - a mianowicie - zrobiłem test klimatronika i nic nie wykazało - żadnych błędów ale mam wrazenie że kliatyzacja nie działa a mianowicie dziwi mnie że po wciśnięciu przycisku AC czyli właczeniu klimatyzacji obroty silnika nie spadają (czyli nie ma dodatkowego obciązenia dla silnika) (wcześniej miałem VW i kiedy właczałem klimatyzację to obroty silnika przez chwilę spadały) czy hyundai też tak ma ? Po ustawieniu temperatury na LOW wentylator wchodzi na najwyższe obroty ale nie jestem przekonany że temperatura wydobywająca się z wentyalcji jest bardzo niska raczej jest to temperatura zewnętrzna. Czy klimatyzację to tylko można sprawdzić w warsztacie czy jest inny sposób aby stwierdzić czy prawidłowo działa.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec 2017, 12:05:33 »
Dla diesla 2.2l klimatyzacja nie jest wielkim obciążeniem. U siebie tez nie widzę różnicy w obrotach, a mam tylko 1,8. Benzynowy (bez turbo) to owszem - jest przez sprężarkę widocznie osłabiany.

Offline Taxidriver

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[Santa Fe CM] Klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marzec 2017, 16:57:37 »
Test jest bardzo prosty a mianowicie włącz klimę AC i zerknij czy włączyły się wentylatory na chłodnicy pod maską, dodatkowo możesz wcisnąć w kratkę wentylacyjna termometr powinno temp zbliżona do  tego co ustawiłeś na klima-troniku.