Autor Wątek: [Sonata Y2] Wymiana sprężyn... a amortyzatory?  (Przeczytany 3117 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

muzyk9999

  • Gość
[Sonata Y2] Wymiana sprężyn... a amortyzatory?
« dnia: 02 Maj 2016, 14:42:19 »
Witam.

Kilka miesięcy po zakupie auta, ale jeszcze przed tym jak założyłem gaz, zauważyłem, że cały tył przysiadł. Teraz jak ma gaz to już w ogóle jest nisko.
Pomyślałem, że wymienię sprężyny obie tylne.
Co z przednimi? Wydają się dość wysoko postawione - ale to tak na oko.
Zastanawiałem się też nad amortyzatorami, ale z badania technicznego wyszły następujące dane:
a.) przód: lewy amortyzator 83%; prawy amortyzator: 82%
b.) tył: lewy amortyzator 72%; prawy amortyzator: 70%
Wyczytałem ogólne inf. w internecie, że takie badanie nie jest do końca obiektywne.

Ale przechodząc konkretnie do pytań:
1. Czy zostawić amortyzatory i wymienić tylko sprężyny?

2. Wymienić tylko dwie sprężyny z tyłu mocno przysiadłe, czy te z przodu też (wydają się dobrze postawione, ale mogą mieć tylko co samochód, czyli 21 lat przez co ich funkcjonowanie może mocno odbiegać od nowych - tego nie wiem)?

3. Duży wpływ na działanie amortyzatorów mają sprężyny, czy tylko wpływają na wysokość auta?

4. Które firmy jeśli chodzi o producenta sprężyn polecacie:
Power Springs, Kayaba czy Oyodo?

Dzięki za pomoc.

Offline krisss.79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
[Sonata Y2] Wymiana sprężyn... a amortyzatory?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Maj 2016, 14:34:31 »
Witaj...
Główną rolą sprężyn, jest tłumienie wstrząsów wywołanych przez ruch tzw. mas nieresorowanych (koła, hamulce, elementy zawieszenia po nierównej nawierzchni,natomiast rola amortyzatorów jest dociskanie opony do nawierzchni i także tłumienie drgań,nie sa one odpowiedzialne za wysokość auta.
Gdzieś czytałem post na forum że po zmianie sprężyn ,auto sie nie podniosło,ba różnica pomiędzy nowymi a starymi sprężynami było około 1 cm ,wiec nie wiem czy warto je wymieniać...U mnie także tył niżej siedzi,jesli auto dobrze sie prowadzi to daj sobie spokój z wymiana,koszt na dobrych zamiennikach z wymiana to pewnie z 400 ,500 zł...
Jesli jednak zdecydujesz sie na wymiane to kayaba z tych trzech firm jest najlepsza.

muzyk9999

  • Gość
[Sonata Y2] Wymiana sprężyn... a amortyzatory?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2016, 11:57:30 »
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
To fakt, cena Kayaba to około 500 zł. Ale to cena samych 2x sprężyn.
Chyba będę zmuszony do wymiany, ponieważ zjeżdżając ze średniej wysokości chodnika auto coraz częściej zahacza o niego (nawet przy bardzo wolnym zjeżdżaniu).
Co do pytania 3, chodziło mi o sprężyny, czy mają wpływ na wysokość, a nie o amortyzatory, choć i tak w dalszym tekście opisałeś ten przypadek (różnica 1 cm).
Tak jako ciekawostkę dodam, że w moim poprzednim aucie jak wymieniłem amortyzatory z olejowych na gazowe (czy gazowo-olejowe - nie pamiętam...) to tył (w aucie Ford Fiesta) podniósł się bardzo wysoko (sprężyny w ogóle nie były wymieniane). Ale to tylko jako ciekawostka.
Jak tylko wymienię, dam znać jaka jest różnica w Sonacie pomiędzy starymi, a nowymi sprężynami z tyłu.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata Y2] Wymiana sprężyn... a amortyzatory?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2016, 20:32:47 »
Dodaj tag tematu [Sonata Y2].

O wysokości zawieszenia decyduje sprężyna.

Do wersji GL i GLS były stosowane sprężyny 330 mm i 338 mm.

Może coś by dało dorobienie podkładki pod górne mocowanie amortyzatora.

muzyk9999

  • Gość
[Sonata Y2] Wymiana sprężyn... a amortyzatory?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj 2016, 23:55:12 »
Tag dodany.

A czy taka podkładka nie sprawiłaby, że tłumienie drgań będzie słabsze (w sprężynie/amortyzatorze)?
Bo nowa sprężyna chyba lepiej spełni swoją funkcję?

muzyk9999

  • Gość
[Sonata Y2] Dziwne wyniki w badaniu stopnia zużycia amortyza
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudzień 2016, 21:09:50 »
Od razu po wymianie zużytych amortyzatorów, zrobiłem badanie na stacji diagnostycznej.

Co mnie zdziwiło?
Zestaw nowych amortyzatorów to prawy przód i prawy tył. Stare lewy przód i lewy tył.
Na wykresie jednak pokazuje, że prawa strona jest w gorszym stanie.
Da się to jakoś wytłumaczyć? Gdzie tu logika?
Nowe amortyzatory to gazowe, firmy KAYABA.
Wiem tyle, że ten stary, wymieniony z tyłu (uszkodzony totalnie) to był MONROE.
Z przodu nie wiem co było.
Proszę zerknąć na wyniki testu.

Nie chce mi się załadować załącznik, więc piszę:
[Stary amor.] Lewy przód: 90% /// /// Prawy przód: 88% [Nowy amor.]
[Stary amor.] Lewy tył: 80%  /// /// Prawy tył: 67% [Nowy amor.]

Ciśnienie w oponach w czasie badania było praktycznie takie samo. Mogło się różnić najwyżej 0,1 bara na oponę.
Wymienione były wahacze, tuleje. Robiona była zbieżność. Wszystko co trzeba było, to na bieżąco było naprawiane. Tym bardziej wynik dziwi.