Autor Wątek: Zakup Hyundaia a historia napraw...  (Przeczytany 6322 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

art212

  • Gość
Zakup Hyundaia a historia napraw...
« dnia: 14 Kwiecień 2016, 10:29:05 »
Witam,

Nie wiem czy to odpowiedni dział (jeśli nie to proszę o przeniesienie) ale sprawa poniekąd dotyczy również również zakupu. Otóż niedawno nabyłem Ix35, auto jest jeszcze na gwarancji i przepisałem do najbliższego serwisu, celem dokonywania przeglądów okresowych. Chciałbym jednak dokładnie znać jego szczegółową historię napraw (włącznie z szkodami komunikacyjnymi jeśli takowe były) a które mógł zataić przede mną poprzedni właściciel (hipotetycznie - bo na razie wszystko jest w porządku). Jak to jest?
1. Czy poprzedni serwis jest zobowiązany mi taką historię wysłać jeżeli zwrócę się z prośbą a auto jest na gwarancji?
2. Może ale nie musi?
3. Nie ma takiego obowiązku?

Pozdrawiam

Adrian

  • Gość
Zakup Hyundaia a historia napraw...
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Kwiecień 2016, 22:35:50 »
ASO nie ma obowiązku udzielania odpowiedzi na piśmie. Telefonicznie także nic nie przekażą. Według informacji z książki gwarancyjnej, historia pojazdu jest na miejscu do wglądu po okazaniu dowodu rejestracyjnego.

Historia napraw gwarancyjnych dostępna jest w każdym ASO. Historia przeglądów i "napraw" okresowych, jak wymiana oleju, czy naprawa po stłuczce tylko w ASO macierzystym. Centrala niewiele w tym temacie pomoże.

O historię wypadkową można zapytać w TU, w którym auto dotychczas było ubezpieczone, czy z polisy zgłoszono jakieś szkody - bez wnikania co, gdzie, kiedy. Jednak ze względu na Art. 35 Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2015 poz. 1844), zapewne wykręcą się od udzielenia odpowiedzi.

Poza tym jest ryzyko, że właściciel mógł dokonać naprawy poza ASO i TU, więc tylko on i sprawca/poszkodowany o tym wie. Pozostaje jedynie zaprzyjaźniony fachowiec, lub biegły rzeczoznawca.

Niemniej można powoływać się na Art. 140 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93), mówiący o tym, że masz prawo rozporządzać rzeczą do której masz prawo własności. Jeżeli nie znasz historii auta, nie możesz właściwie rozporządzać swoim mieniem. Co więcej narażony jesteś na ewentualne nadużycia, ze strony nieuczciwych osób, które np chcą na Twojej niewiedzy zarobić i zmusić Cię do niewłaściwego rozporządzania swoim mieniem - np., zgoda na wymię elementu, którego wymiana już się odbyła w ASO w ramach przeglądu i nie ma konieczności jego wcześniejszej wymiany. Lub zachodzi konieczność ponownej, wcześniejszej wymiany jakiegoś elementu, ale nie wiesz, że ten element już był raz wymieniany (w przewidzianym prze producenta okresie), w związku z czym nie możesz wychwycić nieprawidłowości jaka wystąpiła w pojeździe i usunąć właściwej przyczyny problemu.

Stosując mniej więcej taki zabieg, po wymianie kilku pism, udało mi się dowiedzieć tego, co chciałem uzyskać od macierzystego ASO w korespondencji tradycyjnej. Nie jestem prawnikiem i powyższe wynika z moich prywatnych dociekań, więc nie gwarantuję skuteczności.

Edycja:
Przypomniało mi się, jeszcze że w ASO oferują usługę sprawdzenia pojazdu, koszt ok 450 PLN w Warszawie. Wtedy masz kwit od ASO, ale z ASO różnie bywa a i kwota nie mała.

Offline Dider

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
Zakup Hyundaia a historia napraw...
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień 2016, 18:01:39 »
na smartfony jest aplikacja generali auto (darmowa) - wystarczy wpisać vin pojazdu lub zeskanować kod z dowodu i masz wsztkie s, kody na danym pojeździe na teranie polski,  dane samochodu, dane aktualnego właściciela.

art212

  • Gość
Zakup Hyundaia a historia napraw...
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Kwiecień 2016, 11:31:33 »
Z tego co wiem to ta aplikacja już dawno nie działa...

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Zakup Hyundaia a historia napraw...
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień 2016, 20:00:22 »
Na forum bezwypadkowy.net użytkownik zst_pro ma dostęp do bazy ASO i jak widać jest w stanie zamieścić info o ewentualnych naprawach w czasie gwarancji, akcjach serwisowych, a co za tym idzie można według tego oszacować przebieg auta.

http://www.bezwypadkowy.net/forum/74-uwaga-na-to-auto/54628-i10-korekta