Autor Wątek: [i30 FD] [i30 FD] Demontaż tylnego zderzaka i30 FD CW  (Przeczytany 11763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
[i30 FD] [i30 FD] Demontaż tylnego zderzaka i30 FD CW
« dnia: 11 Marzec 2016, 12:03:13 »
Witajcie.
Czy macie jakieś wskazówki, jak zdemontować tylny zderzak aby nic nie urwać?
Szykuję się do montażu tylnych czujników cofania i muszę zdemontować zderzak.
Pomoc mile widziana.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2016-04-17, 08:26 ]
Witajcie ponownie.
A więc czujniki założone.
Dla tych, którzy będą w przyszłości samodzielnie demontować tylny zderzak, mały poradnik jak to zrobić w odpowiedniej kolejności, by nic was nie zaskoczyło.

Potrzebne narzędzia:
1. Śrubokręt krzyżakowy - może być ten z zestawu koła zapasowego.
2. nasadowa ósemka i dziesiątka, długa oraz klucz z grzechotką
3. Przyrząd (widelec) do demontażu spinek tapicerki.


Pierwszą czynnością od której należy rozpocząć, to opróżnienie bagażnika z gratów, które ewentualnie się w nim znajdują.
PATRZ RYSUNEK 1
Usunąć podłogę 8579N oraz boczne pokrywy skrytek 85747A i 85737D. Niestety z nich także trzeba wszystko opróżnić.
Następnie wykręcamy 4 wkręty mocujące prawą połówkę i wyciągamy ją z bagażnika a następnie 4 wkręty mocujące lewą połówkę i także ją wyciągamy.
Kolejny krok to demontaż tylnej osłony 85771.
Usuwamy dwie spinki 85319D znajdujące się na obu końcach osłony i energicznym ruchem szarpiemy w górę osłonę by ją wypiąć.

PATRZ RYSUNEK 2
Kolejny krok to pozbycie się rolety 85910V.
Następnie demontujemy prowadnice rolety 85910 i 85920.
Trzymają je dwie śruby 1140HG które przykrywają zaślepki 85927A i 85197B.
Aby zdemontować prowadnicę, trzeba użyć trochę siły, zatrzask jest w okolicy tylnego słupka.
Po demontażu prowadnic ukażą wam się kolejne dwie spinki tapicerki wykładziny bocznej. Teraz są już 4. Demontujemy wszystkie i odchylamy boczek.

PATRZ RYSUNEK 3
Po odchyleniu bocznej tapicerki, we wnęce pod lampą znajdziecie dwie nakrętki M10 1327AE z podkładką 86619 oraz śruba M10 86691. Odkręcamy. Po obu stronach jest tak samo.
Następnie odkręcamy tylne lampy. Trzy wkręty i trochę siły do wyciągnięcia lamp z zatrzasków. Polecam podwiesić sobie lampę za pomocą opasek elektrycznych za siłownik klapy, jak najwyżej się da. Nie będą wam wtedy przeszkadzały.
Kolejny krok to odkręcenie śruby M8 1244BJ od strony nadkola.
Jeżeli wasz pojazd jest wyposażony w tzw. chlapacze, to należy je zdemontować, przytwierdzone są do zderzaka i fartucha. Śrubokręt i klucz 10 mm wystarczy.
Następnie demontujemy dwie kołko-spinki 86593 i wkręt 12441. Po obu stornach auta.
Od tej pory zderzak trzyma się już tylko na spinkach dostępnych od spody auta więc trzeba się położyć pod zderzak. Najwygodniej jest unieść tył auta.
Od spodu zderzak łączy się z osłoną 86690A za pomocą kołko-spinek, które w połączeniu z błotem nie są skore do współpracy, więc cierpliwość wam się przyda.
Teraz demontujemy wszystkie spinki łączące zderzak z osłoną, pamiętajcie aby usunąć również dwie spinki łączące osłonę dolną 86690A z bocznymi 86695A i 86696A.
Następnie odkręcamy 3 śruby 1327AC. Teraz możemy już zdjąć osłonę. Następnie rozłączcie światła przeciwmgielne 92405D.
Przewód nie jest zbyt długi więc zderzak nie zawiśnie na przewodzie.
Teraz zderzak trzymają już tylko 3 spinki na łącznikach 86636C i 86635X. Nie są widoczne przed zdjęciem dolnej osłony.
Po demontażu spinek można już zderzak wyciągać. Pamiętajcie aby na ziemi, podłodze rozłożyć sobie jakiś koc aby mieć miękkie miejsce na odłożenie zderzaka. Dzięki temu nawet jak spadnie to się nie porysuje.
Demontaż zderzaka najlepiej prowadzić w dwie osoby zaczynając od odseparowania zderzaka przy nadkolu, potem pod lampami i wyciągam zderzak na kocyk.

Montaż w odwrotnej kolejności.

Mam nadzieję, że moje doświadczenia się komuś przydadzą.
Dla mniej cierpliwych polecam piwko na rozluźnienie przed rozpoczęciem.

Pozdrawiam.

Offline dario_79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 160
[i30 FD] [i30 FD] Demontaż tylnego zderzaka i30 FD CW
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Grudzień 2016, 20:23:19 »
Matko ! Ty zdejmowałeś zderzak, żeby czujniki zamontować? Szacunek. Ja zamontowałem w jakieś 2h bez zdejmowania zderzaka. Nawet mi to do głowy nie przyszło, żeby zderzak zdejmować :)

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
[i30 FD] [i30 FD] Demontaż tylnego zderzaka i30 FD CW
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Grudzień 2016, 22:29:43 »
tak bywa, jak ktoś montuje zwykłe cycki na wcisk od zewnątrz to może nie ściągać zderzaka, ja montowałem czujniki typy flash Mount, więc są montowane od wewnątrz. do tego już potrzeba zdjąć zderzak bo otwornica jest inna, bo gniazdo na czujnik przykleja się od wewnątrz, a system jest czteroczujnikowy więc i otwory w piance pod zderzakiem trzeba wyciąć na miarę. Dla mnie te montowane od zewnątrz wyglądają, delikatnie określając, mało profesjonalnie.

Paweł Szymański

  • Gość
[i30 FD] [i30 FD] Demontaż tylnego zderzaka i30 FD CW
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2016, 09:06:19 »
Z tyłu na zderzaku są jakieś znaki w którym miescu idą fabryczne czujniki?

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
[i30 FD] [i30 FD] Demontaż tylnego zderzaka i30 FD CW
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2016, 10:42:56 »
na zderzaku nie, ale pianka wypełniająca zderzak ma już przygotowane otwory.

[ Dodano: 2016-12-03, 10:50 ]
ja mam takie jak na zdjęciu, z 2 metrów i prawie nie widać,

[ Dodano: 2016-12-03, 10:51 ]
czujniki flush mount dla zainteresowanych.